Já, Simon

• Kanada

• Nizozemsko

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2018, 110 min

Dosť zmien oproti knihe. Niektoré sa mi páčili, iné menej ... trošku divadielko z toho urobili. Ale film má presne taký dopad ako kniha. Je príjemný pre oko aj ucho a veľmi pohodový. Príbeh smeruje len k jednému ... všetko sa na dobré obráti. Ak to teda bolo vôbec zlé. A muzika? ... mám pocit, že tieto mládežnícke knihy a filmy vznikajú preto, aby z toho mohol vypadnúť zakaždým skvelý soundtrack.(2.6.2018)

Knižní předloha je jedna z nejhezčích knih žánru YA, kterou jsem četla, a je s podivem, že filmu se podařilo navodit stejnou atmosféru: lehkost, vtip, roztomilost. A k tomu výborné obsazení. Jistě se z filmu stane jedna z komedií, k níž se budu vracet, když budu chtít vidět něco milého, co mi zvedne náladu. Nebýt několika prvků, jako jsou rádoby dojemné proslovy a dav pod ruským kolem, bylo by to čistých pět hvězdiček.(31.5.2018)

Klasická gay lovestory jak blázen.(15.6.2018)

Film, po kterém chci být gay. Love, Simon je bez všech pochybností na hony vzdálený realistickému ztvárnění "běžného coming outu", ale to přeci od určitého typu coming of age filmů chceme (nebo alespoň já ano). Upřímná naivita snímku je tak vlastně jeho esenciálním tahounem a dodává mu chvílemi až auru pohádky. Nereálný svět, ve kterém by bylo krásné žít. Svět, ve kterém vždy dobro zvítězí nad zlem (často i téměř neškodným). Pokud nesnášíte homofobii, budete patrně filmu vlastně už jen z principu fandit a pokud překonáte tu určitou porci nevinnosti a naivity, budete snad i dojatí. 7/10(27.6.2018)

