Ozark (TV seriál)

Ozark

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2017–2020, 30 h 26 min (Minutáž: 52–80 min)

Jason Bateman, Laura Linney, Esai Morales, Jason Butler Harner, Clayton Rohner, Sean Freeland, Ralph Alexander, Skylar Gaertner, Josh Randall, Bruce Altman, McKinley Belcher III, Steve Witting, Brandon O'Dell, Lyon Beckwith, Julia Garner, Jordana Spiro, Harris Yulin, Charlie Tahan, Marc Menchaca, Christopher James Baker, Adam Boyer, Jill Jane Clements, Dave Hager, Michael Mosley, Peter Mullan, Ben Rappaport, Sherry Richards, Trevor Long, Cassady McClincy, Alex ter Avest, Keith Flippen, Joshua Brady, Nancy De Mayo, Ivan Martin, Jim Dougherty, Quinn Cooke, Janet McTeer, Jackson Beals, Ian Gregg, Gunner Willis, Kiley Casciano, Robert C. Trevelier, Nelson Bonilla, Ricky Muse, Mariana Paola Vicente, Spencer Neville, Sofia Hublitz, Lisa Emery, Darren Goldstein, John Bedford Lloyd, Damian Young, Pedro Lopez, Claire Bronson, Erica Page, Samantha Worthen, Victor McCay, Michael Aaron Milligan, Amy Parrish, Brooke Butler, Jim Gleason, Jonathon Pawlowski, Eric Mendenhall, Andrew Masset, Charles Green, Bethany Anne Lind, Asher Miles Fallica, Michael Tourek, Jerri Tubbs, Opal Littleton, Megan Hayes, Abby Glover, Erin Elizabeth Burns, Jay DeVon Johnson, Joseph Sikora, Tom Pelphrey, Erin Ownbey, Robert Tinsley, Felix Solis, Philip Fornah, Renell Gibbs

Patrick Markey

Scénografie:

Derek R. Hill, David J. Bomba

Kostýmy:

Stephani Lewis

1. série Ozark je nový seriál od Netflixu. Je třeba psát víc k vysvětlení, proč mě zaujal a stál za vyzkoušení? Už samotný trailer mě zaujal svou temnou stránkou a hlavně zajímavou rolí pro Jasona Batemana. Toho mám prostě zafixovaného pouze jako komediálního herce a navíc ho úplně nemusím. Líbil se mi pouze v jedné věci, v klipu Mumford & Sons - Hopeless Wanderer. A byl jsem vážně zvědavej, jak mu sedne role finančního poradce, kterej se dostane do pěkně nebezpečnýho průšvihu. A série doručila přesně to, co trailer sliboval. Pořádně temnou atmosféru, která je naplněná napětím. Nejvíc mě zaujala nekompromisnost, kterou seriál používá. A tím nemyslím jednání drogového kartelu, ale třeba i způsob jakým mluví se svou ženou, když si těsně zachrání život. Jason Bateman mě příjemně překvapil a škatulku, kterou jsem pro něj měl, nechává úspěšně za sebou. Celej ten byznys s praním peněz a stahující se smyčkou je zajímavej a má něco do sebe. A i když se tam najde prostor i pro slabší zápletky (děti). I tak rozhodně chci vidět, co se bude dít dál. 2. série Druhá série přináší to, co se dalo očekávat. Větší plány, ale zároveň větší komplikace, větší problémy a snad ještě více vyhrocené situace, to všechno za pomocí pochmurné až depresivní nálady, která se vám prostě jednoduše dostane pod kůži. Pocit beznaděje, že ať děláte cokoliv, tak to stejně nefunguje podle vašich představ, je prostě všudypřítomný a nedá se mu utéct. Tyhle pocity na vás seriál přenáší, i mě samotného to dostalo do takové pochmurné a depresivní nálady. A pokud se seriálu něco takového daří, tak to nezvratně svědčí o jeho kvalitách. Jsem zvědav, kam se bude příběh vyvíjet dál, ještě totiž zbývá vyprat milióny dolarů. Jediná linka, která mě nebavila (Ruth a její otec) se zdá být vyřešená, tak uvidíme. 3. série I třetí řada je stejně strhující jako předchozí dvě, i když je pravda, že se tentokrát trochu odklání od praní peněz a více se soustředí na rodinné problémy a konflikty a i kartel tentokrát vypadá o něco trpělivější. Potěšil mě příchod Toma Pelphreye, který mě bavil jak v Banshee, tak i v Iron Fist a zde odehrál slušnou roli. Ozark řadím mezi ty skvělé seriály, které vás vtáhnou, ale určitě je kvůli té temné náladě nebudete chtít sledovat znovu a znovu. Na tom však nevidím nic špatného a jsem zvědav na to, jak (a jestli) se příběh dál vyvine.(30.7.2017)

