Muzikál / Romantický / Komedie

USA, 2018, 114 min

Zatímco jednička Mamma Mia i po deseti letech zůstává ztřeštěnou záležitostí, u které se doporučuje pít nějaký alkohol, dvojka je úplně jiný film. Dospělejší, vycizelovanější a s mnohem lepší dramaturgií a výběrem písní. Výborné propojení obou časových rovin, mladé verze původního ansámblu se nemají za co stydět a zkrátka snímek celkově hraje na city, ale naštěstí vás nevydírá. V kolonce "executive producers" jsou totiž jména Richarda Curtise a Toma Hankse, což se na snímku odrazilo v tom nejlepším slova smyslu. Je to opravdu pecka a jsem mile překvapený.(18.7.2018)

To co v jedničce mile naznačili, ve dvojce otrocky ukázali. Líbilo se propojení obou časových linek, výběr lokalit (ačkoliv to není milované Řecko), casting nových herců. Nelíbilo vaření vyvařené nudy a fakt, že se jim na to Meryl zvysoka vyprdla. Jo a Cher, která prostě jako nejstarší ze všech vypadá pořád výborně. A Andy Garcia. Výhrady bych měl tentokrát k titulkům (nedočetl jsem se, jestli to překládala Anna Karenina nebo kdo) - od druhé písničky jsem se nutil na ně nedívat a poslouchat slova, protože když překladatel začne básnit, i v jeho rýmech by měl aspoň trochu být zachován původní smysl. Tady se ale koza a voza ještě dost vzdálily jedna druhé.(18.7.2018)

• poz3n

V mnoha případech dnes bohužel platí, že množství CGI a greenscreenů ve filmu je přímo úměrné neschopnostem tvůrců a neochotě jejich producentů natočit kvalitnější biják. Nová Mamma Mia si hraje na něco, na co absolutně nemá. A to jak po stránce scénáře, tak i z hlediska filmařiny. Děj je v podstatě o ničem, všechny postavy ve filmu jsou šíleným způsobem nezdravě fixované na hlavní postavu a cokoliv je potřeba divákovi dovysvětlit, to se nacpe do nějakého kýčovitého dialogu. Podobně důležitý problém ale skýtá i nezručnost tvůrců. Především muzikálová čísla jsou hrozně nezajímavě záběrovaná, často silně staticky, chvílemi dokonce hapruje jednoduchá osa očního kontaktu mezi postavami, a co hůř, celý film sráží dolů necitlivý střih. Namísto toho, aby v daných momentech snímku dodával dynamiku, střihá v mnoha případech hudební čísla na těžkou dobu a celý temporytmus tak zpomaluje a zadrhává, ačkoliv by se měl snažit o opak. V kombinaci s tím neustálým greenscreenem, kdy si divák už nemůže být jistý autenticitou ani jednoho záběru, je celá tahle nahypovaná podívaná jeden velký provar. Rád bych viděl nějaký nový dobrý muzikál, ale Mamma Mia to rozhodně není. Ještě že ta Lily James je tak moc smoking hot. 2/10(19.7.2018)

• Filmmaniak

Na pohled sice Mamma Mia! Here We Go Again disponuje stejnými ingrediencemi jako jednička, leč výsledek je o poznání horší, má ještě slabší děj a dialogy, jeho příběh je vyprávěn velmi neumě a režírovaný je nudně a nenápaditě. První dějová linie je pouze o tom, že hlavní hrdinka z prvního dílu rozešle pozvánky na slavnostní otevření svého hotelu, načež pozvaní hosté dorazí a pak následuje mejdan. V druhé linii z minulosti zas její maminka působí jako holka, která se vyspí s každým hezkým klukem, který jí zazpívá písničku. Ono bylo sice už první Mamma Mia! strašlivě stupidní a povrchní, ale mělo v sobě takový bezelstný rozradostněný náboj a energii, že bylo snadné přijmout jej jako nezávaznou a nenáročnou letní oddechovku, omluvit tím jeho naivní děj, primitivně cukrkandlové dialogy a líné taneční choreografie a kochat se místo toho mořem a řeckými exteriéry a poslouchat ABBU. Přesně tenhle náboj a energie nicméně v tomto pokračování chybí a tím pádem už není čím ty nedostatky omlouvat. Jediné, co trochu stojí za to, jsou někteří herci a zmíněné písničky, které i napodruhé utáhnou a oživí ledacos, byť některé z nich zazněly už před deseti lety v jedničce.(18.7.2018)

