Koi to Uso

Keď Aoi Nisaka (Aoi Morikawa) dovŕši šestnásť rokov, rovnako ako všetci ostatní tínedžeri v Japonsku, je vládou informovaná o svojom budúcom partnerovi, ktorý jej bol vybraný na základe podrobnej analýzy. "Vyvolený" Sosuke Takachiho (Kanta Sato) však o Aoi nejaví veľký záujem, zatiaľ čo Yuto Shiba (Takumi Kitamura), ktorý sa s ňou pozná už od detstva, s ňou byť nemôže, hoci jej vyznal lásku. Film režiséra Takeshiho Furusawu, vychádzajúc z rovnomenného anime, tak sleduje príbeh milostného trojuholníka, ktorý smeruje k nečakanému záveru. (GTS_PUNK)

Lacike

Romantika odohrávajúca sa v blízkej budúcnosti v ktorej vláda vyberá ľuďom po dovŕšení 16teho roku partnerov. Našťastie je to dobrovolné. Hlavná hrdinka si tak bude musieť vybrať medzi prideleným partnerom a spolužiakom s ktorým sa pozná od detstva. Mohla to byť pekná romantika o milostnom trojuholníku behom ktorej by bol divák v napätí koho si zvolí. Lenže chémia tu nefunguje medzi ani jedným, takže mi bolo jedno koho si nakoniec vyberie. Ona je ešte celkom sympatická, ale tí chlapci, hm. Jeden je nudný a druhý nudnejší. Takže celkovo ma to sklamalo. 5/10. ()

GTS_PUNK

Film Takeshiho Furusawu, vychádzajúc z predlohy rovnomenného anime, ktoré vychádza z rovnomennej mangy, diváka prenáša do Japonska, kde tínedžeri po dovŕšení šestnástich rokov dostávajú špeciálne vládne odporúčania, ktoré ich spárujú s vhodným partnerom. Jednou z nich je aj Aoi Nisaka (Aoi Morikawa), ktorá sa vďaka tomu ocitá medzi dvoma mlynskými kameňmi - jej odvekými kamarátom (a možno kýmsi viac) Yutoom (Takumi Kitamura) a "vhodným" partnerom Sosukem (Kanta Sato). Furusawova romantická dráma z roku 2017 je do určitej miery aj sci-fi či komédiou. Hlavné je, že väčšinu času ide v podstate o odľahčenú tínedžerskú snímku, ktorá vážnie až ku svojmu koncu. Toto príbehové zvážnenie predstavuje nielen zlom, ale vôbec najzásadnejší moment celého filmu. Tak či onak, svoje kvality, hoc nanajvýš priemerné, ponúka dielo po celý čas trvania jeho minutáže. Najväčšiu zásluhu má na tom dobre zvolená trojica hlavných protagonistov, pričom najviac jednoznačne vyniká Aoi Morikawa, ktorej rola vyložene sedí. Diváka baví sledovať jej reakcie čoby súčasť vzťahového trojuholníka medzi ňou, Yutoom a Sosukem. Chémia medzi nimi je funkčná a predstavuje hlavný hnací motor filmu. Premisa o vládou zvolenom partnerovi síce je naprieč dejom citeľne prítomná, no v podstate predstavuje skôr iba akýsi odrazový mostík pre širší rozvoj príbehu medzi spomenutou trojicou. A ten, ako sme uviedli, funguje. Záverečná gradácia a vyvrcholenie sú veľmi melancholickým, ale vkusne spracovaným uzavretím všetkého, čo dovtedajšie minúty budovali. Koi to Uso nie je filmom, ktorý by dosahoval nadpriemerné kvalitatívne výšiny. To, čím je, však dozaista stačí na to, aby dokázal diváka svojou dramatickosťou, romantikou aj vtipom zaujať. Serióznosť príbehu dopĺňa dostatočná dávka odľahčenia, "javisku" dominujú tri veľmi dobré postavy a filmu nechýba ani záverečný zvrat. Menšiu výhradu možno vzniesť voči výprave. Tá síce nie je zlá, ale v mnohých scénach pôsobí až príliš vyumelkovane, nerealisticky. To však môže byť zámer tvorcov, ktorí chceli snímke v rámci možností dodať mierne futuristický nádych. ()