Ve vzpominkach na me na FB ted vyskocila challenge, co se jela pred 4 roky, neco ve stylu: unesou te a tvuj zachrance je postava ze serialu, kterej si videl jako posledni... Jsem celkem v klidu, u me je to totiz Jason Bateman z Ozarku. Nechte se timhle serialem take unest, stoji to za to. Vlastne je to cely o takovy rodinny karantene v cizim prostredi...velice prihodnej serial pro tohle obdobi.(31.3.2020)

Bateman si to zrežíroval aj zahral. Je to jeho dieťa, ktoré je výborným rodinno-gansterským seriálom. Ale žiaľ len v prvej sérii. Tam funguje všetko skvele - zápletka, napätie, zvraty. Od druhej sérii sa tento šmrnc žiaľ stráca a to predovšetkým z jedného dôvodu - mnoho silných a častokrát aj tak správne sympatických postáv proste zbytočne zomiera. A sú nahradené inými, ktoré ich kvalitu nedosahujú. Nehovoriac o tom, že sa proste všade dostávajú do popredia ženy. Ono to nie je úplne na škodu, ale preháňať to s feminizmom netreba. Manželka, dcéra, tá teenagerka, kartelová vybavovačka, agentka, žena zálesáka atď. to sú všetko ženské postavy, ktoré niekoho ovládajú a zvyčajne sú dosť kruté. A okrem toho sa tu objavuje nový pretlačovaný fenomén - deti skáči rodičom po hlave a tí ich dokonca prosia o poslušnosť. Tak to teda nie. Nakoniec sa z toho stal seriál ktorý propraguje novodobé progresívne myšlienky (čo nepovažujem za pozitívum), ale príbehovo sa vydal na zosuvnú krivku.(22.4.2020)

Nevěrohodný a překombinovaný scénář je vada na kráse této jinak dobře míněné "lokálky" Netflixu, to Bloodline byl nenápadný skvost po všech stránkách povedený, zejména na poli scénáristickém, když pominu delikátní lokální záměr. Druhá série Ozarku byla celkem utrpení a nuda, třetí to zase napravila a dala tomu grády a nové sympatické postavy, takže jsem si mohl toto dílko odškrtnout komplet vcelku bez větší námahy.. Až ti naši nasvícení diktátoři křížení odborníky na všechno možné a velký Kačer Donald otevřou hranice, pojedu se na tento US Orlík podívat..(16.4.2020)

Přirovnávání k Breaking Bad mi nepřijde přesné a je spíše zavádějící. Ano, jedná se o příběh běžného člověka ve složité a eskalující situaci, ale tím společné znaky se seriálem o Walteru Whitovi končí a nerad bych tímto označením Ozark shazoval a škatulkoval, neboť si jde vlastní cestou v ideálním tempu, které není ani zběsilé, ani příliš pozvolné, zkrátka zcela akorát. Příběh se rozjede zajímavým způsobem a budete neustále zvědaví, co přinese příště. Tvůrci šikovně kombinují příběhové prvky ze světa podsvětí a rodinné drama a díky střídání a kombinování těchto poloh se nikdy nezačnete nudit, neboť Ozark přesně ví, kdy je nejlepší čas na to přepnout výhybku. Postavy jsou skvěle napsané a zahrané a vy budete díky tomu jejich osudy sledovat velmi zaujatě. Ozark tedy rozhodně není klonem Breaking Bad, ale návykový je stejně!(9.3.2018)

• - Natáčelo se primárně u jezera Lanier a Allatoona v Acworth, v Georgii. (Punisher)

• - Na začátku každé epizody se objeví název seriálu a uvnitř jsou čtyři symboly, které jsou předzvěstí toho, co bude v epizodě následovat. (Punisher)

• - Auto, které si koupí terapeutka Byrdových, je McLaren 570s. (Iktus)