Na konci filmu celé kino tleskalo...a moc. Stačí? Zatímco původní Mamma Mia! byla ztřeštěná letní zábava, pokračování po deseti letech se nese ve vážnějším tónu. Pěkné propojení minula a přítomna za pomoci scénaristy Richarda Curtise a samozřejmě báječných songů jaké měla na svědomí ABBA. No a závěr se všemi zúčastněnými...paráda.(18.7.2018)

And turning out the light, I must have yawned and cuddled up for yet another night, And rattling on the roof I must have heard the sound of rain, The day before you came. Chcete nádhernou květinu, ale nedáte ji dostatek vláhy. A tak i toto pokračování postrádá veselost, lehkost, spontálnost, krásy Řecka a neotřelý hlas Donny Sheridan.(19.7.2018)

Písně od skupiny ABBA to prostě utáhnou.(19.7.2018)

Po 10 letech se Mamma Mia vrací! Když před rokem přišla zpráva, že se chystá pokračování Mamma Mii, byl to celkem šok. Ano, jedničku mám rád jelikož energičtější muzikál by ste těžko sháněli, po konci jedničky jsem si ale byl jistý, že pokračování nebude, protože prostě není kam jít. A i původní muzikál končí zakončeně. Jsme ale pořád v 21. století, kde každý hit dostává pokračování a bylo jasné, že jednička, která si před 10 lety došla pro 609 mega dostane sourozence. A ten sourozenec nakonec opravdu vznikl a je tady. Z trailerů jsem si pořád nebyl jistý jestli to je ta správná cesta a nálepky zbytečný sequel se prostě nezbavil. Jenomže víte vy co.... dočkali jsme se důstojného pokračování. Jednička je dodnes ztřeštěný zábavný muzikál plný energie a výpravných hudebních čísel s perfektními vizuálními nápady. Dvojku ale už nerežíruje Phyllida Lloyd, nýbrž Ol Parker. A dá se snadno rozeznat, že Parkerova režie je jednoduše jiná než té Lloydové. Zatím co jednička je svou povahou spíše pubertální děcko plné hormonů, dvojka je spíše typ člověka co má za sebou úspěšnou maturitu a než dospěje, chce si ještě jednou pořádně užít. Bál jsem se toho, že jednička vlastně ukradne všechny písně z jedničky a nedostaneme žádné nové. Při tom starých písní z původního filmu se objeví asi čtyři a z toho všechny se objeví v dějové lince s mladou Donnou kam i logikou patří. Tady se ale objeví i písně nové a rozhodně nejsou o nic horší než ty z jedničky. Ve filmu se samosebou objeví i Colin Firth, Pierce Brosman, Stellan Skarsård a Meryl Streep, většina z nich má ale menší role (především Streep má spíše cameo) a objeví se jejich výrazně mladší verze. Jako by se ale stál zázrak, mladé tváře sedí na ty staré. Irvine je slušný nový Brosman, Hugh Skinner slušný nový Grant a Dylan zase slušný nový Skarsgård. Celý film si ale pro sebe ukradne především vždy roztomilá Lily James jako mladá Meryl Streep. James je jako mladá Meryl perfektní a rozhodně své starší herecké kolegyni nedělá ostudu. Co se týče nových postav z přítomné časové linie, Andy Gracia je jako vždy cool a Cher je příjemným způsobem ztřeštěná. Musí se nechat, že jsem možná trochu zaujatý, jelikož na písních Abby jsem vyrůstal a dodnes si sem tam nějakou pustím. Dvojka je ale stejně jako jednička film plný života a energie, který je prostě tak šílený a občas naivně hloupý, že je geniální. Všechny hlavní postavy jsou opět perfektní, falešné Řecko pořád dokáže být nádherné a rytmus hudby je prostě neuvěřitelný. Prozatím nejzábavnější film roku a překvapivě důstojné pokračování, což z trailerů zárukou nebylo. Takže spokojenost a palec nahoru!(19.7.2018)

