Skleněný

• Kanada

Thriller / Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2019, 129 min

• MrHlad

M. Night Shyamalan se vrací ke kořenům a ošklivě zklamává. Ve všem. Jeho Skleněný je film, u jehož sledování vám bude za samotného tvůrce nejspíš trošku trapně. Vypadá to televizně, ale především je to celé neskutečně hloupé a sebevědomé zároveň. Zvraty jsou absurdní, tempo šnečí a veškeré pokusy o filozofování nelidsky mimo a slušný Willis a McAvoy to do průměru neutáhnou. Sledovat Skleněného je jako koukat se dvě hodiny na to, jak M. Night Shyamalan ničí svůj vlastní odkaz. A není to hezká podívaná.(16.1.2019)

• KarelR

Říkal jsem si, že Amíci zase jednou podstřelují, ale oni ještě přestřelili. Skleněný totiž není ani veleprůměrné drama, nýbrž dvouhodinové trápení, v němž se hrstka marných postav motá v nejhůř střeženém blázinci na světě. Vyvolený je pro mě pecka a Rozpolcený není o moc pozadu. Tady se ale spadlo do natahovaného bahýnka bez napětí a smyslu, které v roce 2018 absolutně nejde obhájit. Jako by Shymalan znovu ztratil cit a produkující Blum měl nějaké zatmění mysli. Jejich komentář superhrdinského žánru totiž nabízí jen šroubované dialogy, WTF zvraty a spoustu důvodů k předstírání, že tahle crossoverová marnost nikdy nevznikla.(16.1.2019)

Ryze tříhvězdičková trilogie završena. A víte co, neodpustím si svůj stopadesátý rýp - i Shyamalana “new low” pořád o dva levely výš než trapně oblíbený avengeří digihluposračky. Ale dojem #1, Bruce je regulerně stařec.(16.1.2019)

• xxmartinxx

Red Pill: The Movie. Tipuju, že tu máme nový oblíbený film Jordana Petersona. Nejdřív jsem myslel, že je zásadní chyba, že film věnuje tolik pozornosti motivu "Není to vše jen psychická nemoc?", když zároveň ukazuje divákovi věci, po kterých si to nemůže myslet (je to asi tak otravné, jako kdyby teď někdo natočil Marvelovku, ve které by někdo Thorovi vysvětloval, že ve skutečnosti nemá žádné superschopnosti, a tvůrci doufali, že to divákovi zamotá hlavu). Pak mi došlo, že právě v tom spočívá ten vtip - jde v podstatě o dvouhodinové kňourání. "Svět není schopný docenit moje úžasné schopnosti, které jsou přitom tak očividné, a místo abych stál na vrcholu společnosti jsem nucený vzdávat se svojí výjimečnosti. Je potřeba rozbít okovy průměru, neposlouchat lidi, co mi tvrdí, že jsem normální člověk, a vzít si, co mi patří!" Myslím, že díky tomu má Skleněný celkem potenciál mluvit hodně ukřivděným géniům Shyamalanova ražení od srdíčka. To je ale jen začátek problémů. Směšné je to nonstop, zábavné až poslední půl hodinu. Zpočátku jsem byl celkem ochotný připustit nulovou návaznost na jakkoliv uchopitelnou logiku či psychologii (mám rád, když si filmy budují svůj svět s jinými pravidly pravděpodobnosti a kauzality), ale všechno má svoji hranici - konkrétně tu, že mě to musí zaujmout. A dekonstrukce komiksu už je takový mainstream, že se z toho na zadek neposadím a každý nesmysl si nenechám vysvětlit jako reakci na něco, co se v komiksech běžně děje. Když sleduju blbý film, tak fakt potřebuju slyšet lepší důvod než "je to tak schválně" (ne že bych tomu v tomhle případě věřil). Na jednu stranu respect za to, že Shyamalan nehledá bezpečná řešení. Jeho zjevná víra v to, že ho docení dějiny, je ale stejně lichá jako všudypřítomná. Při sledování mě mrzelo, že divácká kultura v Česku neumožňuje se nahlas v kině smát nesmyslům a pokřikovat na postavy, jak debilně se chovají, protože jsem nikdy neměl takovou potřebu to dělat. Asi nejhloupější americký film, na kterém jsem byl kdy v kině. Jedna hvězda čistě za nechtěně zábavné scény.(16.1.2019)

