Pětatřicetiletý Adam Krajňák je otcem tří mladých dcer, ale především hlavou slovensko-ukrajinského gangu, který se zabývá pašováním cigaret. S blížícím se vstupem Slovenska do Schengenského prostoru se však chystá velké zpřísnění hraničních kontrol a mezi pašeráckými skupinami vzrůstá napětí. Kvůli náhodně zmařenému kontrabandu nemůže Adam splatit dluh mocnému ukrajinskému mafiánovi Krullovi; navíc se staví proti jeho plánům na pašování tvrdých drog. Události nabírají příliš nečekaný spád a Adam bude muset překročit i hranice, které pro něj dosud byly tabu… (Česká televize)

cheyene

Filmy slovenské provenience příliš nesleduji, tudíž ani neznám mnoho tamních tvůrců, avšak s Bebjakem a Maštalírem jsem již v minulosti měl tu čest, tudíž jsem neměl důvod si nepustit nový počin Čára. Snímku nelze upřít syrovost, hutnost prostředí i příběhu, parádní herecké představení hlavního hrdiny, ale také kvalitu celkového zpracování. Dojmově se však nedostanu na více než 3*, neboť jsem možná očekával ještě o něco víc. ()

Shakers

"Čo si kokot ?" Zaznelo to tam asi dva krát, ale tak štýlovo, že je to najlepšie, čo si s toho pamätám. Čo sa týka filmu, tak serióznu kriminalka s dobrou atmosférou Peter Bebjak vie. Maštalír je pod jeho réžiou znova štýlový, no ostatné postavy nič moc. Všetko sú tam známe mena, ale nemajú čím zaujať. Tak isto ani príbeh ma moc nestrhol. Námet nie je zlý, ale prišlo mi to dosť nezáživné. Také pomalé a nudné. 50% - 2* ()

Pepinec

Do souvislostí si tady já nedám vůbec nic, protože to všechno jde úplně mimo mě. Ale jako film je u mě Čára hodně vysoko, naši bratia se vytasili s něčím, co bych rád viděl i u nás. Hlavně slovenský Statham Maštalír skvěle zahrál člověka, o kterém vlastně nevím co si přesně myslet, ale vždycky bych ho chtěl mít spíš na svojí straně. Hutná atmoška a dobré tempíčko, nerozumím jen tomu, proč potřebuje slovenština české titulky... ()

Cappuccino

Čiare chýba nejaká výpovedná hodnota a viac zaujímavých postáv, pretože Maštalír nemôže ťahať celé osadenstvo. Ale pri sledovaní som sa na prekvapenie vôbec nenudil. Na slovenské pomery celkom okej. ()

misterz

V rámci tuzemskej produkcie celkom dobré, až som prekvapený. Príbeh o pašerákoch, ktorým sa zmráka na horšie časy síce príliš nenadchol, ale pár svetlejších momentov sa tu predsa len našlo. Potešili ma hlavne regionálne reálie a vyobrazenie pašeráctva ako takého aj so všadeprítomnou korupciou a posraným Hrycom na zemi. Priemer. 60/100 ()

dr.horrible

Bebjak nie je dostatočne kvalitný režisér, aby si mohol dovoliť tak pomalý a depresívny štýl rozprávania. Funkčne dokáže pôsobiť až záverečných 20 minút, kedy už teda prijmete, že sa celý čas na niečo hrajú. Necítil som to z Červeného kapitána, necítil som to takmer ani z Únosu, tu je snaha evidentná. Na zahraničného diváka môže mať nakoniec Čiara podobný efekt ako Hostel alebo Eurotrip. Čečensko v srdci Európy. ()