• Přemek

Že vám to není blbé, takhle okatě zvyšovat rating evidentně blbého filmu.(18.7.2018)

Asi tak - jestli sledujete instagram a zachytili jste, že letošním barevným schématem je něco jako oranžová s tyrkysovou/divně modrou barvou, budete z tohohle filmu nadšený. Někoho totiž napdlo stejnou barevnou kombinaci zakomponovat téměř do úplně každý scény :D ale ničemu to nevadí, jen mi ten film přišel jako sledování hodně dlouhýho instagramovýho videa, asi tak :D A Cher - kdo ví kolik jí vlastně je, ale je teda totálně vyžehlená, ani jedna vráska, dokonce i ty její dlaně vypadaj skoro jak za mlada. Jako vypadá úžasně, o tom žádná debata, jen mě její zjev šokoval asi nejvíc z celýho filmu.(19.7.2018)

Opravdu jsem tak sladkou limonádu už dlouho nepil.... ehm... promiňte... Neviděl.(20.7.2018)

Pokračování známých filmů dost často bývají průšvihem. Je (bude) tohle průšvih nebo ne?? Těžo říct, asi to ukáže až čas. I když momentálně je na tom pokračování líp než původní film (72:63%, ovšem zde zatím kolem stovky hodnocení). Na mě to působilo asi takhle: ano, chybí tomu ta spontánnost a krásná ztřeštěnost a bláznivost prvního filmu, který byl vlastně celý jedna velká letní párty, chybí tomu asi do značné míry i to skvělé herectví až komediantsví Meryl Streep, kdy vlastně až tady je vidět, jak moc Meryl ten první film táhla. Co se týká příběhu (scénáře) samotného - no, sundáme růžový cvikr, není to nic světoborného, ale upřímně, on ten první film nebyl v tomhle směru o nic lepší. Dál bych asi zmínil to, že mi přišlo trochu divné, že Meryl tam po celou dobu je prezentována jako mrtvá, aby se najednou "zjevila" v posledních pár minutách... tak buď tam měla být nebo neměla. Dál si myslím, že spojení Cher&ABBA asi není úplně nejlepší volba, jistě v tom filmu zazněly lépe ztvárněné písničky než její Fernando. V tomto směru tam "naštěstí" moc prostoru nedostala. Na druhou stranu: čekal jsem víceméně "letní" film, zasazený do krásného prostředí (co na tom, že Řecko se nám přesunulo do Chorvatska?), nestárnoucí hity skupiny ABBA, alespoň zčásti známé obsazení (Amanda Seyfried, Colin Firth, Pierce Brosnan, Stellan Skarsgård, Christine Baranski, Julie Walters) doplněné novými tvářemi (Jeremy Irvine, Hugh Skinner, Josh Dylan coby "tatínci zamlada"), a především Lily James, kterou znám jako Disneyovskou Popelku a která rozhodně nezklamala, ba naopak. To všechno jsem dostal, celý film byl pojatý trochu víc vážněji, seriózněji, a v rámci možností se nakonec i to prolínání dvou časových rovin docela dobře doplňovalo. Na plný počet to v tuhle chvíli nebude, nezastírám, že první Mamma Mia se mi líbí (zatím) víc, ale asi to bude chtít vidět ještě aspoň jednou. I tak ale za mě poctivé čtyři *. Třeba si k tomu časem vyšlapu tak pohodlnou a širokou cestičku, že oba filmy budu brát jako jeden a taky je stejně hodnotit, vyloučit se to nedá.To, že i já jakožto angličtinář/analfabet jsem poznal, že překlad písňových textů do češtiny byl dost často - kulantně řečeno - docela dost "volný", není chyba filmu jako takového.(19.7.2018)

• Janee

Jedna za Cher(18.7.2018)

