Pětatřicetiletý Adam Krajňák je otcem tří mladých dcer, ale především hlavou slovensko-ukrajinského gangu, který se zabývá pašováním cigaret. S blížícím se vstupem Slovenska do Schengenského prostoru se však chystá velké zpřísnění hraničních kontrol a mezi pašeráckými skupinami vzrůstá napětí. Kvůli náhodně zmařenému kontrabandu nemůže Adam splatit dluh mocnému ukrajinskému mafiánovi Krullovi; navíc se staví proti jeho plánům na pašování tvrdých drog. Události nabírají příliš nečekaný spád a Adam bude muset překročit i hranice, které pro něj dosud byly tabu… (Česká televize)

Raziel_cz

Parádně natočený polovičatý scénář. Vypadá to skvěle a zní to skvěle, ale je to jako natažená poslední třetina mnohem zábavnějšího filmu. Nemá to moc zvratů, a už vůbec to nemá zvraty, které by nebyly klišé a/nebo které byste neviděli přicházet. A taky je to víc drama než kriminálka. A chybí tomu proaktivnější hrdina. A přebývá deus ex machina na konci. A všechno je to ohromná škoda, protože Bebjakova brilance tím prosvítá skrz naskrz... jenže ani ta to bohužel nezvládá vytáhnout z příběhové tuctovosti. Moc bych si přál, aby se tenhle talentovaný filmař dostal k něčemu ve stylu Guye Ritchieho nebo Shanea Blacka, protože absurdně komické momenty ze života kriminálníků jsou na Čáře absolutní top. Snad se jednou dočkám. ()

horovska

Filmů, jako je tento už jsem viděla hodně a tento rozhodně nepatří mezi ty lepší. Válka pašeráckých gangů umístěná na hranici mezi Slovensko a Ukrajinu do doby uzavírání hranice po vstupu Slovenska do EU. Příběh je kostrbatý a jeho logika poněkud drhne, postavy a motivy jejich činů a chování nejsou dotažené. Co mi připadalo velmi zbytečné byla kvalita zvuková - hercům jsme nerozuměli téměř ani slovo s výjimkou paní Vašáryové - stará herecká škola se nezapře. Byli jsme odkázaní na anglické titulky. ()

katmandzoo

Napriek prílišnej reklame a početným mediálnym ohlasom je pre mňa Čiara miernym sklamaním. Film pozostáva z jednoduchého deja bez výraznejšej zápletky či detailnejšej charakteristike hlavných postáv a ich vzájomných vzťahov. Nebyť hereckých výkonov Maštalíra a Hryca, tak idem s hodnotením ešte nižšie. Oceňujem však myšlienku tvorcov oboznámiť divákov s málo diskutovanou a pre mnohých neznámou témou pašovania na slovensko-ukrajinskej hranice, solídne vystihnutie geografického miesta, či vtipné situácie v prvej polovici filmu. Aby som to uzavrel, tak film Čiara ani neohúril ani neoslnil a je škoda, že nevyužil naplno svoj potenciál, ako napr. slovenské filmy Únos či Učiteľka. V rámci podpory slovenskej produkcie však odporúčam pozrieť si ho v kine. ()