Shyamalan to možná na konci s tou Möbiovou páskou metapříběhu v příběhu, v němž nejde o nic jiného, než o osud příběhu samotného, trochu přehání. Respektive až příliš tu metarovinu vysvětluje, když by stačilo naznačit, nebo prostě trochu přidat na narativní rafinovanosti (neodolal svodům se trochu prvoplánově předvádět - asi souvisí s cílovým publikem). Tematicky spřízněnou literaturu co do strukturální a formální důmyslnosti určitě nepřekonává (např. Ostrov v bodě Nemo, Sencislo9), ale i tak výjimečný film, v němž by bylo možné najít komiksovou rodinnou spřízněnost s Moorem, A. Rossem, či Jodorowským (ať již vědomě nebo ne). Alternativa všem těm ortodoxním filmům Marvelu a DC, přitom se netváří tak kulturně nadřazeně jako třeba Birdman (naopak je vtipně sebeshazovačná a žánrově podvratná). Není to úplně čistě přesvědčivé, ale svěží hledisko, takže 4 až 5*.(16.1.2019)

Glass nerobi svojim predchodcom ziadnu hanbu. Vyborne doplna a zaroven rozsiruje vytvorene univerzum. Univerzum v ktorom nechal Shyamalan dokoran otvorene dvere dalsim filmom, napadom a tymto "inym" superhrdinom. Cenim, ze stale sa film drzi pri zemi a nie je z toho preplacana farebna duha ala Avengers.(16.1.2019)

Většinou jdu proti proudu směrem dolů, ale u Glass musím jít opačným směrem. A takhle nízké hodnocení (61%) mne vskutku překvapuje. Na IMDb má Glass zatím 8, takže to může být zaprděným českým rybníčkem... Já tedy jak Unbreakable, tak Split považuji (nebo jsem považoval) "pouze" za (dost) dobré filmy, které však Glass v mých očích skvěle spojuje a posouvá na vyšší úroveň. Trochu jsem se bál umělého spojení dvou předchozích filmů, ale dle mého funguje výborně a jednotlivé linky i postavy dále rozvíjí. Ano, o určité jednoduchosti dění v léčebně si můžeme myslet své, ale já jsem byl schopen to akceptovat. Mr. Glass je holt génius, ne? :) Potěšilo komorní finále, to se v dnešní době už moc nenosí. Nápad s psycho balanční skupinou se mi taky líbil. Suma sumárum - přes možná drobné výhrady je to pro mne skvělé vyvrcholení netradiční trilogie, a zřejmě teprve Glass mne donutí si ji někdy v budoucnu sjet znovu... 90%(17.1.2019)

• InJo

Eh... Snad přes hodinu jsem ten film měl celkem rád (i když jsem asi neměl - nic moc se nestane, zato logické lapsy postupně narůstají), hlavně kvůli skoro hororové atmosféře. Jenže když pak v poslední půlhodině konečně dojde na lámání chleba, stane se z toho vcelku unikátní přehlídka všemožných WTF, které svou nechtěnou směšností dělají ze smrtelně vážně se tvářícího filmu skoro parodii sebe sama. Jestli tohle nebude Shyamalanův konec kariéry, tak už přežije nejspíš vše... 40 %(17.1.2019)

Unbreakable, Posledny akcny hrdina, Hrac, 22 Jump Street a vsetky komiksovky sveta namiesane v Shyamalanovskom minimalisticko onanistickom prevedeni. Shy sa evidentne definitivne zblaznil, no tentoraz som mu to zozral. Ten film je uplne meta a bud sa budete usmievat blahom alebo si zhnusene odplujete. Mna to kralovsky bavilo. Aj ked mam velke vyhrady, tak zazitok mi to nepokazilo. 8/10(16.1.2019)

