Reklama

Reklama

Frigo jako Sherlock Holmes

  • USA Sherlock Jr. (více)

Obsahy(1)

Frigo (hraje ho sám buster Keaton) hraje filmového promiítače v kině, který z nenadání usne v projekční kabině a jeho vlastní sny se prolínají do filmu, který je právě promítán v sále. "Frigo jako Sherlock Holmes", první Keatonova samotná réžie, je jedním z nejneobyčenějších a obrazově nejinvenčnějších snímků tehdejší doby. (Kryšpín)

(více)

Recenze (82)

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Skutečně jedna z těch nejlepších Keatonových věcí. Buster zde je jako promítač v kině a zároveň detektiv - amatér. Stane se mu, že v kině usne a ve snu se stane tím nejlepším detektivem na světě. A v ten moment nastávají neskutečné situace, které milovníky němých grotesek potěší. Zejména závěrečná čtvrthodinka korunovaná "proskokem prodavačkou kravat" je famózní. Jsou zde navíc i dobré honičky, které jindy působí dosti omšele. ()

duddek 

všechny recenze uživatele

Film se sice rozjíždí pomaleji, ale v druhé půlce vám už jeho tempo nedovolí odtrhnout oči od plátna/obrazovek. Začíná to napínavým kulečníkem, pokračuje spuštěním ze střechy do auta na závoře a proskočením oknem do šatů coby převleku :) a končí spanilou jízdou na řídítkách motorky. Mimochodem, nejlepší detektivní schopnosti zde prokáže Keatonova milá. "By the next day the master mind had completely solved the mystery – with the exception of locating the pearls and finding the thief." :) ()

Reklama

Sarkastic 

všechny recenze uživatele

„Dalšího dne mistrova mysl rozlouskla záhadu. Tedy až na to, kde jsou perly, a kdo je ukradl.“ Začátek byl docela dost vtipný, ale tak nějak „jen“ nadprůměrně. Postupně se však film začal rozjíždět a od nasednutí na motorku (naprosto parádní trikovo-kaskadérská jízda) už to byla obrovská zábava až do konce. Nemluvě o mnoha opravdu nápaditých scénách (fantazie a originalita dýchá skoro z každého záběru), ať už to byl např. popis dolaru, kulečníková partie, převlekový únik, zmizení v kufříku či třeba závěrečná nápověda (tomu se alespoň říká vtipná tečka). Kvůli začátku dávám „jenom“ slabší, ale přesto plný počet. ()

Iggy 

všechny recenze uživatele

Slovy Kevina Brownlowa je Frigo jako Sherlock Holmes „nádherná úvaha o filmu a životě, o umění a realitě…“ Příběh nespravedlivě obviněného promítače Bustera, který během promítání usne a ocitne se ve filmu, kde jako neohrožený detektiv Sherlock Jr. řeší zapeklitý případ krádeže perel a únos. Film má několik fantastických scén. Ať už jde o napínavý kulečník, nebo honičku Bustera se zločinci u jejich domku (gagy s dámským kostýmem a proskočením zdi) následovanou bezchybnou jízdou městem na motocyklu, která obsahuje tolik originálních nápadů, že by vydaly na celovečerní film. Bezesporu nejslavnější je ale scéna v níž Buster usne v promítací kabině a následně se jeho snové já dostane na filmové plátno. Ve své době filmařsky velmi náročná scéna je dodnes úchvatná. A co záleží na tom, že film, který na plátně ve filmu publikum sleduje, dává pramalý smysl. Ze všech komiků němé grotesky si právě Buster Keaton nejlépe rozuměl s filmovým médiem a právě jeho Sherlock Jr. je toho důkazem. S filmem experimentoval už v Playhouse, Three Ages a později v Seven Chances nebo v Kameramanovi. Ale tady dosáhl vrcholu. Na závěr pár zajímavostí: Keaton sám dubluje policistu (vlastně svého Watsona) ve scéně, v níž ho veze na motorce a spadne do kaluže. Při natáčení scény na střeše vlaku, kde ho zalije proud vody z pumpy, si Keaton nalomil vaz. Následné bolesti hlavy ale zaplašil alkoholem a o zranění se dověděl až z rentgenu o mnoho let později. Roscoe "Fatty" Arbuckle, který bývá někdy chybně uváděn jako spolurežisér tohoto filmu se na něm ve skutečnosti vůbec nepodílel. Keaton se mu snažil po jeho nešťastném skandálu v roce 1921 pomoct a tak mu nabídl režii svého filmu. Arbuckle byl ale stále ještě natolik rozrušen, že nebyl schopen práci režiséra zastat. ()

classic 

všechny recenze uživatele

Bývam v nemom úžase z komika Keatona, ktorého kreácie a gagy sú neobyčajné, že zakaždým, keď si pozriem ďalšiu keatonovku si myslím, že je BEST, ale asi každý jeho film je best... Buster nemá zrovna šťastie na priaznivé okolnosti, ktoré z neho neprávom urobia zlodeja, pritom, ako detektív - amatér by s noblesou odhalil páchateľa, ale dotyčný spraví z neho podozrivého... Tak sa uberá do svojho druhého povolania - premietača v kine, kde zaspí a jeho snové sekvencie sa dostávajú akurát do premietaného filmu, do ktorého sa premiestni, ako obávaný det. Sherlock, aby rozlúskol prípad krádeže, ale podozriví majú s ním iné plány, únoscovia unesú unikátnu ženu, ktorú sa chystá zachrániť spolu s nasledujúcou naháňačkou, ktorú by závidel aj James Bond... Buster Keaton je majster vynikajúcich premyslených situácii, že sa čudujem, ako to dokáže... Len improvizácia to nebude ? ()

Galerie (39)

Zajímavosti (1)

  • Při natáčení se stala Busterovi Keatonovi nejhorší nehoda v jeho kariéře. Ve scéně, kdy skáče z vagonu na vagon vlaku a nakonec se chytne vodovodu, ho proud vody strhne na kolejnice a on si rozdrtí krční obratel. Několik dní nenatáčel, ale že si rozdrtil obratel, na to přišel až o několik let později. Kdyby dopadl o pár milimetrů jinak, zlomil by si vaz. (Rosana)

Reklama

Reklama