Teheránská tabu

• Česko Teherán tabu (festivalový název) (více)

Tři mladé ženy a jeden muž mají podobné touhy jako jejich vrstevníci jinde na světě. Žijí ale v Teheránu, kde platí úplně jiná pravidla. Rockové koncerty v klubech, nemanželský sex, alkohol i drogy místní zákony zakazují a vytlačují do podzemí. Kdo má peníze a moc, pravidlům se snadno vzepře. Ostatním, kteří chtějí žít mimo úzce vymezené mantinely, hrozí tvrdé tresty. Při cestě za štěstím a svobodou tak hrdinové filmu musí bořit tabu a riskovat. Snímek je celovečerním debutem íránského režiséra žijícího v Německu Aliho Soozandeha. Natáčet přímo v Íránu nepřicházelo v úvahu, film proto vykresluje atmosféru teheránských ulic unikátní animační metodu rotoskopie. (Aerofilms)

brasek

Hodnotenie je iba za animovanú stránku filmu. Zvyšok ide mimo mňa. Netradičná, ale nezaujímavá psychologická výpoveď iránskeho režiséra. ()

jjjerry

Pokračuje v úspěchu "Persepolis". Pro Evropana těžko pochopitelný a velmi vzdálený svět Persie. Snímek mě vtáhl do děje, že jsem nerozlišoval, zda je hraný nebo animovaný. Suprově napsaný příběh. Hodně realistické a hodně drsné. ()

Winster

Si někdo potřeboval asi něco dokázat. Jasne nekde je to tak nekde jinak, tohle je film o soulozi a nasledcích. O pohlavnim styku, zhyralostech a tvrdosti rezimu. Dekuji za sondu  :D Vichr z hor... ()

PTuranyi

Teherán má svoju temnú stránku a tajomstvá, o ktorých sa nehovorí. Prostitúciu, vydieranie, korupcia, udavačstvo, obchod s "bielym mäsom", ale hlavne postavenie žien v spoločnosti. Príbehy žien tu majú hlavné slovo. Pari má manžela vo väzení a nemého syna je bez prostriedkov a zrejme preto si privyrába prostitúciou. Sára je vydatá žena túžiaca po realizácii v práci, žijúca s mužom a jeho rodičmi v jednej domácnosti, ale muž jej odmieta dať povolenie. Donya je dievča, ktoré prišlo do Teheránu nájsť si prácu ale zaplietla sa do obchodu s bielym mäsom, prežije vášnivé okamihy s mladým hudobníkom Babakom a príde tak o panenstvo, ktoré bolo jej jedinou devízou. Všetky sa stretávajú s obmedzovaním, šikanou a ponižovaním. Produkcia a herci sú výborní. Film je upravený kolorovaním do animovanej podoby, čo mu pridáva na vizuálnej naliehavosti. Atmosféra je perfektná, sprevádzaná výbornou hudbou. 90% ()

Ovecka_Saki

Ja bych to čekala ještě víc syrové. Čekala bych více konfrontace i mužských postav (v návaznosti třeba na tresty-věšenía a pasák) ženy mají bídu, to je jasné, ale tady mi chybělo odkrytí karet i těch mladých kluků. ()

Sihaaja

V Íránu jsem minulý rok strávila krásný, intenzivní měsíc, a bylo tedy hořko sladké přenést se zpět do té atmosféry, do ulic Teheránu. Byť kreslené, ztvárněné byly dost přesně. Dojem z tématu filmu souhlasil s tím, co jsme se dozvěděli povídáním s místními mladými a co jsme vstřebávali všemi smysly. Většina mladých, talentovaných a studovaných lidí se snažila najít únikovou cestu ze země, kde není žádná perspektiva. Atmosféra tam zřejmě připomíná tu tady před rokem 89, nebo život v jakékoli totalitě. Lidé si myslí o systému svoje a snaží se den ze dne přežít a sní o útěku, nebo změně. @rretrro doporučuji si nejdříve o Íránu něco zjistit, o Araby se totiž vůbec nejedná. Mimochodem, když prostitutka dá mladé ženě peníze na lístek zpátky domů, není to nějaká filmová nadsázka, Íránci jsou opravdu neskutečně štědří a nápomocní. ()

fikee

V Teheránu má každý nějaký problém. Technické kvality filmu vás neohromí, detaily příběhu ano. Dobrý film jako otvírák k zářezu v řadách mladistvých intelektuálek. ()

stanyko

Zacalo to nudit akosi priskoro (30min+). Dopozerane len zo zvedavosti ci ma zmysel sa zaoberat reziserom Alim aj v buducnosti. Ten nam ukazuje skazeny rezim plny pokrytectva, korupcie, debilnych zakonov, drog a sexu cez kresleny oci boliaci filter. Akokeby opisoval bezny den v liberalnej demokracii nechapajuc, ze tieto neduhy su nezavisle od rezimu... V niektorych momentoch je dej rozporuplny a malo uveritelny - napr. nabozenska policia zatkne parik za drzanie ruk, ale inde hlavna postava suverenne odvrkne ze je gay. Skor to pripomina taky vychovny film o skazenom zapade zo sovietskych cias, len sa zmenilo garde. ()

TwisterHB

Úžasný filmový zážitek. Zrcadlení a pokrytectví čpící z téměř každé scény dodává tomuto filmu zvláštní náboj zvědavosti. To vše je umocněno i samotnou animací, která jenom podtrhuje dvojí vnímání íránské společnosti. Jediné, co bych filmu vytkl je až přílišné moralizování. Teheran Taboo sklouzává v určitých momentech do patosu, díky čemuž působí lehce teatrálně či strojeně. Smutný začátek, smutný prostředek, smutný konec… možná bych od rodilého Íránce očekával jiskřičku naděje, která by filmu paradoxně dodala silnější námět pro zamyšlení. Film vyvolá v kinech určitě spousty emocí. Ve mně například vyvolal rozčarování a vztek. Ne ani tak z praktik státního aparátu, o kterém jsem neměl valného mínění již před zhlédnutím filmu, nýbrž z toho, jak jsou obyčejní Íránci neteční, flegmatičtí a bez zájmu, pokusit se něco ve své zemi změnit. Za mě rozhodně vítězný film letošního českého výběru Scope100 ()

francouz2

Tohle bych dal povinně sledovat našim převážně proruským dezolátům, kteří plácají nesmysly o omezování svobody v ČR. Naštěstí žijeme v současné době v jedné z nejsvobodnějších zemí na světě a pevně doufám, že se nikdy znovu nedožiju totality. ()