Možnost vidět znovu Anyu Taylor-Joy byla fajn a obsazení celkově mě hodně bavilo (Samuel L. Jackson nemá chybu, James McAvoy taktéž, u Willise už jsem takový dojem neměl, ale i tak mi zde nevadil). Ten debilní závěr to ale celé totálně zabil a umíral jsem u toho trapností. Celkově ten film vnímám rozpačitě a přišel mi dost násilně naroubovaný na předchozí dva filmy - a z tohoto pohledu mi přijde vlastně tak nějak zbytečný.(17.1.2019)

• penylane

Jedním slovem - zklamání. Po slibném začátku následuje hodinová nuda. Pak se film probere, ale závěrečná pointa ho opět uzemní. Miluju Shyamalanovy filmy, ale tohle byl vážně krok vedle. Vyzdvihla bych herecké výkony Willise a McAvoye. Při rozhodování mezi 2 nebo 3 hvězdami nakonec vítězí 2*. Velká škoda.(16.1.2019)

• dO_od

// Kreativní proces u psaní scénáře k tomuhle filmu si představuji asi tak, že Shyamalan po nečekaném úspěchu Split začal radostně mlátit hlavou o klávesnici dokud mu někdo neřekl dost, na víc stránek stejně nemáme rozpočet. Druhá polovina filmu je v podstatě tak špatná, až začnete chvíli pochybovat nad tím, jestli jste se sami náhodou neocitli v nějaké pochybné cvokárně. 2/10(16.1.2019)

A tu se nám uzavírá pomyslný trojúhelník. Hrdina, padouch a zvíře se setkávají. Film táhlý, jako flusanec Pavla Horvátha v osmdesáté sedmé minutě jeho nejtěžšího mače. Nudný, jako mistrovství světa v šachu. Akční, jako rozvod Vondráčkové a Plekance. Asi hodinu si říkáte, kam to spěje, co bude dál. A pak přijde finální scéna, která nabídne smutek, odpovědi a možnosti. Loučení s trilogií je v závěru bolestné. Nemá vítězů. Ale filmaři si ponechali ona vděčná zadní vrátka. Ukončili jednu kapitolu, aby snad mohli začít psát novou. Pro mnohé zklamání, pro mne jistá satisfakce po druhém díle. Sbohem, Davide Dunne. 70%(16.1.2019)

• Will_X

Asi sem od toho čekal zbytečně moc... To, že tam bylo pár „nevysvětlených“ momentů - OK, fajn, beru. Ale že to bude taková nuda, blbost a zachraňovat to bude samotné obsazení - díky Jamesi, sem fakt nečekal. Dialogy hrůza, bez smyslu, bez napětí, wtf momenty... Ach jo, mohlo to být tak dobrý. Ani motherf*cker se nepředstavil. Well, next time....(16.1.2019)

Chtělo by to strašně prostříhat. Shyamalan trpí tím, co já označuju jako "ženský způsob dialogu": Informaci kterou stačilo jen naznačit, či říct jednou větou, zopakuje pro jistotu desetkrát jinak a pak se diví, že je posluchač dávno nasraný filtrováním balastu a už dál poslouchat nechce... Mně se totiž moc líbil úvod, líbila se mi i prostřední pasáž v sanatoriu. Líbila se mi myšlenka, i ta pointa s organizací... proč ne, i když je to neoriginální. Co mě ale otrávilo byl závěr. Tam se naplno opět projevilo, že Shyamalan je absolutně neschopný natočit akční scénu. A na takovou katarzi se prostě divák těší. A především se vykecávání díry do hlavy a polopatické opakování komiksových souvislostí stává opravdu nesnesitelné. Chtělo to producenta s nůžkama a druhý štáb s Davidem Leitchem :))(17.1.2019)

Myslel som, že Sklenený bude pre ľudí, ktorých (už) nebavia CGI komiksové bordely a radi si pozrú na danú tématiku niečo vážne pomalé a vo finále omnoho viac pri zemi. To sme aj dostali, ale podľa reakcií sa zdá, že už o to nemá skoro nikto záujem. S tým sa Shy samozrejme veľmi -meta- hrá, keď nám podsúva v priebehu deja predpokladané dejisko finále. Vyzerá to ale tak, že práve finále je pre mnohých achilovou pätou filmu. Priebehom podľa mňa nie, skôr pôsobí iba trochu zdĺhavo a neprehľadne. U mňa potom tie misky váh naklonili od 70% k zaokrúhleniu dole zvraty, ktoré nie sú nijako zvlášť šokujúce, proste tam len sú a nemal som problém sa s nimi vyrovnať. Možno chce Glass na docenenie všetkých maličkostí, najmä čo sa týka komiksovej mytológie, ešte ďalšie zhliadnutie.(16.1.2019)

