Hlavním hrdinou americké komedie Genea Kellyho (1912–1996), je sympatický čtyřicátník, pracující jako úředník Investiční zprostředkovatelny. Paul Manning je už čtrnáct let šťastně ženatý s Ruth. Zprvu nemůže pochopit, proč muži své manželky podvádějí s jinými ženami. Když už konečně pochopí, proč se muži odjakživa otáčí za jinými „sukněmi“, neví jak na to. Jeho přítel Ed Stander, který má na rozdíl od něj se ženami spoustu zkušeností, se mu to snaží vysvětlit, ovšem zcela neúspěšně. Tedy až do chvíle, než Paul ke svému překvapení zjistí, že ho najednou na všech ženách, které potká, nezajímá nic jiného než jejich fyzické přednosti. A je to samozřejmě Ed, který si ví rady a věnuje příteli příručku plnou pravidel a pokynů pro všechny možné eventuality svádění žen a nevěry. Ed se pochopitelně jako zkušený ujme role učitele a Paul pilně studuje a snaží se nabyté zkušenosti uplatnit v praxi. Pravidlo číslo jedna podle Eda zní, že pokud chce na celou noc opustit byt, aniž by vzbudil podezření, nesmí tvrdit, že jde tam, kde se dá dokázat, že tam není. A taky je třeba najít věrohodný důvod, proč se vzdálit na noc z domu. Přes značné obtíže se to Paulovi podaří, stejně jako naplnění dalších Edových rad. Zkouška nanečisto dopadne na výbornou, a tak je Paul podle Eda připraven na svou první nevěru. Zbývá už jen jediné. Najít tu pravou. V hlavní roli nevěrychtivého manžela uvidíme Waltera Matthaua, jeho našeptávače a zkušeného proutníka hraje Robert Morse. (Česká televize)

Oskar

Běžně mívám ve zvyku komediím s Walterem trochu nadržovat, přiznávám. Ten herec mě dávno fascinuje a vždycky říkám, že kvůli němu stojí za vidění i jinak slabý film. O Průvodci ženatého muže to bohužel říct nemůžu. V roli úředníka Paula Manninga totiž neměl příležitost uplatnit nic z toho, co ho dělalo tak výjimečným, nic z vlastní osobnosti. Po většinu filmu je vlastně jen tichým posluchačem "mouder" záletníka Eda. Kromě toho nesledujeme příliš souvislý příběh, spíš mozaiku anekdotických příhod "z manželského života", které Edovu instruktáž ilustrují. Možná že je to jen tím, že od Waltera Matthau očekávám cosi jiného, ale tento film se mi prostě nijak zvlášť nelíbí. 40% ()

Liqid

Nemohu si pomoct a musím dát *****. Tento film jsem kdysi dávno viděl na ČT. Po několika letech jsem jej hledal, ale nemohl najít. A pak najednou, když už jsem ani nedoufal, jsen na něj čirou náhodou narazil při "prolézání" ČSFD. Tento film je prostě jedničkou ve svém oboru. Na svou dobu mi přijde velice pokočilý - záběry na pozadí a poprsí se v té době moc neprosazovaly. A pak samotný obsah, když mezi dvěma muži přejde přátelský vztah je to veliká chvíle. Ovšem když přejde přátelství do vztahu žák a učitel, to je panečku na co koukat. Walterovo zasvěcení do aktu "hry" je v podstatě celá nápň filmu a je podána velice zábavnou formou. Učitelovy příběhy jsou maximálně názorné a pochopitelné i pro loosera. Sice mě trochu zklamán ze závěru, kdy Walter své nabyté vědomosti a dovednosti vyzkouší v praxi, ale nedostáhne věc dokonce. Hold klasickej konec jako z Hollywoodu. ()

troufalka

Zajímavý posun od komedií 60. let postavených na situacích, vtipných dialozích, mimice a postavách (Billy Wider) k současným bláznivým komediím. Průvodce mi tak trochu evokoval Woody Allena, téma, které mu přesně odpovídá, ale by se bez pochyb popasoval s daným tématem mnohem výživněji. Walter Matthau byl štramák, o tom žádná, ale jinak jde o průměrný snímek bez většího nápadu. ()

honajz

Tohle mi fakt nesedlo. Walter Matthau chce být nevěrný a tak si žádá rad záletného souseda. Nakonec s tou hezkou zrzkou ale nic mít nebude a bude spěchat domů k manželce a dítěti, k rodině. Co mi na tom mělo přijít veselé? Navíc všechny ženské jsou zde mladé, krásné, s hezkými nohami, ani jedna ošklivá. Fakt divný paralelní svět. A v tom mám hledat nějakou paralelu? Celé mi to svým pojetím připomnělo současné české Ženy a Muže v pokušení, Na vrcholech, V běhu apod. Což není myšleno jako pochvala. ()

ivishka

Netuším nakolik byl Gene Kelly dobrým režisérem, ale tento film se mi nějak moc nezamlouval. Udělat z ženy naprosto d*mentní stvoření určené tak leda na úklid nebo na "tradiční manželské povinnosti" a nebo jako objekt touhy je v dnešní době hodně troufalé. Pravda, že tehdy to tak bylo pravidlem, ale na to bych si snad ani nedokázala zvyknout. Walterovi Matthauovi podle mě více slušelo stáří a na "svůdníka" se ani moc nehodil. ()

• Paul Manning (Walter Matthau) si půjčuje vůz v autopůjčovně Hertz. (JohnSmith)

Související novinky

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

Zemřel herec a režisér Carl Reiner

30.06.2020

V požehnaném věku osmadevadesáti let opustil filmový svět americký herec, režisér a scénárista Carl Reiner. Zemřel z přirozených příčin v noci z pondělí na úterý ve svém domě v Beverly Hills, jak… (více)