Anderton

Veľmi rozpoltený film, čo je veľká škoda, pretože Bebjak každú polohu svojho diela celkom slušne zvláda. Takže najskôr tu máme gangsterku s hláškami za hláškou, takmer skoro ako od Ritchieho a je to vtipné. V druhej polovici tu máme maximálne vážnu drámu, až tragédiu priam antických rozmerov. To zvláda Bebjak tiež solídne. Lenže keď to zlúčime do jedného celku, tak tento dvojaký prístup sa začne biť. Ako mám brať vážne to, čo vidím v druhej polovici, keď si hneď na to spomeniem na nejaký suchý fór zo začiatku? Možno to nikomu ani prekážať nebude, len na mňa to tak bohužiaľ subjektívne pôsobilo. Inak lokácie, atmosféra a herci sú OK. Potenciál stať sa hitom leta a jesene na Slovensku Čiara rozhodne má. ()

Frajer42

Slovenské filmy vidím v průměru dva za uherský rok, ale vždy si trhám vlasy a lámu zuby nad totálně odporným herectvím. V tomto případě tomu nebylo jinak. Snímku neskutečným způsobem podkopávají vlastní nohy všechna ta neschopná nemehla, které se k tomu nachomýtla. Bezkonkurenčně nejodpudivějším výkonem se blýskl Tomáš Maštalír - to bylo něco příšerného. V takových těch technických směrech si snímek nevede vyloženě zle, ale s tím obsazením to tvůrci opravdu nevychytali. Nikomu jsem nedokázal uvěřit jediné slovo. Ani děj mi nepřišel kdovíjak zajímavý a úžasný. Takové slovenské "Narcos" o otravném borcovi se začínající plešinou, který zabezpečuje rodinu. Trpěl jsem a zcela mi unikají relativně vysoké ohlasy kolem. Za něco stojí asi jen poslední dvacetiminutovka. Lepší hvězdička. ()

Dzeyna

Mylsím, že na Slovensko je to hodně kvalitní. I když asi až moc cikánské. Nicméně je to příjemná změna od těch našich pokusů, které většinou skončí jako dokumenty nebo přehnané krimi drama. Celkem jsem se divila, že paní Vášáryová kývla na tuhle roli, ale co už no. ()

leila22

Rakovina mieri do Rakúska a niektorí šťastlivci pod hladinu. Čiara kolíše jednotlivými scénami medzi hranicou celkom solídnej krimi, no na druhej strane miestami pripomina klasický podpriemerný slovenský film. Slováci totiž pašujú nie len tabak a drogy, ale občasne vykrádajú zahraničné filmy bez známky snahy o vlastnú originalitu (v niektorých scénach sa zbytočne tlačí na pílu a efekt drsnosti sa vytráca). A teraz k tým pozitívam. Hudba skvelá, kamera slušná, príbeh s Arčim poučný a niekoľko lacných a vulgárnych vtipov, ktoré vás ale pobavia. A pri scénke so zviazaným Maštalírom v aute mi aj padla sánka. ()

nascendi

Nemám v obľube relativizovanie hodnotení výrokmi "ale na tú dobu" alebo "na to, že ide o slovenský film". Kvalita sa musí presadiť bez barličiek akéhokoľvek druhu. A Bebjakovmu filmu sa to podarilo. Samozrejme, že to nie je film bez chýb a niekedy aj zásadných, ale obdobné chyby vidíme aj u zahraničných filmov a nikto to neospravedlňuje argumentami, aké som spomenul. Pre mňa je Čiara dôkazom pozitívneho trendu v slovenskej kinematografii a keď sa budú nakrúcať filmy bez zbytočných vulgarizmov, bez nefunkčnej nahoty a najmä bez balkánskeho kriku Kusturicovského typu, bude si môcť divák povedať, že videl dobrý film bez toho aby dodal, že "na slovenské pomery". Poznámka na záver: Naozaj nechápem, prečo ocenili zvuk vo filme. Pomerne často som mal problém porozumieť aj keď išlo o slovenčinu a slovenských hercov. ()

