Blame!

• Austrálie

Blame!

Animovaný / Dobrodružný / Sci-Fi

Japonsko, 2017, 107 min

A hele, Netflix začal produkovat už i filmová anime... To si nechám líbit, kór když je to sci-fi odehrávající se v dystopické budoucnosti, kde žijí lidé v temném doupěti kdesi v podzemní dřívějšího obrovského města, bez kouska slunečního svitu a s otravnými strážními roboty, kteří.. No, prostě to vypadá jako Matrix, akorát tu roboti z lidí neudělali bandu baterek žijících ve virtuální realitě. Animace je moc fajn a přestože je tu docela hodně 3D animace, která většinou anime nesvědčí, tady vypadá dobře a neruší, snad ejn výtvarně zajímavých scenérií by tu mohlo být víc. Závěr je hodně akční a kouká se na něj dobře.(18.6.2017)

Pecka! Strieľam tomu rovno za päť. Divák je hodený do tohto sveta bez hocijakých vysvetlení a stále sa vynárajú nové otázky a záhady. Postupne si formuje nejakú všeobecnú predstavu o tom, čo sa deje a kde sú limity, ale nikdy sa poriadne nedozvie ako to naozaj je. Spojené s bohatou nemilosrdnosťou to vytvára neskutočný prvok neistoty deja. Aj keď iba stručne predstavené, postavy boli zaujímavé a sympatické bez jediného zlého dialógu. Hrot celého filmu bol pre mňa jednoznačne Killy. Neskutočne sa mi páčilo impozantné kyberpunkové prostredie. Tuto by som chcel ale trochu vytknúť nedostatok. V obrovských uzavretých priestoroch, chýbal kontrast medzi postavami a okolím a správna kamera. Ani jedna scéna z takýchto miest vo mne nezanechala dychberúci pocit ako napríklad Star Wars Epizóda VII pri prvom strete s Rey alebo Lord of the Rings v Morii. Každopádne, neskutočne som spokojný.(30.1.2019)

Blame! manga je samozřejmě neadaptovatelná. Vše je to kvalitě kresby a sci-fi architektonické invenci autora. Do anime tedy nepřeveditelné. Po úspěšnosti 3D animovaného Knights of Sidonia to Netflix přeci jen zkusil... a jako koukat se na to dá, ale klidně se to mohlo jmenovat jinak protože tento film nezachycuje nic z dokonalosti své předlohy.(24.6.2017)

"Blame!" je podľa mňa skutočne impozantné filmové spracovanie japonského manga. Nepoznám predlohu, no súdiac podľa toho čo nám predstavil film je tento svet budúcnosti dostatočne fascinujúci na to, aby som povedal, že by som bol rád, keby sa k tomu natočí v budúcnosti pokračovanie a mohol som vedieť, čo sa bude diať ďalej. Lebo aj spôsob akým film končí indikuje, že ešte nie je všetkému koniec. Podľa mňa sú tu veľmi dobré postavy, ktoré je radosť sledovať, zaujímavý príbeh, ktorý je vskutku originálny a dobre napísaný a čo sa týka animácie, tak je takisto na dobrej úrovni. Nie je to krásna farebná animácia, na ktorú som u Japoncov zvyknutý, no pre 3D efekt a celkovú skutočnosť, že sme v postapokalyptickom svete, kde ľudia sú ilegálni infiltrátori, tak to úprimne beriem a je to podľa mňa pôsobivé. Akcie je tu dostatok, tempo filmu je dobre spracované a vzťahy medzi postavami sú zobrazené podľa mňa dostatočne. Možno by som rád niektorých poznal trošku viac, no napríklad pri Killym som rád, že jeho postava je zahalená troškou mystérie a rovnako je na tom aj Ciso. Snažím sa im porozumieť a spoznať ich, no pravda je, že čím menej ich poznáme, tým sú zaujímavejšie. Takže v mojich očiach je tu odvedená dobrá robota a s filmom som spokojný. Verím, že všetci fanúšikovia japonského anime si to pozrú a osobne si myslím, že aj fanúšikovia akčných sci-fi filmov si prídu na svoje. "Blame!" ponúka podľa mňa dostatok pre všetky sorty. A funguje to. Hodnotenie: A-(17.4.2018)

Minimálně je to hodně zajímavá podívaná, protože prostředí v kterém se tady pohybujeme je impozantní a má své kouzlo. Má to i slušnou atmosféru a tak jsem se rozhodně nenudil. Animace je opravdu fajn a i když nejsem fanoušek 3D v anime, tady se to opravdu docela dá, i když kvalit třeba nového Final Fantasy to dle mého rozhodně nedosahuje. Líbila se mi hudba, krásně to vše doprovázela. K charakterům jsem si sice až tak intenzivní vztah nevybudoval, ale Killy byl hodně zajímavý a seriál, který by sledoval jeho další cestu tímhle městem by mě rozhodně potěšil. Akce bylo také dost, takže i tady jsem byl spokojený. Rozhodně docela povedený počin. 7,5/10(24.6.2017)