Ačkoli se netajím tím, že podobné filmy miluju, tohle je beze sporu jeden z nejlepších (ne-li úplně nejlepší) coming of age filmů vůbec. Sice je to možná místy americký víc než se sluší (ale to já vlastně miluju taky, haha) a hádám, že to může být celkem utrpení pro všechny cyniky (třeba takový závěr na ruském kole), nicméně pokud hledáte nějaký mega feel good snímek, nemůžete snad sáhnout po ničem lepším. Je to přesně takový ten typ filmu, kde vás i v hloubi duši mrzí, že nežijete v takhle "perfektním světě" přesně tak, jak filmové postavy. Pohledy na ty dokonalý americký párty, kde je ranec srandy, kámoše v autě pijící ledový kafe a rodinu, která snad dělá a říká přesně to, co byste si přáli slyšet, ve mně opět tak trochu probudila touhu vrátit se na střední... :) Nicméně je mi jasný, že cynik o filmu zase řekne, že není reálný a všechno je tam "dokonale sluníčkový". Jenže s takovým tvrzením paradoxně nesouhlasím. Je to možná "teen" film, ale rozhodně to není prostoduchý snímek bez hloubky. Naopak jsem neviděl film, který by lépe přiblížil problematiku coming outu a zároveň by nezobrazoval gay komunitu jako nadržený růžovoučký pitomce s pseudo problémy (pardón, ale nejsem fanda všech těch artových LGBT filmů). Ale zpět k tématu coming outu: Simonovy pocity byly pro období coming outu naprosto typické (důležitost anonymity, obava z reakcí okolí a z toho, že "všechno bude jinak"), a tak má i přes svoji "americkost" k realitě blíž než by se mohlo na první pohled zdát. Moc se mi také líbilo, že ačkoli je coming out zcela jistě pro mnohé náročnou životní etapou, film z něj na druhou stranu nedělá po celou stopáž zbytečně dramatickou vědu, ale naopak občas toto téma dokáže vkusně odlehčit a zasmát se všem těm stereotypům o gayích (muzikálové číslo nebo již trailerová legendární scéna "Jsem hetero"). A nejlepší na tom všem je, že Love, Simon rozhodně není film pouze pro LGBT komunitu, troufám si říct, že má potenciál emočně zasáhnout v podstatě kohokoli - v první řadě je to totiž snímek o dospívání, ve kterém si každý najde to svoje. A za ty neuvěřitelný emoce může nejen skvělý scénář a režie (která naprosto ukázkově umí sladit drama a komedii a přesně ví, kdy zvážnit a kdy zase odlehčit), ale i trefný soundtrack (ach, Bleachers) a výborné herecké výkony v podstatě většiny zúčastněných (nejen skvělý Simon jako Nick Robinson, ale třeba i rodiče v podání Josh Duhamel a Jennifer Garner nebo kámoška Katherine Langford, která byla oproti protivné "Hanně" z 13 reasons why asi tak milionkrát sympatičtější, že se najednou vyloženě těším na její další filmy). Mohl bych takhle asi chválit fakt do nekonečna, ale jednak si myslím, že už jste si všimli poměrně dlouhého komentáře (který možná ani nikdo nedočetl až sem, haha) a druhak si myslím, že tenhle film se stejně musí prožít. Nicméně za mě nejlepší filmovej zážitek za poslední roky bez přehánění (komentář jsem psal raději až druhý den po předpremiéře). Snímek mě osobně naprosto dojal svoji upřímností a srdečností. Určitě je však možné, že je to i tím, že se mi za hodně dlouhou dobu stalo, že někdo nádhernou formou dokonale zachytil moje pocity před x lety. Každopádně i fakt objektivně (po filmařské stránce) naprostá bomba ve svém žánru. Nevím, co by kdo chtěl víc. // Po přečtení knížky musím říct, že film se zhostil námětu bezvadně. Některé věci jsou v knize sice jinak, nicméně si film většinou vzal z knihy samé dobré momenty - a to, co upravil, přidal či změnil, v podstatě ve snímku fungovalo výborně (za to v knize by to fungovat nemuselo). Nejhlavnější však je, že ve snímku zůstala ta "roztomilost" stejně jako se to podařilo knížce. Knižní předloha sice možná trochu více těží z e-mailové komunikace, ale film si to zase kompenzuje vtipem a vlastně i mnohdy větším emočním dopadem (např. rozhovor s rodiči). Obecně můžu říct, že kniha se sice četla jedním dechem a moc se mi líbila, ale asi jsem po těch nadšených ohlasech (jakože je to jedna z nejlepších knížek ve svém žánru) upřímně čekal trochu víc. Samozřejmě se to ale těžko srovnává, protože film a kniha mají úplně jiné možnosti i limity. Každopádně za sebe tentokrát určitě nemůžu tvrdit, že knížka je mnohem lepší než film. Maximálně můžu říct, že je stejně fajn jako film... :)(12.5.2018)

Příjemný film, moc hezky zpracovaná knížka s vtipem a nadhledem, nelíbil se mi klišé konec, takže průměrné hodnocení - nebo spíš 3,5* (70%).(4.6.2018)

Ve finále průměrná věc. Střídá to sice lepší okamžiky s horšími, ale výsledek je vlastně stejný. Chvíli jsem uvažoval i o čtyřce, ale typicky americký závěr a mě velmi nesympatická Katherine Langford, která mě budí ze sna ještě ze 13 Důvodu proč, to srazili přesně tak nějak mezi. Myslím, že naprosto zaslouženě.(8.6.2018)

Najskôr si treba ujasniť, či budete akceptovať fakt, že idete sledovať čistú utópiu s niekoľkými skutočnými životnými pravdami, alebo sa nedokážete preniesť nad tento fakt a budete si hovoriť, že tí skutoční americkí režiséri- rýpali by to postavám dali poriadne zožrať a sledujete tak iba štylizovaný klam. Asi bolo zámerom tvorcov trochu priučiť dnešnú mládež a upresniť im smer, akým sa majú vydať, ak v tom majú ešte trochu bordel. Osobne som túto hru prijal, skôr mi ale vadilo, že podľa mňa skvelo zmotivovaný zvrat, kedy sa hrdina ocitá fakt na dne je kauzálne potom riešený z hľadiska toho, ako musí takýto typ filmu skončiť a aj vopred stanovené pravidlá hry sa musia podriadiť cieľu scenára. Inak veľmi milá, zábavná záležitosť a dilema v hodnotení, 70%. Ale skôr komercia než indie záležitosť, toto vážne nie je Elephant...(12.6.2018)

