poster

Babai (festivalový název)

 • Německo

  Babai

 • Německo

  Babai - Mein Vater

 • ruský

  Отец

  (festivalový název)

Drama

Německo / Kosovo / Makedonie / Francie, 2015, 104 min

Režie:

Visar Morina

Scénář:

Visar Morina

Kamera:

Matteo Cocco

Producenti:

Nicole Gerhards
(další profese)
 • danliofer
  *****

  Odkud tak slabé hodnocení tak kvalitního filmu? Ano, ten film je temný, protože téma uprchlictví je temné. Možná se teď lépe dokážeme vcítit do kůže těch, které tu tak vehementně někteří nechtějí. Představitel chlapce byl tak uhrančivý a přesvědčivý, že jsem ani na chvíli nepocítila, že je to hraný film. Obecně mi to přišlo jak dokumentární snímek, tak dobrý ten film je.(14.7.2015)

 • Anderton
  ****

  Môžme v najbližších rokoch očakávať kvantum podobných utečeneckých filmov. Babai sa však nevenuje problematike Blízky východ a Sseverná Afrika ide do Európy, ale ukazuje, že aj vnútro kontinentálni migranti to majú všade ťažké. Takže máme tu chlapca, jeho otca, stratu dôvery v otca a bicykel. Áno, stará klasika sa určite vpísala do vyznenia filmu. Mne sadol, i keď by sa mu dala vyčítať absencia gradácie na konci a záver. Nie som si istý, či som ho správne pochopil, ale každopádne som sa niekedy okolo polovice filmu obával, že som zistil, ako bude pokračovať. Pokračoval úplne inak.(17.11.2015)

 • Barb.
  *

  Otec desetiletého Noriho odchází na nebezpečnou cestu uprchlíka z Kosova do Německa za vidinou lepší budoucnosti. Malý Nori se ale vydává za ním, a to úplně sám. Po překonání útrap spojených s dlouhou cestou ale nenachází zemi zaslíbenou, ale tvrdou realitu ubytovacího zařízení pro imigranty, kde je mu Nori jen na obtíž. Nevěrohodně působí scéna, kde Nori použije násilí, aby dosáhl svého cíle. Herci jsou nesympatičtí, jelikož mají zvláštně „zamrzlé" výrazy, kdy si člověk není jistý, zda se pokouší ztvárnit rezignaci či zda prostě jen podávají mizerné výkony. Celý film je nesympatický, depresivní a vzbuzuje spíš znechucení než empatii.(19.6.2016)

 • pekl
  ****

  Babai, neboli Tatínek se zoufale snaží najít lepší život pro sebe a svého syna. Z Kosova do Německa je cesta dlouhá, a tam nakonec přichází rozčarování. Proč ale skoro každý režisér jen trochu uměleckých filmů trpí dojmem, že nekonvenčních filmů lačný divák chce koukat dlouhé desítky vteřin na detailní záběry tváří, na kterých se nic neděje? Prostříháno a zkráceno o nějakých 20 až 30 minut by se tyto potřebné filmy zpřístupnily mnohem větší skupině diváků! Ale jinak hodně silná káva...(8.7.2015)

 • el_chorro
  ****

  S denním odstupem jsem rád, že jsem komentář k Babai napsal až dnes. Myslím, že ona všednost první části cíleně podporuje zoufalost hlavního hrdiny v části druhé. A i když příliš nejsem na tato filozofická zamyšlení, závěr (resp. poslední věta) toto jednoznačně dokládá. Jinými slovy- bez první půle by ta druhá dle mého těžko vynikla. Za mě zajímavý nezávislý kus, kterému bych dal 3*, avšak za závěr přihazuji ještě jednu k dobru. :) takže ****(7.7.2015)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace