Krvavá zátoka

Carnage

Ecology of a Crime

(neoficiální název)
  • Itálie

E così imparano a fare i cattivi

(pracovní název)

The Last House on the Left, Part II

The Antecedent

(neoficiální název)

Horor / Thriller / Mysteriózní

Itálie, 1971, 90 min (Director's cut: 81 min)

Tento zábavně bizarní proto-slasher svým konceptem upomíná na kultovní Battle Royale (nebo třeba na izraelský Kalevet), neboť všechny jeho postavy se v různých chvílích mění v oběti či naopak zabijáky (což je v závěru dotaženo do überironických výšin). Právě toto neustále převracení rolí lovců a obětí je hlavním zdrojem diváckého potěšení, neboť spousta užitých filmařských postupů (např. Bavovy oblíbené divoké transfokace) už za ta léta vyšla z módy a mnoho děsu či napětí v dnešních divácích nevyvolává. I ty gore efekty už působí spíše roztomile. Ale i tak se stále jedná o kousek hodný doporučení.(14.4.2013)

Tak toto bolo ináč rozohrané. Vrah o ktorom si myslíte,že to má dobre premyslené je tiež vzápätí zabití a ani tento vrah nemá istotu či zachviľu tiež nebude zabitý.Bolo tu veľa podozrivých ale už pri konci nikto z nich nežil.Film by som rozdelil na 2 polovice.Jedna je slasher z prvkami gialla a tá druhá je giallo z prvkami slasharu.Vraždy ma tu fascinovali boli rýchle,drsné a niektoré aj kruto prevedené a aj krvavé.Príbeh je komplikovaný a až prekombinovaný.Je tu pár nezmyslov a film ma aj značné rezervy čo sa týka chovania postáv ale skĺbenie gialla a slasheru ma vždy poteší a to bol aj tento prípad.Trocha nadhodnotím ale proste Bava ma baví.(29.12.2014)

• kulyk

Ani snad nebudu fabulovat na téma ,,co to znamenalo ve své době", sobecky se spokojím s konstatováním, co to znamenalo pro mě dnes. Cimrmanovský šrapnel. A solidní porci času, zadeklovanou do hajzlu. Na vychutnávání podobných artefaktů prozatím nejsem dosti citlivá cinemafilní duše. Což je samozřejmě jen a pouze moje škoda, nepopírám. Nenacházím ale ani smysluplný příběh nebo třeskutý humor, nevidím v tom vydařenou akci, nedojímá mne to ani netíží, jen nudí. A jestli si při točbě rozháraný umělec postavil kameru nakřivo, díky čemuž dnes svým jménem plní stránky učebnic, mi je absolutně u párku.(6.11.2015)

Že ja to tým Talianom väčšinou zhltnem... Ten spletenec motívov a pôvodcov vrážd bol vo finále taký nepriehľadný, pritiahnutý za vlasy a vlastne blbý, až som mal nutkanie vypnúť prehrávač. Nestalo sa a finálny dojem nakoniec vôbec nie je zlý. Veď podobný zápas o dedičstvo sa vo filme len tak nevidí. Z takéhoto uhla pohľadu zážitok a to aj vrátane poslednej scény, ktorá do tejto línie sadla tiež, pretože nech je to WTF moment aký chce, nevyčnieva, pobavil, ťažko sa takáto pošahaná alegória dala ukončiť trefnejšie.(13.6.2011)

