Netuším nakolik byl Gene Kelly dobrým režisérem, ale tento film se mi nějak moc nezamlouval. Udělat z ženy naprosto d*mentní stvoření určené tak leda na úklid nebo na "tradiční manželské povinnosti" a nebo jako objekt touhy je v dnešní době hodně troufalé. Pravda, že tehdy to tak bylo pravidlem, ale na to bych si snad ani nedokázala zvyknout. Walterovi Matthauovi podle mě více slušelo stáří a na "svůdníka" se ani moc nehodil.(20.11.2012)

Pohodová komedie na téma "nevěra". Scénář napsal podle své knihy Frank Tarloff a ten je složen z mnoha krásně vypointovaných minipříběhů. Herecké obsazení je fajn - mj. Walter Matthau v hlavní roli se do podobných filmů výborně hodí, o tom není řeč. Navíc potěší řada dalších maličkostí, jako titulka "A Guide For The Married Man" od The Turtles, hudba (Johnny Williams) nebo řada perfektních hlášek ("...Ne každý zahýbá, asi jenom 43%. A jak na tebe koukám, už asi 44.").(8.3.2007)

Veľmi svojský, trochu hollywoodsky nadržaný zastaralý humor, ktorý dnes asi nepobaví každého. Napriek všetkému mne to sadlo v správny čas a na správne miesto. Skvelá zábava s menej inteligentnejším pohľadom na "problém" ako som u Matthaua zvyknutý. Fanušíkovia jeho humoru si ale prídu na svoje a menej znalý sa možno poučia, ako na to aby sa o tom manželka nedozvedela...:-) Odporúčam sledovať na letnej dovolenke so ženou alebo s milenkou??? 75%(19.7.2011)

Sú chvíle, kedy má človek chuť na niečo svieže, vtipné a nenáročné. Nechce si hlavu zapĺňať ďalšími myšlienkami, no zároveň sa nechce pozerať ani na niečo, čo je vyslovene trápne alebo čo uráža jeho vkus. A možno si to dokonca chce pozrieť v nejakej spoločnosti, kedy sa neočakáva úplná sústredenosť na film, lež je dôležitá práve aj tá spoločenská zložka. Nuž a v takejto chvíli je Sprievodca ženatého muža skvelou voľbou. Samozrejme, možno nie je vhodný do všetkých spoločností, ale vždy je tu možnosť pozrieť si film osamote, čo je nemenej dobrou voľbou – prinajmenšom na získanie dobrého tipu, keď sa vyskytne vhodná príležitosť. Tento film sa možno zaoberá kontroverznou – alebo nemravnou – témou, ale s veľkou dávkou nadsádzky a sebairónie. Keď sa námet nevery pojme takýmto spôsobom, celkom to odstraňuje zábrany a umožňuje to film sledovať uvoľnene. Sprievodca ženatého muža je zároveň nenáročnou úvahou o láske, citoch a o sexuálnej príťažlivosti. Ako sa vyrovnať s týmito niekedy protichodnými vplyvmi, je nepochybne úlohou mnohých ľudí. Aj o tom je tento film. Videné v pôvodnom znení.(3.8.2012)

Film je po herecké i zábavné stránce velice vydařený, Walter Matthau zamlada byl už tehdy frajer, co dokázal zahrát svojí postavu výborně. Robert Morse v roli průvodce mu s táhnutím filmu velice pomáhá. V dnešní době by se samozřejmě čekali jiné postupy a hlubší dějová linie, ale podle toho se snad film nehodnotí...(4.3.2010)

• - Paul Manning (Walter Matthau) si půjčuje vůz v autopůjčovně Hertz. (JohnSmith)