Tenhle film, slouží pro všechny, jako poselství že být gay, lesbička, transexuál a ti co mají koňskou masku, na své hlavě chodí po městě děsí lidi, že se nemají za co stydět, že to neni žádná nemoc a hlavně že ti lidé, by to v sobě neměli dusit, jinak se tím udusí a skončí to pro ně špatně. Ethan což je jedna z postav, tady ve filmu, s tím vyšel ven a udělal to protože sám sebe má rád a umí si sebe vážit a byl naprosto hrdý na to jaký je. Simon, tenhle krok ještě neučinil, je to pro něho těžké, byť má naprosto suprový kámoše, úžasnou rodinu (táta v podání Joshe Duhamela, byl fantastický) a ředitele, který byť je tak trochu "divný" tak je to strašně správňácký říďa. A jediní, kdo se po Simonovy vozil, byli jen ti největší kreténi a přesto aby Simon, sám sebe měl rád, tak musí urazit kus cesty a nebude to lehké. Ve filmu je dost emocí, ale sou správně dávkované a působí přirozeně a díky skvělým hercům, to postavám i věříte, že jejich emoce vychází z jejich vnitřního já, a né jenom že to hrají. Ve filmu je dost humoru, je to humor, který vychází ze života a i to působí přirozeně. Nick Robinson, je výborný herec a společně s Anselem Elgortem, patří mezi mé oblíbené herce, pro tuhle generaci.(14.6.2018)

• Vxxx

Takhle neeee. Ze začátku řeknu, že mě film nenudil. Jsem ráda, že jsem ho viděla, ale je to teda šíleně stupidní. Celá ta "coming out" část je zastrčená do pozadí typickým teen romantickým funny dramatem. Postavy se chovají šíleně nepřirozeně, až na výjimky jsou všechny hrozně nesympatické a většina hereckých výkonů je tragédní. Všechny vedlejší romantické vztahy jsou opravdu nelogické a nahodilé. Ten film nevěděl čím být a nakonec se stane jedním z mnoha. 2*(7.4.2018)

Je to hrozně pozitivní film, cynik v nitru úplně křičí - a samozřejmě, má pravdu. Jednomu by se snad i zastesklo po střední škole, nebo alespoň po americké střední, kterou nezažil. Ale kouká se na to moc hezky. Vyumělkované pro mladé, ale na druhou stranu, ten film má nadhled, je plný vtipu a paradoxně, místy je i uvěřitelný,(8.6.2018)

4,5* protoze se mi nelibila scena v lunaparku, jinak do te doby 5* .... je to osvěžující indie film, který má skvělou hudbu a je prostě vtipný, i když se ten vývoj dost sám o sobě nabízí. Ale zasmála jsem, slzičku uronilo, moc příjemný zážitek, i když si na to asi za rok nevzpomenu :)(31.5.2018)

Myslím si, že to ten konec dost shodil. Život neni takhle růžovej a nikdy nebude.(17.8.2018)

Teda to bylo příjemné překvapení. Na projekci jsem šel s pocitem, že uvidím průměrné klišé, které ani nepotěší ani nerozesmutní, takový klasický průměrný film. Nicméně k mému překvapení se nuda rozhodně nekonala. Plno humoru a snad i smysluplného děje. K tomu možná budoucí generace nových herců na platně, která obstojně zahrála. Snad jen údernější hudební podtext tomu chyběl. S překvapením mohu konstatovat, že doporučuju.(7.6.2018)

I can't help it.(8.6.2018)

