Mrzout Niilas

(festivalový název)

Dvanáctiletý chlapec z města Niilas žije pouze s otcem, svou švédskou matku si příliš nepamatuje. Toto léto se však musí proti své vůli vypravit do Laponska. Tam žije jeho matka s novou rodinou mezi domorodými Sámy, kteří se živí chovem polodivokých sobů. Niilas se však i přes vřelé přivítání uzavírá do sebe. Jediný, kdo se k němu může dostat, je jeho nevlastní sestra Sunna. Migrace sobů je v plném proudu a Niilas musí podat pomocnou ruku. Jeden sob však zmizí, a tak jej Niilas pomáhá hledat. Při tom mu v těch nejneočekávanějších situacích několikrát zkříží cestu ohromný los. Niilas postupně objevuje své kořeny, které jsou zjevně silnější, než si kdy dokázal představit. A tak navzdory svým očekáváním zažívá to nejdobrodužnější léto svého života. (Zlín Film Festival)

hygienik

SPOILER! Nie žeby námet a príroda neboli super, ale scenár bol ako leporelo. 2 -3 vetičky za 2-3 minúty, načo sa s tým párať, veď je to pre deti. Máme tu Sámov - tak ich kultúre venujeme asi 2 minúty. Útek z domu do lesa, to nie je dobrá zápletka, takže tomu venujeme 5 minút. Zostáva nám hodina času. Tak to bude o soboch. Že v rekvizitárni mali len vypchatého losa? Šup tam s ním hneď po soboch. To je gradácia. No nie? ()