Biopler

Poctivý thriller a k tomu zo Slovenska, konečne! Dych vyrážajúci výkon Maštalíra, kde vôbec nebadať nejaký vplyv divadla, podporený hereckou legendou Vášaryovou, ktorá keď zreve na decká, tak hneď je kľud a rešpekt. Moju neobľúbenú herečku Fialovú som dokázal vystáť a musím uznať, že neprehrávala a nerobila čudesné pohyby s obočím ako to u nej často badať. Výborne zvolení ukrajinskí herci, podľa Andyho Hryca sa jedná o elitu, a chválim, že ich časti sú v pôvodnom jazyku s titulkami, dáva to filmu body navyše a divákovi kvalitnejší a hutnejší zážitok. Miestami ťažká atmosféra až napodiv odľahčená vtipom, ktorý je síce sčasti expresívny, ale do prostredia a týpkov v ňom sedí. Páči sa mi réžia, ktorá je svieža, hravo kombinuje akciu, humor, napätie a prekvapuje peknými nápadmi, napr. prechádzkou v lese Adama a jeho budúceho zaťa v zábere zľava doprava a neskôr zprava doľava, bez strihu, s plynulým rozhovorom zúčastnených. Od scény pašovania ľudí skrz Zelenú, ktorá je skvele natočená, sa film prehupne do veľmi hustej atmosféry, kde som čučal na plátno ako malý. Film drží v hrsti a graduje do finále, ktoré si tvorcovia mali nechať dlhšie zrieť v palici. Veľmi zľahčujúci koniec navodzujúci pocit rýchleho sa zbavenia hercov. Podobne je to s deckami, ktoré si fičia na ružovom mercedese, ako z nejakej telenovely, aby v závere zohrali dôležitú rolu. Táto ujetina mi vadí, lebo nevkus v podobe tak otrasného auta môže byť príhodný v juhoamerickej krajine, ale nie na východnom Slovensku. Až taká exotika tam zas nie je. Tvorcovia i s pomocou nepoškvrnenej prírody veľmi kultivovane zachytili ráz prostredia a ľudí, až sa teda čudujem, že skĺzli do lacného fóru s ružovým mercedesom. ()

Ygnor

Spíše velké zklamání, avšak ze slušnosti tři. A to jsem se moc těšil. Režiséra i kamerenama mám moc rád, ale tady, nevím jak to říct, prostě to nevyšlo. Chápu co měli na srdci, ale výsledek je pro mne velmi znepokojivý, ba kontroverzní. Jestliže v asijských filmech je klasická mix chutí všech žánrů po vůli a funguje to, tady bohužel byl vývar bez chuti. Nejhorší je, že jsem se neztotožnil s žádným hrdinou a bylo mi zcela vágní, kam se budou kroky účinkujících ubírat. A to je co říci. Rovněž statické záběry měly ukázat vrchol filmovosti, naopak mi však vadily. Možná je film prostříhaný, vlivem produkce na únosnou stopáž, kdy to měla být raději epičtější minisérie jako Spravedlnost. Hudbu by si snímek zasloužil rovněž minimalističtější. Těžko býti kritikem, hůře určitě tvůrcem. ()

DAPDO

Pašerácký drama ze slovensko-ukrajinský hranice. Slováci vytáhli po výborným Únosu další téma, který se mě osobně ve filmech líbí. Maštalíř znova ukázal, že mu role tvrdejch chlapů sedí. Ve filmu je několik hutnejch scén, propojený scénama, ve kterejch se film trochu zbytečně táhne. Rozmejšlím se mezi třema a čtyřma hvězdama, ale Únos byl o něco lepší, takže za tři. ()

Dm1tr1j

Netrvalo ani 5 minút od začiatku a už zaznelo "kokot" "piče" ...sedliaci bratislavskí zase scenár písali. Keď tu nenatočia niečo moderné zo 16. storočia tak je to len sedliacka blbosť..a keď nie to tak táto mexická telenovela.. ()

joker30

Slovaci po dlhej dobe mali slušný rok na filmy. Je to dobrá dráma, vystihujúca miesto a obdobie. Trošku by som vyčítal predvídateľnosť deja, ale i tak slušné. Pani Vašáryová v trošku odlišnej polohe ako sme na ňu zvyknutí, ukázala , že je pani herečka. ()

emdvojka

Po technickej stránke sa nedá čo vytknúť, ale pravdou ostáva, že scénár k tomuto verejnosťou uznávanému filmu ma neskutočne veľa dier, bezpredmetných rozhovorov či nevysvetlených vzťahov. Maštalír sa toho bremena ujal kvalitne a je vidieť, že mal čo hrať. Jeho postava totiž nebola len čiernobiela. V konečnom dôsledku však Čiara mohla byť radšej akčný triler v hollywoodskom podaní, ako medziľudská dráma. Ale Slovensko sa konečne škriabe s čiernej diery mizérie na povrch aj vďaka Petrovi Bebjakovy, ktorý sa chopil direkt kresla dôstojne a viedol tento snímok ku tomu čomu sa dá na Slovensku povedať dobrý film. ()

