Ciambra (festivalový název)

Itálie / USA / Francie / Švédsko, 2017, 120 min

Jonas Carpignano

Tim Curtin

Dan Romer

Divácky menej atraktívna, ale výpovedne rovnako hodnotná varianta Mesta bohov, umiestnená do rómskej komunity v Kalábrii. Nestrieľa sa v nej, formu má skromnú, ale zmätenosť a vnútorný boj dospievajúca chlapca so spoločenským zaradením sa z nej cítiť až fyzicky. Vďaka kvalitnej réžii, reálnemu prostrediu a snaživým nehercom. Začiatok záverečných titulkov s ich menami je vrcholom filmu.(5.7.2017)

Vyrůstání v romské komunitě na jihu Itálie je zde vylíčeno dost bez obalu, což je dobře. V tomto případě se hodně povedla práce s neherci, kteří jsou natočeni ve svém přirozeném prostředí. Líbí se mi také, jak se zde pracuje s hudbou. Z 52. ročníku Varů to pro mě byl určitě jeden z nejlepších filmů.(6.7.2017)

Tohle sice natočili v Itošce, ale je to klasickej "Na východ od západu" film. Hlavní hrdina, stejně jako děj, se plácá odnikud nikam. Jako sorry, ale to nemůže mít film alespoň nějakou zápletku, nějaký členění děje? Ne, pořád jenom koukáme hlavní postavě přes rameno, jak je mezi svejma jako ryba ve vodě. Celou dobu se teda můžeme tak trochu pohoršovat nad tim, k čemu jsme je dohnali, ale dostatečně distancovaně, abysme pak mohli nasednout do svejch medáků a vrátit se do svejch opevněnejch baráků s kamerovym systémem a hlavně do pohodlný pozice bohatýho levicovýho intelektuála. Já jsem teda zas tak dojatej do slz nebyl, když mi před měsícem nějakej takovej Pius ukrad autorádio s navigací. Jako edukativní pohled do tý komunity dobrý, ale s tim, abych je litoval, běžte do prdele. Abych jen neprskal, ten kluk byl dobrej a scéna s koněm a ohněm stála za to. #kviff #deméterovi (65%)(7.7.2017)

Výborné pokračovanie Mediterranea , čo som zistil až s postupným pribúdaním známych ksichtov, ale až niekde v polovici filmu! :-D Záverečná scéna, ked' sa Pio rozhoduje, na ktorú stranu má ísť, je podľa mňa vrcholom snímky.(23.8.2018)

Jeden z nejpřesvědčivějších italských filmů posledních let se odehrává v romské komunitě v Kalábrii a sleduje dospívání mladého Pia, jenž se objevil už ve dvou předchozích režisérových filmech (jedním z nich byla krátkometrážní verze Ciambry). Carpignano napsal scénář na základě rozhovorů s představitelem hlavní role a dalšími neprofesionálními herci, jejichž svět zobrazuje v co možná nejméně zkreslené podobě a s nimiž zároveň strávil poměrně dlouhou dobu před samotným natáčením, aby si získal jejich důvěru (mj. se přestěhoval do Kalábrie a osvojil si tamější dialekt). Díky tomu nejde o odtažitou antropologickou studii, nýbrž o pohled na svět očima postav, jejichž životnímu rytmu se přizpůsobuje také pohyb kamery, potažmo rytmus vyprávění. Jde o vypravěčsky suverénní, oproti řadě jiných veristických festivalových dramat neobyčejně dynamický film, který ukazuje, že odkaz neorealismu je v Itálii stále (nebo opět?) velmi živý. Carpignano je rozhodně jeden z nastupujících talentů italského filmu, které se vyplatí nadále sledovat. 75%(8.4.2018)

• Pio Amato