Frigo jako Sherlock Holmes

Komedie / Dobrodružný / Romantický

USA, 1924, 44 min

Buster Keaton

Elgin Lessley

Skutečně jedna z těch nejlepších Keatonových věcí. Buster zde je jako promítač v kině a zároveň detektiv - amatér. Stane se mu, že v kině usne a ve snu se stane tím nejlepším detektivem na světě. A v ten moment nastávají neskutečné situace, které milovníky němých grotesek potěší. Zejména závěrečná čtvrthodinka korunovaná "proskokem prodavačkou kravat" je famózní. Jsou zde navíc i dobré honičky, které jindy působí dosti omšele.(11.5.2009)

Kratší groteska s Busterem Keatonem, velkou legendou němého filmu. Buster se tentokrát překonává, a to už něco znamená, vezmeme-li v úvahu kvalitu jeho ostatních filmů. Na Sherlocku jr. (jak se film v originále jmenuje) se mi zamlouvá především lehkost a vtip, s jakým zhmotňuje představy zamilovaného hrdiny a umožňuje mu překračovat hranici mezi fantazií a realitou, skutečným světem a děním na filmovém plátně. Myslím, že tento film je divácky přístupný i pro ty z vás, kdo jste doposud žádnou němou grotesku neviděli.(29.4.2017)

• Hejtmy

{23/1001} Buster Keaton je borec, ale tenhle jeho film jaksi postrádá šťávu jeho nejlepších kousků. Nebýt skvělé závěrečné scény jízdy na motorce, tak by mě Busterův Sherlock asi unudil k smrti. Stejně jsou ale Busterovy filmy z období němého filmu pro dnešního diváka asi nejpřístupnější, přece jenom jeho kaskáderský kousky neztratí svoje kouzlo ani po devadesáti letech. 50%(3.2.2010)

Jedna z nejkvalitnějších a nejzábavnějších komedií němého filmu. Trikově už to nemohlo být lepší. Sice stále dávám trochu víc přednost Charliemu Chaplinovi, ale stejně musím snímek vychválit na plné hodnocení. Hra kulečníku, jízda na kole a schovávání se v pytli mě opravdu dostali. I herci byli prvotřídní, a to je na starou grotesku co říci. Opravdu velmi zábavné. 99%(3.4.2012)

Buster Keaton naprosto ohromuje tím, jak jsou nasnímané jednotlivé kaskadérské kousky. Naprosto to vyráží dech, a to i po devadesáti letech. V současnosti některé kaskadérské kousky ani omylem nevypadají tak dobře. Škoda, že se dnes na klasické triky a kaskadéry kašle, hlavně, že mají všichni pojištění. Digitální efekty jsou někdy k vzteku, a tohle je krásná ukázka. Výborný film, který dokazuje, že němé filmy mohou strhnout i dnešního diváka.(3.7.2014)

• - Při natáčení se stala Busterovi Keatonovi nejhorší nehoda v jeho kariéře. Ve scéně, kdy skáče z vagonu na vagon vlaku a nakonec se chytne vodovodu, ho proud vody strhne na kolejnice a on si rozdrtí krční obratel. Několik dní nenatáčel, ale že si rozdrtil obratel, na to přišel až o několik let později. Kdyby dopadl o pár milimetrů jinak, zlomil by si vaz. (Rosana)