Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Najde mocný kalif ztraceného následníka trůnu Hasana? Pohádka z tisíce a jedné noci. V čase, jenž dávno uplynul, a ve věku, který pominul, vyprávěla Šahrazád příběhy tisíce a jedné noci. Uložila do nich dobrodružství, lásku i nebezpečí. Vůni jasmínu i barvy svítání. Naslouchal jim tenkrát nejen mocný král, poslouchal je i vítr a ten je do všech koutů světa rozléval... V té dnešní Pohádce pro pamětníky, kterou natočil v roce 1971 P. Kraus, prosí sultán mocného kalifa (M. Mach) o pomoc. Před 18 lety ctižádostivý vezír unesl z letního sultánova sídla maličkého následníka trůnu. Vladař je už starý, nemocný, rychle mu ubývá sil, a tak by chtěl předat vládu svému nástupci. Kalif přislíbí pomoc v hledání následníka trůnu, i když tuší, že věc to nebude vůbec jednoduchá... Vše se ale v dobré obrátí ve chvíli, když kalif chytne krále zlodějů (J. Větrovec) a jeho pomocníka (M. Pavlata)... Ten Hasana, netuše, že jde o následníka trůnu, koupil před mnoha lety od neznámého muže a dal mu jméno Ali. Vyučil ho loupežnickému řemeslu, ale nebyl to dobrý žák. Většinou to, co ukradl, zase vrátil... (Česká televize)

(více)

Recenze (10)

Ampi 

všechny recenze uživatele

Černobílá kulisovka, kde jsem zlodějský gang považoval za Židy. Bagdád té doby měl židovskou komunitu a nápovědou bylo pití vína (muslimové nemohou), ale nakonec se ukázalo, že to byli křesťani, protože na rozdíl od Židů a muslimů píšou zleva doprava. Naštěstí moudří rádci i jejich kalif tu jejich hatmatilku přečetli. Vcelku hezká pohádka, která má i svůj remake - Sedmipírko. Táňu Fischerovou jsem nepoznal a také jsem zjistil, že kromě Jaroslava Štercla existoval i Václav Štercl. ()

zette 

všechny recenze uživatele

Mne prijdou tyto orientalni televizni pohadky z doby normalizacni, svym zpusobem strasne kouzelne. Neverim, ze by dnesni cesti reziseri umeli prekonat tuhle vecnou, ale az mystickou atmosferu. Dobre herecke vykony. Vyprava nejslabsim clankem teto jinak vydarene pohadky. ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Vtipná pohádka s dobře napsanými dialogy, šikovnou režií a roztomilou výpravou. 1) Snímek výrazně překračuje obvyklou (nízkou) úroveň českých (nejenom) studiových pohádek. 2) Scénář napsal podle titulků Milan Kovařík. 3) 49letý Josef Větrovec (král zlodějů Jalif) byl milý. 26letému Michalu Pavlatovi to slušelo. 4) Zaujala mě dobová aktualizace v podobě Okna šeptání. 5) Nejlepší byla hlášení stráže o nepřítomnosti narušitelů: Nikdo tam, nikdo tu. ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Pohádky mám ráda a ty z Tisíce a jedné noci obzvláště. I když jde o dávnou nízkonákladovou studiovou televizní pohádku, má v sobě kouzelný příběh, starosvětskou atmosféru a milý humor. Je fajn, že tyto staré skvosty televize v neděli dopoledne dává, když pro nic jiného, tak jako kontrast k současné akční dětské zahraniční tvorbě. Musím si na ně vždycky přivstat, ale zatím jsem nelitovala. ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Půvabná, papundeklově výpravná a celkově svou formou divákově duši a oku lahodící starší verze Sedmipírka. Táňa Fischerová byla po čertech krásná princezna a černé kůzle ze začátku bylo po čertech hezké černé kůzle. Jak jsem psala už jinde, pro kozy mám slabost. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Podle stejného scénáře vznikla v roce 1980 v režii Karla Weinlicha i stejnojmenná rozhlasová pohádka. (Miggi90)

Reklama

Reklama