Krvavá zátoka

Carnage

Ecology of a Crime

(neoficiální název)
  • Itálie

E così imparano a fare i cattivi

(pracovní název)

The Last House on the Left, Part II

The Antecedent

(neoficiální název)

Horor / Thriller / Mysteriózní

Itálie, 1971, 90 min (Director's cut: 81 min)

Desivej atmosféry to v sebe nemá za máčny mak. O to je zábavnejšie sledovať režisérom rozohranú hru s diváckymi očakávaniami. Vrahovia, podozriví i obete sa v absurdne vystavanom kolotoči postupne stávajú obeťou vlastnej mamony, medzi ktorú možno rátať aj odpudivé správanie mladých pojašených hipíkov ich následné vlámanie sa do luxusnej chaty. Záverečná bodka len istí celý ten výsmech konzumno peňažnému naháňaniu sa za dedičstvom. Mimochodom aj 43 rokov po vzniku filmu tvoria spory o dedenie veľmi častú príčinu psychologicky krvavých rodinných konfliktov. Vojny na nože končiace dlhoročným ba až doživotným mlčaním, vyhýbaním sa, odmietaním kontaktu. Všetko vďaka tak pominuteľnej hodnote akou je majetok tvoriaci súčasť Dedičstva. Možno aj preto mi absolútne žiadnej mŕtvoly vo filme nebolo ani trochu ľúto. Každý z hajzľov si zaslúžil presne to, čo druhému v živote za galibu narobil a v mene čoho žil.(18.8.2014)

Slasher jako takový se oficiálně poprvé objevil v roce 1974 s příchodem Black Christmas, ale už o tři roky dříve vzniknul v Itálii film, který byl silnou inspirací pro slavnější Pátek třináctého. Jezero, okolní lesy, domy i chatky a spousta potenciálních obětí. A že jich bude. Mario Bava je borec a mág. Opět zde vykouzlil úžasnou atmosférou, hraje si s barvami (převládá sytě modrá a rudá) a konečně naplno nechává vyniknout veškerou brutalitu, jež si nic nezadá s pozdějšími Argentovými kousky typu Inferno. Vraždí se tu hodně, brutálně, kamera nikdy neuhýbá, všechno to mňamózní gore si vychutnáte hezky dlouze a zblízka. Giallo je tu v ústraní a místo něj vzniká něco nového, tedy krvavá vybíjená s minimem přeživších a šokujícím koncem. Tohle je další hororový skvost, který jsem objevil až takhle pozdě. Hodnocení jsem možná malinko přestřelil, ale když já mám z filmu takovu radost, že nemůžu jinak...(27.3.2011)

Do tohoto Bavova filmu jsem vkládal velká očekávání (po velkém zklamaní od Five Dolls for an August Moon), která se bohužel vyplnila jen z půlky. A Bay of Blood je krvavé giallo, které v půlce děje vyústí ve slasher. Ona první "giallová" polovina filmu mě velice bavila, skvělé vraždy, dobrá atmosféra. Zatímco druhá "slasherová" půlka už onu atmosféru ztráci a na scénu přichází až moc překombinovaný děj. Škoda, Bavovo Six Women for the Murderer zůstává nepřekonáno.(13.3.2009)

Zvláštny film, ťažko zaraditeľný do nejakého hororového subžánru. Nie je to ani čistokrvné giallo a ani slasher, skôr niečo medzi tým. Najväčšie klady vidím v samotnom príbehu a jeho rozuzlení. Dejová linka s krimi zápletkou sa totiž začne hneď od začiatku zamotávať, a to až do takej miery, že ku koncu si už svojim životom nemôže byť nikto istý. Na druhú stranu, film si priam pýtal väčšiu porciu gore spojeného s vyššou dávkou napätia. Aj tak, slušný nadpriemer. 75/100(28.1.2015)

• Slasher

Předchůdce slasherů? Jen určitými málo prvky a rychle odbytým nájezdem teenagerů, jinak se jedná o překombinovanou a ve druhé půlce už prakticky nezáživnou válku o dědictví, s (v negativním smyslu) ujetým koncem. Plus nějaký ten gore, kalhotky a prsa. Nic 'víc' jsem v tom nenašel. (screeny)(17.12.2008)

• - Film měl premiéru na filmovém festivalu AVORIAZ 1971. (Chatterer)

• - V roce 2005 magazín Total Film jmenoval tento film jako jeden z 50 nejlepších hororových filmů všech dob. (Chatterer)

• - Film má více alternativních názvu, než kterýkoliv jiný film (např. Bloodbath, Bloodbath Bay of Death, Carnage, Chain Reaction, Ecology of a Crime, The Antecedent, Twitch of the Death Nerve atd.). (Chatterer)