Lepším člověkem

(festivalový název)
  • Kanada A Better Man (více)

Attiye bylo 16, když na střední škole potkala o něco staršího Stevea. Pro oba to byl první vážný vztah a pár spolu brzy začal bydlet. Tahle zkušenost dívku málem stála život. Steve Attiyu bil prakticky každý den jejich dvouletého vztahu. Chrlil na ni rasistické nadávky, mlátil ji pěstmi, škrtil ji, až omdlévala. „Myslela jsem si, že takhle to ve vztazích chodí. A čekala jsem, že dřív nebo později mě zabije,“ vzpomíná pohnutě Attiya během terapeutického sezení, kterému přísedí i Steve. Dvacet let od jejich rozchodu souhlasil s tím, že se setkají před kamerami a dotknou se hluboko uložených ran. Intimní snímek citlivě nahlíží na proces léčení duše narušené domácím násilím a ptá se po jeho příčinách i možnostech, jak splatit obětem životní dluh. (Jeden svět)

Marze

Informace o minulosti páru jsou nám odhalovány postupně. Vidíme psychoterapii, které pomohla oběma. On si celý dokument drží masku neukazující žádné emoce, ona získává sympatie publika jejich odkrývání. Psychoterapeut z něho vytáhl, že si do vztahu přinesl nějaké zátěže. Ona se mi zdála dost od rány a bylo by by nepravděpodobné, že by se nechala mlátit. Ale je třeba si uvědomit, že u žen to funguje bez nějaké racionality tak, že se zamilují do "krokodýla" a pak jsou překvapené, že je v posteli pokousal. Celý dokument jsem si říkal, že se obejmout nemohou , ale k obětí přece jen došlo. Ona za mlada asi vypadala hezky, ale bylo mi jí líto , jak už vypadá zchátraně. Další věc je třeba si uvědomit, že u domácího násilí funguje tzv. trojúhelník vzájemné závislosti. ()