silentname

Celkovo som s filmom spokojný. Poslednej dobe mám pocit, že v slovenskej kinematografii tento rok vychádza veľa drsných a špinavých filmov (samozrejme, sú tu aj výnimky ako napríklad "Všetko Alebo Nič" a "Cuky Luky Film"). Bebjak sa v roku 2015 ukázal ako schopný režisér, keď nám predstavil svoje dielo "Čistič" a v prípade filmu "Čiara" to podľa mňa funguje viac menej podobne. Ak by som sa mal priznať, tak viac som si užil sledovanie "Čističa" než "Čiary." Nie som úplne veľkým fanúšikom gangsterských filmov, no na druhú stranu to vedia na mnohých miestach spraviť zaujímavé inými momentkami. Najlepšie scénky sú v tomto filme podľa mňa 2. Prvá je, keď máme prvé prevádzanie ilegálnych imigrantov a máme tu rovnaké využitie kamery ako v prípade filmu "Saul Fia". Človek má pocit, ako keby aj samotný kameraman bol v akcii a prežíval to, čo všetci ostatní. A rovnako skvelá je scénka medzi Maštalírom a Fialovou, kde mu oznamuje, že musí aj s deťmi odísť. Cítiť v tom obrovské množstvo emócií. Čo sa týka hercov, tak všetci podali slušné výkony, no najviac mi tu sedeli Maštalír a Libezniuk. Obaja tu majú vynikajúce momentky a sú to postavy, ktorých dokážem aj najviac pochopiť. Humor mi miestami úplne nesedel, no padne tu pár pekných hlášok, ktoré stoja za to. Miestami to možno bude pôsobiť jemne rozťahané, no celkovo je tempo filmu okey. S dialógmi som zväčša stotožnený, no miestami mám pocit, že niektorí herci by radšej nadávky nepoužívali. Možno iba môj pocit, no tak som to cítil, keď som ich počúval. Hudba má na začiatku pár mizerných momentov, no potom sa ukáže veľmi schopne a dobre dotvára atmosféru filmu. Som rád, že som film videl, neviem či by som si ho ale pozrel znovu. "Čiara" je podľa mňa film, kde platí - "raz a stačilo." Nie preto, že by bol zlý, no jeho téma nie je príjemné pozeranie. Ale uznávam najmä fakt, že hoci sú mnohé postavy gangsteri, dokážete voči nim prejaviť určité sympatie. A preto v mojich očiach film funguje. Ak zvažujete, či ísť pozrieť, myslím si, že pokojne choďte. Hodnotenie: B ()

Slarque

Scénář možná potřeboval ještě trochu dopilovat (nebo něco nemělo skončit ve střižně), přece jen jsou ve filmu občas scény, které k ničemu dalšímu nevedou. Ale jinak všechna čest, film je rozhodně lepší než všechny české krimi pokusy z posledních let, což jsem od režiséra řady průměrných českých televizních kriminálek opravdu nečekal. (Slovenština s českými titulky je podobný bizár jako růžový mercedes – ale mladí jí prý nerozumí. :-/) ()

dopitak

Nejlepší slovenský film poslední doby. S hranicí Ubľa - Velykyj Bereznyj mám osobní zkušenost z roku 2005, autíčka tam přijížděla, celníci si s řidiči tiskli ruce a papírky měnily majitele. Po technické stránce nutno vyzdvihnout kameru, některé záběry jsou skutečně perfektní, seděla i hudba, skvělé lokace. A Tomáš Maštalír s vousy a dohola je nejmužnějším slovenským hercem a jeho postavu jsem mu fakt žral. Ten konec je trochu mnohoznačný. Andrej Hryc vypadá posledních 30 let stejně. Erotika (Zuzana Fialová, Kristína Kanátová). Překvapilo, líbilo. 4,5* ()

