poster

Hastrman

 • anglický

  The Hastrman

  (festivalový název)

Romantický / Thriller

Česko, 2018, 100 min

Externí recenze k filmu (14)

 • AVmania.cz (Marek Čech) ****

  "Vzbouřené city, jimiž se postavy nechají ovládat, jsou zasazeny do folklórního vyprávěcího rámce, v němž se prvky lidové tvorby potkávají s romanticko-hororovým příběhem o Krásce a zvířeti. Režisér dovedl tento tvar do podoby podobně uhrančivé, jako je pohled Hastrmana v podání Karla Dobrého." (více)

 • Blok.ssknih.cz (Přemysl Doležal)

  "Co říci závěrem? Konec vodníků v Čechách se nekonal, obchod s porcelánovými hrníčky kvete dál a na konci tohoto filmu nejen diváka mrazí … takže vezměte záchranné kruhy, neopren, atlas ryb a šup k rybníku, tedy do kina." (více)

 • ČervenýKoberec.cz (Alexandra Tinková) ****

  "Hastrman se zjevil na české filmové scéně a přinesl s sebou mnoho neobyčejna. Jde o adaptaci pouze první části knihy Miloše Urbana, přesto jako takový dává smysl. Je to harmonie lidové hudby, záběrů na krajinu, skvělých kostýmů a Karla Dobrého, který podává neobyčejný výkon. Především ale dílu…" (více)

 • Eurodenik.cz (Anna Kopecká) **

  "Urbanův rozjímavý styl se v případě Hastrmana totiž nedaří převést na filmové médium. A výsledek, který postrádá rozuzlení i jakoukoliv katarzi, tak působí nedomrle a kvůli prapodivné směsicí žánrů i dosti komicky a nevyhovujíc filmové řeči." (více)

 • FFFilm.name (František Fuka) ***

  "Při sledování Hastrmana jsem si opakovaně říkal, jak super mohl tenhle film dopadnout, kdyby ho režíroval mladý Juraj Herz, někdy v 70. letech. Tomu by se mohlo podařit správně vybalancovat horor i záměrný humor, osudovou lásku i sebeparodii. Nebylo by to snadné, ale člověku, který natočil…" (více)

 • Filmpress.sk (Viera Langerová)

  "Prekročiť tradíciu panoptikálnych rozprávkových polotovarov iste nie je jednoduché a film mal šancu napojiť sa na čoraz silnejúci trend obnovy a novej interpretácie prírodnej metafyziky a jej ozvien v konštelácii ľudskej psyché návratom do rurálneho prostredia. Ponúka širšie možnosti hľadať…" (více)

 • Filmspot.cz (Jan Varga) ****

  "Hastrman každopádně disponuje řadou výrazných elementů, jež ho zásadně odlišují od zbytku současné české filmové produkce a někomu budou pochopitelně po chuti víc, někomu míň. Od jiných českých filmů poslední doby se však odlišuje i vysokými filmařskými kvalitami, a byť trpí spoustou much a…" (více)

 • Kritiky.cz (Karolína Černá) ****

  "Film je možné označit jako romantický thriller a v žádném případě na něm není poznat, že je to režisérův filmový debut. Je to vydařené dílko, které je v běžné filmové produkci osvěžující jako čerstvá voda." (více)

 • MovieScreen.cz (Adam Fiala) ***

  "S druhotnými tématy ale Havelkův Hastrman celkově zachází velmi neobratně, ostatně už kvůli důrazu na poetičnost a folklór v některých částech jako by nebyl čas vysvětlit některé pohnutky v ústředním milostném příběhu. Vodnický mýtus každopádně Havelka převrací primárně ve variaci na krásku a zvíře…" (více)

 • MovieZone.cz (Martin Svoboda II) **

  "Z toho všeho by mohla vzniknou třeba mokřejší verze Je třeba zabít Sekala, ale výsledek připomíná spíš sušší mix Padesáti odstínů a Twilightu. Nemůžu uvěřit tomu, že ten příměr zatím nikdo nepoužil (nebo jsem to neviděl), ale ceněná předloha se v Havelkových rukách mění v příběh o tajuplném…" (více)

 • Rozhlas.cz (Kristina Roháčková) ***

  "Havelkův Hastrman by mohl být malebnou exkurzí do české minulosti a pohanských zvyků. S lehkou úpravou děje by prošel i jako pohádka. Jako drama balancující na hranici grotesky a romantického spektáklu si ale podkopává nohy. I když se musí ocenit, že se s natolik distinktivním žánrem rozhodl…" (více)

 • Rozhlas.cz (Vít Schmarc) **

  "Při pohledu na hladinu téhle filmové adaptace není vůbec jasné, co vlastně měl Hastrman z románu zrcadlit. Jeho lyrismus ve snaživě naaranžovaných záběrech umírá na umělost. Urbanův potměšilý humor se jen občas zableskne někde v dálce. Svár člověka a šelmy, přírody a kultury, pohanství a…" (více)

 • TotalFilm.cz (Dagmar Šimková) ****

  "Ondřeji Havelkovi se vyplatilo počkat si na autorská práva ke knize a společně s producentem Čestmírem Kopeckým do kin přináší romantický thriller, který je jedinečný svým námětem, zpracováním a poctivě i nápaditě provedeným řemeslem. Havelkova všestrannost i jeho nepopiratelná odvaha a jak sám…" (více)

 • Týden.cz (David Lancz) ****

  "Hastrman přesto alespoň letos působí v naší kinematografii jako zjevení. Po dosavadním trápení (a že ho letos už bylo!) konečně přišel do kin film, za který se Češi nemusejí stydět. Snímek, jenž je natolik jiný oproti běžné produkci, že mu stojí za to věnovat pozornost. A i když zdaleka není…" (více)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace