Frigo jako Sherlock Holmes

Komedie / Dobrodružný / Romantický

USA, 1924, 44 min

Kostýmy:

Clare West

Jedna z nejkvalitnějších a nejzábavnějších komedií němého filmu. Trikově už to nemohlo být lepší. Sice stále dávám trochu víc přednost Charliemu Chaplinovi, ale stejně musím snímek vychválit na plné hodnocení. Hra kulečníku, jízda na kole a schovávání se v pytli mě opravdu dostali. I herci byli prvotřídní, a to je na starou grotesku co říci. Opravdu velmi zábavné. 99%(3.4.2012)

• Carthorias

Čekal jsem něco vtipného, ale zasmál jsem se všehovšudy dvakrát (poprvé když Buster našel peníze před kinem a podruhé když skočil oknem skrz šaty). Musím přiznat, že je ve filmu hodně odvážně vymyšlených a náročných akrobatických i trikových scén (na svou dobu), ale jako komedie to prostě neobstojí.(15.2.2011)

Film se sice rozjíždí pomaleji, ale v druhé půlce vám už jeho tempo nedovolí odtrhnout oči od plátna/obrazovek. Začíná to napínavým kulečníkem, pokračuje spuštěním ze střechy do auta na závoře a proskočením oknem do šatů coby převleku :) a končí spanilou jízdou na řídítkách motorky. Mimochodem, nejlepší detektivní schopnosti zde prokáže Keatonova milá. "By the next day the master mind had completely solved the mystery – with the exception of locating the pearls and finding the thief." :)(20.7.2019)

Tak tohle je rozhodně jedna z nejlepší keatonovek, jaké jsem zatím viděl - po Frigovi na mašině snad druhá nejskvělejší. Co do příběhu (parodie jako vyšitá) i nápaditosti gagů (vražedná židle, kulečník, jízda na motorce), neskutečných triků a okouzlující atmosféry (vstup do filmu, průskok prodavačkou kravat), vše je na jedničku.(31.10.2014)

1001 filmů, které musíte vidět, než umřete: Můj druhý snímek od Bustera. Snímek rozhodně stojí za vidění, moje oblíbené scény jsou jasné: vražedný kulečník a Busterův vstup do promítacího plátna. Závěrečná honička už mě bohužel moc nebrala, tomu jsem nikdy neholdoval, ale vše co jí předchází, je výborné.(7.9.2008)

• - Při natáčení se stala Busterovi Keatonovi nejhorší nehoda v jeho kariéře. Ve scéně, kdy skáče z vagonu na vagon vlaku a nakonec se chytne vodovodu, ho proud vody strhne na kolejnice a on si rozdrtí krční obratel. Několik dní nenatáčel, ale že si rozdrtil obratel, na to přišel až o několik let později. Kdyby dopadl o pár milimetrů jinak, zlomil by si vaz. (Rosana)