• anti.rybka

Tak nevím. Zůstalo ve mně víc negativních pocitů než pozitivních. První velkou vadou na kráse jsou určitě české titulky, které jsou dost mimo mísu i pro takového anglického břídila jako jsem já. Druhou pro mě velkou špatností je babička hlavní hrdinky, která vstala z mrtvých a proměnila se v Cher, kterou jsem ve filmu Mamma mia opravdu nemusela vidět (nemluvě o jejím provedení Fernanda). Film, který vrcholí jedním happy setkáním za druhým, mi nevytvořil na tváři úsměv, ale spíš strach z toho, že se nakonec podaří oživit již rok mrvou Donnu (pro kterou i po roce všichni pláčou). Suma sumárum první film se dal s klidem zhlédnout a mít celkem dobrý pocit. U tohoto pokračování se to fakt nedalo. Jak už jsem někde psala, máme tu období kinematografie ve kterém se točí dvojky slavných jedniček a remaky... A bohužel téměř žádná pořádná novotina.(19.7.2018)

Maximální spokojenost, ztřeštěnou jedničku to nepřekoná, ale dvojka se vůbec nemusí za nic stydět. Vřele doporučuji. Dnes jsem byl v kině jak na jedničce, tak i hned na dvojce :-D(18.7.2018)

Jednička byla ztřeštěná letní oddychovka a moje guilty pleasure. Dvojka je o něco vážnější, skoro celé kino uronilo aspoň jednu malinkou slzičku (vůbec jsem nezačala smrkat, když bylo hrobové ticho a vůbec se na mě všichni nekoukali a nesmáli se – proč se takový věci dějí jen mně?). Prostější děj nám říká to, co jsme vlastně věděli už z prvního dílu, ale líbí se mi zpracování flashback x realita. Pohledy do minulosti se pěkně prolínaly s realitou, musím pochválit střih a kameru u některých záběrů, hlavně u písně One of Us. Scénář se také povedl, až na některá místa, ale ty se zase rychle povedlo vyvážit nějakým vtipným dialogem. Proti obsazení nemám absolutně žádné výtky, vlastně naopak! Možná se mi to zdá, ale písní bylo možná víc, což bylo dobře. A nakonec Cher a její úžasný hlas = husina. Film chválím, líbil se mi - a mám další guilty pleasure.(19.7.2018)

Tak jsem to viděl v rámci dvojpromítání s jedničkou. A posadit ty filmy vedle sebe byla pro dvojku chyba. Jednička má větší spád, hravost, humor a (překvapivě) i děj. Dvojka v podstatě přehraje to, co bylo řečeno v jedničce a snaží se ten děj nějak ukočírovat. Tím je celý film zasypán postavami, které řeknou dvě či tři věty ve smyslu: Donna by na tebe byla pyšná! nebo Nejdůležitější je rodina! Bylo to mdlý...(18.7.2018)

Z kina som prisla uplne nadsena! Vrelo odporucam a oplati sa vidiet v kine :). Lilly James sa mi este v ziadnom filme tak nepacila, v Popoluske a Darkest Hour bola skor nevyrazna, ale mladu Donnu zahrala bravurne. Ked Emma Stone ziskala Oscara za La La Land, preco by aj Lilly nemohla byt aspon nominovana? :-) Utiahla cely film, ziarila ako slniecko a jej energia bola nakazliva, presne taka Donna musela byt, nemohli vybrat lepsiu herecku!!! Amanda Seyfried ma zase krajsi hlas. Cher mi tam nepasovala a ani jej hlas. Tiez chvalim kostymy hlavne outfity mladej Donny. A inak, bol to dobry napad spojit pesnicky ABBY a 70-te roky. Bala som sa, ze 2. diel bude horsi, ale za jednotkou velmi nezaostava. Za mna zasluzenych 5 hviezdiciek. Mozno SPOILER: Ale chybala mi tam Meryl Streep, nevedela som, ze tam nebude ( ak neratam zaver filmu). Tesila som sa na nu, skoda...ale som spokojna. Prekrasne, dojimave, stalo za to!!!(19.7.2018)

Jednoduché hodnocení - komu se líbila jednička, tomu se bude líbit dvojka :-)(19.7.2018)

Pôvodne som chcel dať 4*, ale bral to čert. Úsmev na tvári počas celého filmu a do Lily James som sa stihol zamilovať asi päťkrát.(19.7.2018)