• Oskar

Běžně mívám ve zvyku komediím s Walterem trochu nadržovat, přiznávám. Ten herec mě dávno fascinuje a vždycky říkám, že kvůli němu stojí za vidění i jinak slabý film. O Průvodci ženatého muže to bohužel říct nemůžu. V roli úředníka Paula Manninga totiž neměl příležitost uplatnit nic z toho, co ho dělalo tak výjimečným, nic z vlastní osobnosti. Po většinu filmu je vlastně jen tichým posluchačem "mouder" záletníka Eda. Kromě toho nesledujeme příliš souvislý příběh, spíš mozaiku anekdotických příhod "z manželského života", které Edovu instruktáž ilustrují. Možná že je to jen tím, že od Waltera Matthau očekávám cosi jiného, ale tento film se mi prostě nijak zvlášť nelíbí. 40%(13.6.2006)

Úsměvně neškodná konverzační oddechovka na lechtivé téma, zpracovaná jak se sluší a patří na korektní mládeži přístupný film ala >šedesátá< ... Rutinně natočený filmek o středostavovských američanech pro středostavovské američany s poněkud přehrávajícími herci, což však k tomuto typu komedií (bohužel) patří... - - - P.S. Filmu - jak už je to obvyklé v našich televizích - dost škodí plytký český dabing a formát 4:3, dívat se na konveraci blbě dabovaných ořízlých půltváří může interesovat jen televizácké čudláky, participující na takovém zprznění filmu...(9.7.2006)

Netuším nakolik byl Gene Kelly dobrým režisérem, ale tento film se mi nějak moc nezamlouval. Udělat z ženy naprosto d*mentní stvoření určené tak leda na úklid nebo na "tradiční manželské povinnosti" a nebo jako objekt touhy je v dnešní době hodně troufalé. Pravda, že tehdy to tak bylo pravidlem, ale na to bych si snad ani nedokázala zvyknout. Walterovi Matthauovi podle mě více slušelo stáří a na "svůdníka" se ani moc nehodil.(20.11.2012)

Nemohu si pomoct a musím dát *****. Tento film jsem kdysi dávno viděl na ČT. Po několika letech jsem jej hledal, ale nemohl najít. A pak najednou, když už jsem ani nedoufal, jsen na něj čirou náhodou narazil při "prolézání" ČSFD. Tento film je prostě jedničkou ve svém oboru. Na svou dobu mi přijde velice pokočilý - záběry na pozadí a poprsí se v té době moc neprosazovaly. A pak samotný obsah, když mezi dvěma muži přejde přátelský vztah je to veliká chvíle. Ovšem když přejde přátelství do vztahu žák a učitel, to je panečku na co koukat. Walterovo zasvěcení do aktu "hry" je v podstatě celá nápň filmu a je podána velice zábavnou formou. Učitelovy příběhy jsou maximálně názorné a pochopitelné i pro loosera. Sice mě trochu zklamán ze závěru, kdy Walter své nabyté vědomosti a dovednosti vyzkouší v praxi, ale nedostáhne věc dokonce. Hold klasickej konec jako z Hollywoodu.(2.7.2011)

Kdysi jsem to chtěl vidět jen kvůli Walteru Matthauovi, ale pak jsem zjistil, že tu hraje i Terry-Thomas (anglický fousáč z Velkého flámu). A nejen on, ale i Carl Reiner, Phil Silvers, Sid Caesar a spousta slavných amerických komiků, které my u nás bohužel neznáme. Ti všichni vystupují jako "techničtí poradci" v jednotlivých scénkách, které jsou slepené školením Waltera Matthaua zapomenutou hvězdou amerických komedií 60.let Robertem Morsem. No a celkem to šlape. Některé scénky jsou trapnější, ale většina je vynikající. Kupodivu dávám přednost dabingu Novy před ČT, protože je lépe obsazený. To měla ČT raději předabovat Hotýlek. Mimochodem hudbu složil John Williams, který už tehdy se začal řadit mezi žádané skladatele. Vlastně ani nepoznáte, že film režíroval Gene Kelly.(26.1.2007)

• - Paul Manning (Walter Matthau) si půjčuje vůz v autopůjčovně Hertz. (JohnSmith)