Zamotaný krimi-thriller s príležitostnou porciou goru, točiaci sa okolo chamtivosti a nenažranosti vo vlastnej rodine, z ktorej sa nejeden člen usiluje uchmatnúť si pre seba čo najväčší podiel z hmotných statkov; sa označuje ako predchodca a zároveň inšpirácia pre novodobé slashery. Vyvraždovák mizerného rozpočtu, ktorý je vďaka skúsenostiam a filmovému citu Maria Bavy slušne eliminovaný na obstojnú úroveň, či už trikovú alebo lokačnú, vrátane rekvizít. Samotné špeciálne efekty Carla Rambaldisiho sa dokonca dočkali ocenenia “Special Mention“ na medzinárodnom filmovom festivale Sitges v roku 1971, kedy toho roku Rambaldisi bodoval so svojou prácou aj na festivale Avoriaz, kde ho porota ohodnotila cenou “The Best Makeup and Special Effects Award“. Filmový festival Avoriaz sa stal pamätný nielen pre Rambaldisiho, ale aj pre film samotný – Bavova "Reazione a catena" si tu odbila svoju svetovú (úspešnú) premiéru. K odvrátenej strane úspechu "Reazione a catena" sa dajú považovať zásahy cenzorov, obmedzujúcich a znemožňujúcich voľné šírenie pôvodného zostrihu. Vo Veľkej Británii ho cenzori z BBFC v roku 1972 nepustili ani do kinosál. Až o 11 rokov neskôr (február 1983) predajne a požičovne zaplavila Uncut verzia filmu zásluhou vydania distribučným štúdiom “Hokushin“ (81 min.), ...nie však na dlho. V marci 1984 "Reazione a catena" dostáva distribučný ban od BBFC umiestnením na zoznam tzv. "Video nasties". Na prelomenie banu sa čakalo až do 14. marca 1994, kedy znova vychádza "Reazione a catena" na VHS nosičoch a to pod názvom “Bay of Blood“. Toto vydanie štúdiom "Redemption Films" je ale o 43 sekúnd orezané oproti originálu (Rated: 18). V roku 2010 sa škrty cenzorov podarilo prelomiť a konečne tak vychádza Uncut verzia filmu pod názvom “A Bay of Blood“ zásluhou štúdia "Arrow" na DVD a Blu-ray nosičoch (Rated: 18). Síce si v Británii v rozmedzí rokov 1994 až 2010 distribútori na znovu vydanie Uncut verzie “Bay of Blood“ nespomenuli, v roku 2005 fanúšikovská obec áno. Vtedy sa "Reazione a catena" dostala do rebríčka 50tich najlepších hororov všetkých čias, uverejnenom v prestížnom filmovom magazíne "Total Film". V Británii sa "Reazione a catena" distribuovala nielen pod nálepkou “Bay of Blood“, ale aj pod názvom “Blood Bath“. Táto skutočnosť mala za následok ďalšie komplikácie, tentoraz nie pre Maria Bavu a jeho zostrih, ale pre horor Joela M. Reeda - Blood Bath (1976). Z predložených názvov je jasné, čo spôsobilo chaos. Cenzori z BBFC tak neprávom z dôvodu omylu sťahovali z trhu aj film Joela M. Reeda "Blood Bath". Za zmienku stojí aj fakt, že Mario Bava k svojmu projektu, ktorý je podľa jeho slov jeho najosobnejšou filmovou prácou, pripustil aj svojho syna Lamberta (pozícia Second Unit Director/ Assistant Director). Pár ďalších zákulisných informácii je možné sa dozvedieť z dokumentu L’ Arte del Delitto (2004). Čo sa týka ešte distribúcie, je zaujímavé aj to, že v takom Francúzku miestne distribučné štúdia označili "Reazione a catena" názvom “La baie sanglante“ – alternatívnym označením, ktoré prilepili aj na Il rosso segno della follia, tento krát aj s poradovou číslovkou 2 (La baie sanglante 2). Oba filmy však nie sú príbehovo nijako prepojené. Že sa ani postupnosť rokov vydania nebrala do úvahy už asi vôbec neprekvapí.(11.8.2009)

• - Film má více alternativních názvu, než kterýkoliv jiný film (např. Bloodbath, Bloodbath Bay of Death, Carnage, Chain Reaction, Ecology of a Crime, The Antecedent, Twitch of the Death Nerve atd.). (Chatterer)

• - Film byl natočen na malém soukromém pozemku s několika stromy. (Chatterer)

• - Film měl premiéru na filmovém festivalu AVORIAZ 1971. (Chatterer)