Kambodžské jaro

Scénář:

Kamera:

Hudba:

James Holden

Kambodžské protesty v hlavním městě Phnompenh odhalují nejen systémové neduhy nově nabyté demokracie, ale také různorodost lidských pohnutek, které vedou jedince k občanskému aktivismu. Co jsou lidé ochotni obětovat za své právo hlasitě vyjádřit nesouhlas, ačkoli šance na vyslyšení jsou minimální? Tato otázka vystupuje na pozadí občanských protestů v Phnompenhu proti násilnému zabírání městské půdy, na níž stojí domy mnoha obyvatel. Osobně zaměřený dokument šest let sleduje trojici aktivistů, kteří neúnavně a přes neustálé hrozby dávají najevo svou nelibost s praktikami developerů i místní správy, mlčky tolerovanými vládou premiéra Hun Sena. Buddhistický mnich Loun Sovath se potýká nejen s pozorností policistů a svých představených, ale i sousedky Tol Srey Pov a Tep Vanny se postupem doby mění z nezištných souputnic na sokyně plné osobní nevraživosti. (Jeden svět)

Shaqual

Tak za to, že jsem se nejdřív rozhodoval, jestli půjdu na nejnovější animák od Nicka Parka, nebo na zcela neznámý a zdánlivě i nezajímavý dokument o zemi, o který nevím v podstatě nic, natočený někým, o kom jsem v životě neslyšel, se budu celý život jenom stydět. Asi tak, jako by se měli stydět i všichni distributoři, kteří nad tímhle malým zázrakem jen mávli rukou a odsoudili ho tak k neúspěchu. Pro mě je tohle jednoduše ten nejlepší dokument, který jsem kdy viděl, a ani bych se nedivil, kdyby to tak ještě nějakou chvíli zůstalo. Příběh je tak emotivní a dramatický, že si člověk chvílema musí myslet, že to je celý nahraný, se skutečnýma lidma se dá ztotožnit nejlíp a u tohohle filmu to platí dvojnásob. Navíc se to celý věnuje hned několika tématům, skutečně seznamuje diváka s obecně ne moc známými fakty a ukazuje jak jeden, na první pohled malý a marný, čin může ovlivnit mezinárodní dění. Přiznám se, že jsem sice místy trochu pochyboval, že by se kamera na všechny ty místa dostala, ale vzhledem ke všem těm silným záběrům z různých úhlů jsem na to ani nemyslel. Opravdu doufám, že tenhle film uvidí co nejvíc lidí, a že tak kvalitních dokumentů bude víc. Protože tohle je dokonalá ukázka toho, co všechno tohle médium dokáže, ale bohužel taky toho, jak těžký to dokumentaristi v tak kompetitivním průmyslu mají. ()