Veľmi príjemný queer film s hravou atmosférou. Pre mňa o čosi ťažie stráviteľný než trebárs Muž, ktorý miloval Yngveho, no nebudeme si klamať, bližšia mi je atmosféra nórskeho predmestia deväťdesiatych rokov, než predmestia amerického rokov desiatych. Napriek tomu je to citlivá záležitosť s niekoľkými výbornými scénami, a fajn soundtrackom. 7/10.(13.6.2018)

V první cca třetině jsem si pochvaloval jak je to krásně lehké, jak konečně někdo natočil film o homosexualitě, bez patosu a s nadhledem. Bavil jsem se barvitými charaktery, svěžími nápady a chichotal jsem se u toho jako malej. Pak se to ale přehouplo, film začal poučovat, moralizovat až nakonec z věže nadhledu sklouznul do vod laciného a sladkobolného kýče který se tváří, že je cool, ale ve skutečnosti se bere strašně vážně. Promarněná šance. Právě takovýhle přiblblý přístup je důvodem proč je i v dnešní době homosexualita pořád ještě téma. Pravdou sice je, že např. od Philadelpie jsme se posunuli o řádný kus vpřed a Love,Simon tak skutečně představuje jistý pokrok, ale asi to bude ještě nějakou dobu trvat než tohle téma přestane být zatěžováno pathosem, afektovaností a sklonem ke kýčovitosti..... Ale jinak, jak píšu.. Frky tam lítají solidní, prokreslené je to hezky a herecky není co vytknout. Hlavně teda Katherine L. je zase odzbrojujícím způsobem rozkošná.(16.7.2018)

• kaposlav

Dialógy sú absolútne mimo realitu. Deti používajú také reči ako keby sú to 25 roční intelektuáli. Okrem dialógov je nerealisticky vykreslené prostredie a spôsob života v niektorých aspektoch. Ako finále, tak zase film o homošoch. To už asi nedokážu natočiť film bez teplošizmu.(7.6.2018)

Od Vianoc sme si s kamarátkou hovorili, že na toto určite pôjdeme do kina. Vychystali sme sa na jedno z posledných premietaní a bohužiaľ, ešte predtým sme zašli do obchodov, že veď na chvíľku ... a tak som Love, Simon videla až teraz, doma (ale hlavne že mám nové oblečenie ...). A nakoniec to bolo aj lepšie - pretože toto je presne ten film, ku ktorému si sadnete jeden pekný víkendový večer a oddýchnete si. Ale nie tak, že by ste museli úplne vypnúť - toto nie je hlúpa komédia, z ktorej sa cítite každú sekundu trápne (takých momentov bolo naozaj minimum). V ten správny moment zahrá na vážnu strunu a v správny moment sa zas vráti k svojej pozitívnosti. Feel-good film ako sa patrí. Dúfam, že Nicka Robinsona nevidím poslednýkrát a rovnako dúfam, že Katherine Langford nebude hrať iba nešťastne zamilované študentky, inak sa z tej škatuľky už nikdy nedostane. PS: Prečo v skoro každej tínedžerskej komédii sú rodičia tak strašne "cool", moderní a majú sexuálne narážky? To v hollywoode neexistuje iný typ rodičov?(1.7.2018)

Love, Simon je až překvapivě příjemným snímkem, který v rámci teen romancí staví na poměrně komplexních postavách i zajímavém příběhu. Jistě, je to z pohledu gaye, ale to prakticky ani trochu nevadí. Nick Robinson se role zhostil skvěle a scénář navíc funguje. Prakticky tedy nemáte žádný důvod k tomu se nudit, nebo přemýšlet nad faktem, že je takřka nemožné, aby na jedné škole pracovali dvě tak excentrické osoby (zástupce a učitelka zpěvu). Film má spád, povedený humor a velmi funkční emoční stránku příběhu. Odhalení, či konec vám sice nijak závratně nevyrazí dech, ale ani neurazí. Jelikož to nikdo "nezbabral" půjdu tentokrát bez jakéhokoliv problému i na 5 hvězdiček. V rámci žánru je Simon totiž parádní záležitostí.(30.5.2018)