poster

Seven Chances

 • slovenský

  Keď sa Frigo ženil

Komedie / Rodinný

USA, 1925, 56 min

Režie:

Buster Keaton

Kamera:

Elgin Lessley
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • EdaS
  ****

  Na to, že prý měl Frigo Seven Chances ze všech svých celovečeráků rád nejméně, jsem se bavil velice dobře. Celá druhá polovina je jedna velká honička před rozzuřeným davem nevěst, gradující úprkem před lavinou kamenů. Stejný námět byl zpracován víckrát dříve i později, naposledy dost nešťastně jako Ženich na útěku s Chrisem O´Donnellem a Renée Zellweger.(13.5.2008)

 • classic
  *****

  Frigo má jeden - závažný problém, má možnosť - ZDEDIŤ - veľkú čiastku peňazí vo výške - 7. mil. dolárov, pod jednou dôležitou - PODMIENKOU, že sa toho dňa - OŽENÍ, a to má stihnúť do 7 : 00 pm. Lebo tým pádom by aj zachránil krachujúcu firmu... Ako prvé ho automaticky napadne, že požiada svoju priateľku Mary o ruku, a tým by sa všetko vyriešilo, ako keď zapáli zápalku o zápalkovú škatuľku. Ale nalieha na ňu, že sa s ňou potrebuje rýchlo oženiť, to sa jej ale nepáči, tam chce na to ešte nejaký čas si to rozmyslieť. Nakoniec Frigo odchádza v domnení, že z toho nič nebude, pritom frajerka si to rozmyslí, a vyšle posla s odkazom, že si ho zoberie. Frigo o tom nevie, a tak sa začína kolotoč bizarných situácii. Musí za každú cenu nájsť babu, ktorá by si ho vzala, takto osloví niekoľko báb, možno niekoľko desiatok, ale žiadny účinok. Jeho spoločník, podá inzerát, na ktorý sa zavesí zase niekoľko báb, ale 100. násobne viac, takto prichádzajú - ONY - všetky na miesto - stretnutia do kostola, kde akurát Frigo zaspal na prvej lavici, zatiaľ sa to tam komplet zaplnilo, a to nehovorím, koľko ich je ešte pred kostolom. Frigo sa zobudí, pričom PREPUKNE, že je to celé - výmysel, tým pádom - VYPUKNE - nekontrolovateľná - davová psychóza, keď všetky tieto - potenciálne nevesty, sa po ňom rozbehnú s tým, že majú v úmysle - udupať ho, šialenstvo, celé stádo vytočených neviest ho prenasleduje po meste, že Frigovi sa dostane informácia o tom, že Mary ho chce, a tak sa začína zbesilý útek, aby to stihol - prísť na čas domov - živý a zdravý... To, čo zažíva počas tohto úteku, tak to nemá obdoby, normálne sa čudujem, ako to Buster - nakrútil, niečo naprosto ohromné a nezvyčajné, vskutku - ojedinelé svojho druhu. Neviem, koľko ich bolo ? Ale podľa obrazu - tisícky ! Prenasledujú ho, ako nejaké psy, ktoré idú na lov - jednej jedinej líšky - KEATON, a ten beží o život ! Groteska, ako ALABASTER, klasika, akú Buster Keaton, nakrúca s nezabudnuteľným vyznením... Jednoducho, krása... PS : Na pár scén, som videl - mladú - Jean Arthur, ktorá ešte len začína...(5.1.2016)

 • Havenohome
  ****

  Určite jeden z najlepších Busterových filmov. Počas prvej polovice to vyzerá, že to je film, v ktorom Keaton nepredvedie ani jeden gag, ani jeden kaskadérsky kúsok a vyzerá to ako tuctový naratívny nemý film. Druhá polovica vám to však vrchovato vynadradí. Naháňačka s nevestami je grandiózna a šialene vtipná, plná najlepších trikov a prvotriednej akcie. Čo však pri filme zarazí je rasistický vtip s černoškou. Proste dejiny filmu sú aj dejiny rasizmu a trocha z toho mrazí, že aj takí géniovia ako Buster Keaton sa nevyhli, tak lacným a hnusným vtipom na adresu čiernej ženy, za ktorý by ho Beyonce v zuboch roztrhala.(29.6.2016)

 • Iggy
  *****

  Frigo má zdědit 7 milionů dolarů pod podmínkou, že bude ženatý do sedmi večer svých 27. narozenin, což je náhodou dnes. Své milé nabídne sňatek poněkud neomaleně a tak je odmítnut. Nabízí tedy manželství každé ženě, na kterou narazí, protože je ve finační tísni a peníze nutně potřebuje. Avšak nemá úspěch, setkává se s posměchem a nedorozuměním. Jeho přítel mezitím vydá inzerát, že bohatý dědic shání manželku - sraz v kostele. Do kostela přijdou stovky vdavekchtivých žen, když se Frigo dozví, že si to jeho milá rozmyslela a vezme si ho. V tu chvíli začíná jedna z nejlepších honiček filmové grotesky. Frigo prchá před stovkami žen městem, tramvají, skalami a loukami a vše končí v úžasné lavině kamenů, která konečně zažene nevěsty na útěk. Happyend. Kvůli fantastické honičce musíte film vidět! Nezapomenu ani na Frigovo ježdění autem, kdy usedl za volant, změnilo se pozadí a byl na místě.(20.10.2006)

 • Matty
  ****

  Živelná pohroma, kterou vrcholí mnohé Keatonovy filmy, má tentokrát podobu zhruba pěti stovek rozohněných žen ve svatebních šatech, které hlavního hrdinu nahánějí ulicemi Los Angeles. Bravurně vystupňované, krkolomnými kaskadérskými kousky a ujetými vtípky (želva!) popoháněné dvacetiminutové honičce, vrcholící scénou nechávající za sebou i úvod Dobyvatelů ztracené archy, předchází nádherná ukázka práce s časovým limitem. Keaton hraje starého mládence, který může zdědit sedm milionů dolarů, pokud se ožení nejpozději do sedmi hodin večer v den svých sedmadvacátých narozenin. Ten den právě nastal a do večera zbývá pár hodin. Poté, co jej kvůli nevhodné poznámce odmítne dívka, kterou již dlouho tajně miluje, zkouší štěstí u sedmi dalších dam. Osudová sedmá hodina je s každým odmítnutím blíž a nechce-li Frigo, zachovávající kamennou tvář i při kličkování mezi valícími se balvany, svůj závod s časem prohrát, nesmí se zastavit. Od začátku jde díky tomu o nesmírně dynamický film, oživovaný kromě ustavičného pohybu protagonisty chytrými vizuálními gagy (které k sobě nestrhávají přehnanou pozornost a nechávají na vás, zda si je najdete a doceníte), nekonvenčním řešením některých scén („statické“ přemísťování automobilem) i vícero paralelně běžícími akcemi (černošský sluha, kterého očividně hraje nabarvený bílý herec, je zároveň nemilou připomínkou rasismu doby, ve které film vzniknul). Jak se na film pohybu sluší, největší riziko představuje zastavení – kritickou se situace stává po hrdinově krátkém zdřímnutí v kostele. Oproti tradicionalističtějším Chaplinovým groteskám, v nichž nalezení partnerky znamená zároveň nalezení harmonie, je u Keatona uzavření sňatku v zásadě pragmatickým rozhodnutím (nutností), kterému navíc předchází série stresujících a život ohrožujících událostí. Romantiku posledního záběru tak nutně musí narušit otravný pes, dávající tušit, že právě oddaný pár žádná velká idylka beztak nečeká. 85%(25.9.2016)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace