On/a (festivalový název)

Scénografie:

Yong Ok Lee

Kostýmy:

Robin Lee

Film má svá pro a proti. Běžná veřejnost neznající kontextu se spíš jen dozví o tomto fenoménu, bohužel jim film nic moc nevysvětlí. Já si ho užíval jen díky tomu, že jsem ho bral jako atmosférický meditativní, užíval jsem si hlavního herce, celé to bylo intimní a autentické. A protože tam hrála kočka/kocour :) Výtečný ten film je v tom, že zobrazuje nebinární dítě, což je výjimečné (většinou filmy jsou o binární transidentitě… a většinou někdo zemře, což bohužel vystihuje realitu translidí.) Skvělé je, že hlavní herec je sám trans, což také začíná být možné až v poslední době. Sám v době natáčení byl na blokátorech a má s hlavní postavou mnoho společného, snaž až na po narození určené biologické/úřední pohlaví. Otevírá to pro jiné neviditelné téma trans dětí, které až v poslední době mají možnost získat díky blokátorům čas a pak se rozhodnout, jakým směrem chtějí pokračovat v pubertě a případné tranzici díky hormonům. Je to něco, co může snížit statistiky, kdy skoro až polovina trans dětí má zkušenost se sebevraždou. Nemusí projít tělesným změnami, které na svém těle dost často krajně nesnáší, ani jejich tělo nemusí být poznamenané jinými hormony (např. u trans žen testosteronem). Divácky vděčnějším filmem ale bude Klukanda (Tomboy).(17.3.2018)

Další film, který má poskytnout náhled na to, co se děje osobám s poruchou pohlavní identity. Tentokrát se jedná o období puberty, kdy mají lékaři lepší možnosti, než v pozdějším věku. Film však opravdu pouze nahlíží. Divák si odnese to, že se to děje, že s tím lze něco dělat a zhruba jak, ale to je tak všechno. Mnohem lepší film na toto téma je Just Jarlie z r. 2017.(17.3.2018)

Zkoumání genderu, ale i národnosti.(10.9.2018)

• TORTERAjirka

Průměrný nebo spíš podprůměrný film o emocích který diváku za 80 minut neřekne vůbec nic o hlavních postavách a když už náhodou řekne tak to okamžitě utne prázdne celý by se dal sesumarizovat do 5 minut jediné co velmi oceňuji je práce zvukaře a kamery ale jinak to fakt za moc dle mého názoru nestojí(16.3.2018)