poster

Frigo jako Sherlock Holmes

 • anglický

  Sherlock, Jr.

 • anglický

  Sherlock Junior

 • slovenský

  Frigo ako Sherlock Holmes

Komedie / Dobrodružný / Romantický

USA, 1924, 44 min

Režie:

Buster Keaton

Kamera:

Elgin Lessley

Kostýmy:

Clare West
(další profese)
 • Kulmon
  ****

  Skutečně jedna z těch nejlepších Keatonových věcí. Buster zde je jako promítač v kině a zároveň detektiv - amatér. Stane se mu, že v kině usne a ve snu se stane tím nejlepším detektivem na světě. A v ten moment nastávají neskutečné situace, které milovníky němých grotesek potěší. Zejména závěrečná čtvrthodinka korunovaná "proskokem prodavačkou kravat" je famózní. Jsou zde navíc i dobré honičky, které jindy působí dosti omšele.(11.5.2009)

 • PlayEasy
  *****

  Musíme se přiznat, naše první "Frigovka" nebyl Frigo na mašině, ale když se tento neusmívající se klaun stal ve svých snech Sherlockem. Myslíme, že při premiéře v kině nikdo neusnul, ani samotný promítač, který už tento film viděl. :) Že ano, Bustere. Vzhledem k tomu, že jsi stvořil "komedie" bys v kině obzvláště u tak krásným romancí neměl usínat, ale je to dobře, protože vznikl tento film. Nevymyslel ho náhodou ten Keaton (ne Michael:) ve spánku? :-)(17.7.2018)

 • Iggy
  *****

  Slovy Kevina Brownlowa je Frigo jako Sherlock Holmes „nádherná úvaha o filmu a životě, o umění a realitě…“ Příběh nespravedlivě obviněného promítače Bustera, který během promítání usne a ocitne se ve filmu, kde jako neohrožený detektiv Sherlock Jr. řeší zapeklitý případ krádeže perel a únos. Film má několik fantastických scén. Ať už jde o napínavý kulečník, nebo honičku Bustera se zločinci u jejich domku (gagy s dámským kostýmem a proskočením zdi) následovanou bezchybnou jízdou městem na motocyklu, která obsahuje tolik originálních nápadů, že by vydaly na celovečerní film. Bezesporu nejslavnější je ale scéna v níž Buster usne v promítací kabině a následně se jeho snové já dostane na filmové plátno. Ve své době filmařsky velmi náročná scéna je dodnes úchvatná. A co záleží na tom, že film, který na plátně ve filmu publikum sleduje, dává pramalý smysl. Ze všech komiků němé grotesky si právě Buster Keaton nejlépe rozuměl s filmovým médiem a právě jeho Sherlock Jr. je toho důkazem. S filmem experimentoval už v Playhouse, Three Ages a později v Seven Chances nebo v Kameramanovi. Ale tady dosáhl vrcholu. Na závěr pár zajímavostí: Keaton sám dubluje policistu (vlastně svého Watsona) ve scéně, v níž ho veze na motorce a spadne do kaluže. Při natáčení scény na střeše vlaku, kde ho zalije proud vody z pumpy, si Keaton nalomil vaz. Následné bolesti hlavy ale zaplašil alkoholem a o zranění se dověděl až z rentgenu o mnoho let později. Roscoe "Fatty" Arbuckle, který bývá někdy chybně uváděn jako spolurežisér tohoto filmu se na něm ve skutečnosti vůbec nepodílel. Keaton se mu snažil po jeho nešťastném skandálu v roce 1921 pomoct a tak mu nabídl režii svého filmu. Arbuckle byl ale stále ještě natolik rozrušen, že nebyl schopen práci režiséra zastat.(30.5.2007)

 • rekkky
  *****

  Pozoruhodné jakým způsobem Buster Keaton dokázal zrežírovat a zahrát tento němý skvost. Zadostiučinění, které proběhne prostřednictvím imaginárního příběhu a vyšetřování, vystihuje motiv filmové branže, kdy diváci (v tomto případě hlavní protagonista) mají možnost realizovat své sny. Perfektní němá komedie jednak díky kaskaderským kouskům a jednak skvělému využití námětu Sherlocka Holmese. Není divu, že mnozí současní tvůrci uctívají Keatona jako jednu z osob, která nejvíce ovlivnila filmové dějiny.(2.4.2012)

 • Arach.No
  *****

  Bez nadsázky jedna z nejlepších grotesek které jsem kdy viděl. Překvapivé akční scény a kaskadérské kousky. Kulečníková scéna je vskutku mistrovská a důkazem geniality střihu je snová sekvence ve které promítač vstoupí do filmu. Sherlock Jr. posunul ve své době film o pořádný kus dál a ukazuje, že Buster Keaton rozhodně není nějaký laciný herec. Film má díky jeho neopakovatelnému hereckému výkonu a také díky velmi povedené hudbě obrovský náboj i po více než 80-ti letech.(20.10.2007)

 • - Při natáčení se stala Busterovi Keatonovi nejhorší nehoda v jeho kariéře. Ve scéně, kdy skáče z vagonu na vagon vlaku a nakonec se chytne vodovodu, ho proud vody strhne na kolejnice a on si rozdrtí krční obratel. Několik dní nenatáčel, ale že si rozdrtil obratel, na to přišel až o několik let později. Kdyby dopadl o pár milimetrů jinak, zlomil by si vaz. (Rosana)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace