Operace Rudé moře

• Čína Hung hai xing dong (více)

19. eskortní skupina Námořnictva Čínské lidové republiky operující proti somálským pirátům dostane úkol evakuovat čínské občany z republiky Yewaira, kde došlo k státnímu převratu a občanské válce. Fregata Lin-i je vyčleněna, aby zakotvila v přístavu Al-Hafed a zahájila evakuaci. Úkolem je pověřen i osmičlenný tým speciálních sil námořnictva pod vedením kapitána Yanga Ruie. Situace se však komplikuje. Kromě milic povstaleckého generála Šarafa operuje v oblasti i teroristická organizace Zaka a pašeráci uranu. (Ampi)

kinderman

Čeho je moc, toho je příliš. A D.Lam (nebo producenti) chtěli mít evidentně v tomhle spektáklu úplně všechno. Somálské piráty. Check. Členy elitní jednotky běžící proti kameře ve zpomaleném záběru. Check. Protahovaný souboj odstřelovačů. Check. Tankovou honičku. Check. Písečnou bouři. Check. Gore efekty. Check. Divoké přestřelky na sto a jeden způsob. Check. Ukázku vybavenosti čínské armády. Check. Nenaplněnou romanci. Check. Třepotání vlajky. Je tam vše, ale celkově to moc nechutná. ()

Trustme

Jak se liší moderní čínský vojenský/armádní film od amerického? V čínském vypadají všichni vojáci a vojačky stejně. Jinak vždy půjde o vlastenectví, odhodlané hrdinství, reklamu na sílu armády a připravenost jednotek, potažmo ukázku výzbroje a vlající vlajky. Čínský military film je také přímočařejší (akčnější), může si víc dovolit sem tam nekorektní filmové postupy oproti hollywoodskému kodexu. Operation Red Sea patří k nové vlně velkorozpočtových akčních filmů o čínské armádě, která někde mimo Ameriku a Evropu zachraňuje své občany. Není to úplně óda na nesmrtelné bojovníky, neboť díky režii pekelného Danteho se zde velmi nepěkně přichází o kusy masa a končetin. Časem lze i identifikovat hlavní postavy jednotky a to díky jejich zbrojní výbavě (sniper, heavy support, demolition, žena). Samozřejmě je to film více přikloněn k žánru action movie, než instruktážní vojenské video, takže generálové v řadách ČSFD a hráči Call of Duty jistě naleznou spousty nesrovnalostí jako je průstřel skrze zdi, ranivý účinek granátu či výpočet dráhy střely při termodynamické deformaci. A jelikož mám rád tyhle military a je mi fuk, jestli je to o ruské, čínské, americké a nebo o marťanské armádě, hlavně když je to natočeno žánrově perfektně a to tenhle film je. ()

Lacike

Black Hawk Down na Cinsky spôsob. Akurat sa tu nezdrzuju zbytocnymi vysvetlovackami a hned od zaciatku sa ide na vec. Takze cely film je prakticky jedna nekonecna prestrelka v ktorej 8 chrabrych Cinanov vystriela asi tisic arabacov v nejakej fiktivnej republike. Bohuzial sa film vôbec nevenuje ani postavam. 5 minut po skonceni filmu viem povedat, ze jeden z tych Cinanov mal rad cukriky a jeden z nich bol zena ostrihana na kratko, takze sa mi tiez plietla a ani poriadne neviem ktory z nich prezil a ktory nie. A vlastne mi to je jedno. Cely film stoji len na prestrelkach, ktore su absolutne perfektne. Su dokonale prehladne, rôznorode, neskutocne krvave. Kazdy milovnik prestreliek si ich uzije do sytosti. Toto uz nie je military porno ale prestrelkove porno. Keby sa okolo tych prestreliek vymyslel aj nejaky dej, tak by sa z nich dali poskladat 3-4 spickove akcne filmy. Ale v tomto prevedeni to je pre mna neznesitelne rovnako ako Black Hawk Down a tak som sa zacal neskutocne nudit po 40 minutach. 4/10. ()

Marze

Je to bouřlivé, hlučné. Postavy jsou nejednoznačné a psychologicky odcloněné. Jsou zde rukojmí, vrtulníky, drony, smartphony s paprsky, odstřelovači, přístroje na noční vidění a bomby. Jako nacionalistický film je to hloupé, ale válečný film bezvadné,určitě rasistické a škodolibě násilné. Posledních 20 minut je bez přestání ve vzduchu oheň. A tankové bitvy. Pyrotechnici museli utratit celé jmění. ()

Wacoslav1

Souhlas s Lacikem a Ouwenem a v krátké době druhý filmový zklamání z Asie a to říkám i přesto, že tyhle military, neserte se do Číny akčňáky mám opravdu rád. Třeba takoví Vlčí válečníci 2 byla luxusní záležitost, ale tam byl nezničitelný a Charizmatický Jacky Wu který to celé táhnul. Tady je jenom komando nezajímavých zapomenutelných ksichtů kteří navíc, jak tu bylo trefně napsáno vypadají stejně, takže se v nich nevyznáte a hlavně jim nefandíte. No a ta všemi proklamovaná super akce mi zase až tak super nepřišla. Zpomalovačky měly asi působit cool, ale mě rušily. Navíc přestřelky byť jsou krvavé a dynamicky natočené, tak mi přišly dost fádní a nenápadité. Čína to rozhodně umí líp. O tom nemůže být sporu. Tak snad příště.30% ()

• Film je založen na skutečné události. (Rominator)
  • Exteriéry štátu Yewaira boli natočené v Maroku. (Ampi)
  • Film obsahuje potitulkové scény. (Duoscop)