classic

Keď som prvýkrát počul už hádam aj teraz kultovú pieseň : Hej, sokoly ! , nevedel som, že pochádza zo slovenského filmu - Čiara, ktorá nedávno obdržala 6 cien SLNKO v SIETI, pričom jedna z nich je zaslúžená práve pre Tomáša Maštalíra za postavu Adama Krajňáka, čo sa zrovna neživí poctivou činnosťou, tak isto, ako jeho kriminálna banda, ktorá pašuje CIGARETY cez slovensko-ukrajinskú hranicu... Jedného dňa všetko nevychádza podľa najlepších predstáv, a to je v druhej polovici filmu, režiséra Petra Bebjaka, a to je ten hlavný ZLOM, kedy som sa začal trošku viac zaujímať o dianie, pretože dovtedy mi to bolo akosi už ukradnuté, čo bude s „hrdinami” ? Na Naše domáce pomery - celkom dobre odvedená filmová práca, kde som mal k dispozícii i trojicu generačných herečiek, od najstaršej p. Vášáryovej, cez strednú p. Zuzku Fialovú, až po najmladšiu Kristínu Kanátovú, a áno, dve kočky sa ukázali v plnej kráse, ako ich Pán Boh stvoril. To je pozitívna stránka mince, ako aj kamera Maťa Žiarana, či trebárs zvuk Viktora Krivosudského, a tiež strih Marka Kráľovského, ale ako som už spomínal v rámci tuzemských možností ide o lepší priemer, štandard, na aký si trúfame... Domáca kinematografia mi zrovna dva-krát nechutí, budem sa do budúcna snažiť v nej nájsť také INGREDIENCIE, ktoré by mi mohli viac sadnúť na „chuťové poháriky” . FILM ČIARA obsahuje jeden SONG, ktorý sa dá takpovediac počúvať do úmoru, ale ak by som mal absolvovať film vo svojej celej kráse ZNOVU, tak asi len ťažko by som takto uvažoval, lebo podľa mňa to nie je bohviečo. ()

Marze

110 tisíc diváků na Slovensku v kinech a vyslání na Oscary do Ameriky. byl jsem tedy zvědavý co je to za film. Do kina se přiznám jsem nešel. Film je to surový a syrový, smích jen ve vulgárních průpovídkách. Ale zabírá rodinné prostředí kriminálky i když si rodinní příslušníci s mravy a morálkou hlavu nelámou. Zůstal jsem vůči postavám proto emočně chladný. Působila na mě ale balkánská nálada, hudební složka a vynikající kamera. Cena za režii , kterou snímek dostal se dá totiž přeložit jako trofej za schopnost převyprávět poutavě dokonce i historku, která sama o sobě za vyprávění zrovna nestojí, zahalit ji oparem osudovosti, podepřít sociálním napětím, zkrátka takříkajíc vybavit veškerým komfortem, který proseká gangsterce cestičku až do festivalové smetánky. ()

Chrustyn

Drsný thriller, který snese srovnání s evropskou produkcí. Výborný casting opravdu hnusných ksichtů a Bebjakova profesionální režie. Bohužel scénáristicky slabé bez řádného vyvrcholení a po celou dobu jen klouzající po povrchu. ()

marhoul

Bohužel, Čiara mi nesedla. Nebavila mě. Zpočátku mě iritovala hudba, (to už byla vlastně vymalováno), ale dala jsem filmu šanci. V půlce jsem usnula. Za mě: lepší než Únos, ale s lítostí se přiznávám, čekala jsem víc. Fialová Zu byla fajn. ()

Arsenal83

Maštalír v úlohe drsného pašeráka bol dosť v pohode a Hryc ako skorumpovaný policajt ešte viac. Film je vulgárnejší, čo nie je u slovenských filmov žiadna novinka, avšak tu to vzhľadom na tému až tak nevadilo. Možno len nahota starnúcej Fialovej. Jej afektované prsia už nikoho nezaujímajú. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

18.07.2017

52. MFF Karlovy Vary

52. MFF Karlovy Vary

08.07.2017

52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlédnout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 a půl tisíce… (více)