Rockerman

Vypadá to, že se slovenská kinematografie zvedá. Po výborném Pirku nebo Špine máme tu další povedené dílko. Drsný příběh ze slovensko-ukrajinské hranice těsně před Schengenem, přes níž se pašují cigarety, uprchlící a také drogy. Ne každý "obchodník" s tím souhlasí a tak je třeba jej odstranit. ()

nathaniel 29

Slabučké tri hvezdy. Žiaľ premárnená šanca. Síce dobrý námet, pár zaujímavých postáv, ale miestami nuda, nič prekvapivé, v podstate amatérsky film a výkon Vášaryovej je úplne nezáživný. To len mne pripadá, že táto dáma hrá v každom filme tú istú postavu? A nezachránia to ani holé cecky, našťastie nie Vášaryovej, ale ďalších herečiek. ()

balcazar

Začnem zaujímavým prostredím. Východná hranica Slovenska sa po pár príhodách, ktoré počujete od známych, skutočne javí paradoxne vtipno-vážne. Taká bola aj Čiara. Vtipné scény boli naozaj vtipné a, čo treba v prvom rade v slovenskej kinematografii vyzdvihnúť ako jav netradičný: nenútené. Vážne scény boli vážne, hoci tam mi ešte kúsok niečoho chýbal. Bonusom bola výborná kamera. ()

Demonic189

Film, v ktorom sa prakticky nič neudeje a obrovská nuda s nechutne sladkým koncom. PS: bod navrch za nádherné...no nechajte sa prekvapiť. ()

radeckator

Celkem obstojný thriller o pašerácích u mě absolutně pohřbila nevhodně zvolená hudba. Hudbu kterou znám z Kustoricových balkánských komedií a dále hudba, pro změnu taky z komedie, Diky za každé nové ráno. Tak nevím, jestli měl režisér dost nakoukáno, protože toto škoda no. ()

Franc1s

Jedna rodinka ze Slovenska, co pašuje cigára a uprchlíky přes hranice. Filmy od Slováků si vybírám opatrně, stejně tak české a musím říct, že jsem spokojen. Z Maštalíra v roli šéfa party a táty šel strach, babička (Vášáryová) - výborná a plno dalších postav. Příběh měl spád i atmosféru. Ale nejlepší byli stejně ty vtipné scénky, kdy jsem kolikrát spadl pod stůl, na ty si vždycky rád vzpomenu a kouknu. Doporučuji 8/10 ()

mvukotic

Ako písal Anderton, veľmi rozpoltená vec. Na jednej strane dobre rozbehnutý, aj keď nie príliš originálny, príbeh. Niektoré zaujímavé vedľajšie postavičky (tie hlavné nie), kvalitná produkcia a slušné tempo. Potom prídu ale klasicky slovenské kŕčovité dialógy (rozhovor pri rodinnom obede), smiešne pôsobiace scény (bitka na zábave), obsadenie hlavných postáv totálne prevarenými tvárami (Fialová a Maštalír sú dobrí herci, ale musíme ich skutočne vidieť všade?), repliky hlavného miestneho bossa ako vystrihnuté z mafiánskej prírućky klišé hlášok a fádny záver, kde chýbalo nejaké poriadne vyvrcholenie. Škoda, lebo niektoré pasáže boli viac ako uspokojivé - svadba, porátanie sa s postavou Andyho Hryca, návšteva v base... Takto iba klasický nedotiahnutý priemer. Narozdiel od trápneho Únosu ale aspoň nejaký nášľap ku konečne kvalitnému žánrovému slovenskému celovečeráku ()

bearmeedek

Velice zvláštní film. Dějově nic moc nového. Další z mafiánských filmů. Ovšem z našich končin a natočený stylem, který známe spíš u cizích produkcí. Zajímavá je i hudba, která místy připomíná grotesku a přitom zajímavě doplňuje osobitou kameru. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

18.07.2017

52. MFF Karlovy Vary

52. MFF Karlovy Vary

08.07.2017

52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech před chvílí vyhlásil vítěze cen. A tak nezbývá než se ohlédnout za již proběhnutým festivalem, který navštívilo přes 13 a půl tisíce… (více)