Famózní. Willis je stále klasa a McAvoy skvěle hraje. Já jsem naprosto unešený. To jakým je příběh vyprávěn mě ohromilo a bavilo po celou dobu. Navíc eskalace z jedničky a dvojky funguje na výbornou. Zakončení téhle nejzajmavější a nejdivnější trilogie je naprosto geniální. Film mě dojal, rozesmál a měl jsem husí kůži. Více jsem si nemohl přát.(16.1.2019)

Tak jsem byl na projekci filmu skleněný a musím dopředu říct,že tu nebudu souhlasit s rádoby odborníky,kteří film shazují už teď.Pokud jste měli rádi předešlé dva filmy tak zde vás to bude opět bavit.Vše do sebe krásně zapadlo a závěr filmu byl vynikající.Nádhernã atmosféra a vše okolo.Parádní herecké výkony.Hlavně věřte v sami sebe :-) .Za mě celkově 85% a pět hvězd.(16.1.2019)

Trochu rozvláčnejší dej a podľa mňa nedobrý koniec, však uberajú len jednu hviezdu podľa mňa podarenej (pre fanúšika) uspokojujúcej záverečnej časti série!(17.1.2019)

Věčná škoda. Nebýt scenáristické nedůslednosti před samotným finále, mohla být tato trilogie opravdu jedinečná. Začátek a celkově první půlka je skvělá. Sice má pomalejší tempo (což je po přečtení velké části komentářů podle všeho problém), ale Vyvolený ani Rozpolcený mi v tomto ohledu nepřišli výrazně jiní. Vznikají tady logické konstrukce, které trilogii propojují a stojí na myšlenkách, které mě bavily objevovat. Herecky to navíc bezchybně táhne McAvoy i Willis. Po příchodu na psychiatrii člověka neustále (slušně řečeno) irituje ta přiblblá psycholožka, která evidentně pobrala všechnu moudrost světa. Nicméně její charakter je zcela uspokojivě vysvětlen v závěru, takže tady problém nemám. Samuel L. Jackson (Glass) do této doby nemá moc prostoru, který by mu dovolil excelovat. Když ale rozjede své plány, začne bohužel drhnout scénář - vyloženě hloupé osazenstvo léčebny, jeden problém s časovou posloupností a velká míra náhody, kdy se pár událostí stane jen proto, že je to potřeba. Nejhorší je, že tato pasáž se poměrně jednoduše (a hlavně elegantně) dala vyřešit za pomoci větší pečlivosti Shyamalana. Problém je, že v této chvíli se člověk buďto s notnou dávkou trpělivosti přenese přes problém a řekne si, že je to sice problém, ale bude ho akceptovat (aby si nezkazil zbytek filmu), nebo nad Skleněným zlomí hůl. A tady vznikne asi největší rozdíl ve vnímání jednotlivých diváků. Buďto patříte mezi druhou skupinu a film na vás dále bude působit jako situací za situací se kumulující "pičovina" (viz některé z komentářů), nebo to nepřehlédnete, ale budete předstírat, že to fungovalo. Nechci tím říct, že byste měli na tento kiks zapomenout. Jen ho ve vlastním zájmu na nějakou chvíli přehlédnete. Při tomto vnímání je konec dost dobrý. Nebýt toho úplně závěrečného twistu, mohlo se dokonce jednat o perfektní zakončení trilogie. A tohle si myslím rozhodne o tom, že Skleněný skončí v propadlišti dějin a modrých číslech... Nijak jim to nevyčítám, i když patřím k těm ostatním. Pokud se na věc podívám vyloženě racionálně, mají pravdu spíše oni. Jenže hodnocení je věc subjektivní, a já nemůžu s čistým svědomím dát méně než čtyři hvězdy.(16.1.2019)

<< předchozí 1 2