Člověk, to je věda

Toxoplasma: řídí nás parazit? (E02)

(epizoda)

Dokáže nenápadný parazit měnit naše chování, zvyky a reakce? Dokumentární film o zkoumání změn v lidském chování po nakažení parazitem. Toxoplasmou gondii, malým prvokem, je nakažena přibližně třetina obyvatel České republiky. V některých zemích Evropy a zejména v Jižní Americe je jím však nakažena více než polovina obyvatelstva. Dvě dekády výzkumu prováděného především na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy pod vedením profesora Jaroslava Flégra a také na špičkových amerických a britských pracovištích ukázaly, že toxoplasma má u nakažených osob vliv na jejich společenskost, podezřívavost a svědomitost, prodlužuje jejich reakční doby, výrazně zvyšuje riziko dopravní nehody a u žen dokonce ovlivňuje pravděpodobnost narození potomka mužského pohlaví. Jak ale tohle všechno malý prvok vlastně dokáže? Jakými mechanismy může parazit ovlivňovat chování svého hostitele? (Česká televize)

Amper01

Tak nevím, jestli si dělá srandu, nebo co. Na jednu stranu se pořád opakovalo, jak je nebezpečný. Na stranu druhou ale neřekli v podstatě nic, co by lidstvo nějak extrémně ohrožovalo. (akorát amíci, že snad zvyšuje agresivitu) Takže ve výsledku co - máme tady dalšího strašáka? ()