Hellstorm

všechny plakáty

Dokumentárny film o zverstvách, ktoré boli spáchané na nemeckom národe počas Druhej svetovej vojny zo strany Spojencov. Dokument bol natočený na základe knihy, ktorá mapovala práve jednotlivé formy utrpenia. Tie si na základe kolektívnej viny museli vytrpieť nielen vojaci, ale najmä civilisti. (Marek1991)

*CARNIFEX*

Niekto si možno povie: "oko za oko, zub za zub", alebo "akcia vyvoláva reakciu". V tomto dokumente sa divák presvedčí čo sme za ľudia. Opätovať útok útokom je správne. Ale voči tým čo majú záujem hrať sa na "vojakov". Za niečo obdobné sa dá považovať zhodenie atómovej bomby na Hirošimu či Nagasaki. Prečo na nevinných ľudí, ktorí sa nevedia brániť? (rečnícka otázka) Prečo neopätovať útok voči tým čo držia v rukách zbrane? To by bolo z môjho pohľadu napriek chorej myšlienke aspoň "fér". Takto nemožno hovoriť o ničom inom, ako vojenskom zločine. Nech už sa jedná o Rusov, Nemcov, Britov, či Američanov. Taká je vojna. Na hrádky pohlavárov doplatí len obyčajný človek nech ste na akejkoľvek strane, pre Vás tej "správnej". Musím uznať že sa vďaka mnohým autentickým záberom či výpovediam jedná o veľmi znepokojivý dokument. ()

Marek1991

Bohužiaľ toto je dôkaz o etnických čistkách a zverstvách, ktoré sa diali ako pomsta za to, čo sa dialo z druhej strany, akurát mám dojem, že možno aj keby sa jedna strana takých činov nedopúšťala, že by to dané strany spustili aj tak a možno by boli v takom prípade brané možno aj za horšie. Je to znak určitej choroby, ktorú majú v sebe tieto systémy a tiež aj existujú v ľudskej kultúre a možno aj podstate, aj keď tým som si nie celkom istý. Zverstvá tu popísané sú priam ako z dokumentov Ruská vojna - krv na snehu alebo z dokumentu Sovietsky príbeh, no tiež sa mi zdalo, že tu prestrelili čísla počtu obetí a tiež sa mi zdalo, akoby najmä hudbou, úvodom, niektorými vsuvkami o židoch, Mongoloch, primitívoch z východu a nakoniec aj záverom obhajoval nacistický režim. Možno na tom systéme nebolo všetko zlé, no práve pri tých vsuvkách, aj keby boli v danú chvíľu pravdivé aj v pejoratívnom zmysle, chýbali aspoň pripomienky toho, že mnohé obete alebo ľudia z toho národa robili v mnohom to isté, možno by to potom nabralo iný kontext a atmosféru. Odsúdenie vojny sa mi páčilo, vlastne aj odsúdenie akejsi kolektívnej viny, čo som z toho vycítil, ale aj tak brániť sa niekedy treba a s tou Ženevskou konvenciou ktovie či je to vždy presne tak ako je písané a či sa nedá niekedy prekročiť, ja neviem, no rozhodne ma to zasiahlo a prinútilo zamyslieť sa. Možno slovo kontroverzné je tu vhodné, neviem tiež, no myslím, že v mnohom to bolo dôležité dať von. ()

NinonL

Děs a hrůza, kterou museli prožívat němečtí civilisté ze strany Američanů, Britů, Francouzů, Rusů, Poláků, Čechoslováků a dalších národů za prohranou válku a okupaci. Válka je strašná věc, při které trpí jenom ti, kteří ji nevyvolali a nezpůsobili. Bankéři, kteří války financují (většinou obě strany konfliktu) jen tyjí a bohatnou, stejně tak průmyslníci a šéfové korporací, kteří války zásobují zbožím a službami. Politici a generálové jsou v bezpečí. Trpí jen obyčejní vojáci a hlavně civilisté. Snad nebudu muset nikdy válku zažít ani nikdo z mých blízkých. Válka je hrozné svinstvo. ()

Martin741

Vojnu samozrejme odsudzujem, je to velke zlo ..... Historiu pisu vitazi - tym som napisal vsetko, lebo dokument je pro -nazi : 5 % ()

wincow

Podľa obsahu od Marek1991, som si myslel, že je to naozajstný dokument. Omyl. Vo filme je zopár zaujímavých informácií, ktoré som nepoznal - problém je, že neviem či im veriť. Tento amatérsky dokument, natočený podľa knihy amerického alternatívneho historika od začiatku vôbec netají na koho je strane. Miešanie historických, historizujúcich a filmových záberov je niekedy až komické. Najmä zábery z Inglourious Bastards od Tarantina a podobne. Film začína tým, ako po utrpení z prvej svetovej vojny a pod ťarchou reparácií nemci morálne a sociálne upadli. Potom však príde Hitler a spraví z Nemecka raj na zemi, ktorému všetci závidia. Film potom preskočí niekoľko ideologicky sa nehodiacich rokov a zrazu sa pozeráme na bombardovanie Drážďan. Už po pol hodine sa dostávame k medzinárodnému židovskému sprisahaniu proti Nemecku, čo je motív, ktorý sa bude rozvíjať a pravidelne vracať po celý film. Okrem rozprávania o amerických zverstvách proti vojakom, ktorí sa riskujúc nákazu do poslednej chvíle obetavo starali o chorých väzňov v Dachau, sa slovo tábor objavuje len v súvislosti so spojeneckými zajateckými tábormi, ktoré film označuje ako tábory smrti. Po závere, ktorý sa pre zmenu snaží vyznieť nestranne film končí zábermi na hajlujúce deti. ()

jizvoun odpad!

Jako těšil jsem se, jelikož jsem fanoušek moderní historie, především té vojenské. A jelikož jsem přečetl o válce spousty knih i deníků, a to zdůrazňuji, že z pohledu všech možných stran, doufal jsem, že se konečně podaří natočit dokument i o zločinech z druhé strany, oprostěný od politické korektnosti a objektivní. Tohle rozhodně není ten případ. Už od začátku je jasné, že autoři jsou sympatizanti třetí říše, neboť hned v úvodu od nich zazní spojení "údajné koncentrační tábory" a dokument se takhle táhne až do konce. Samozřejmě spousta lidí ví, že spojenci se dopouštěli spousty zvěrstev, jak to ve válce prostě je, ale stejně tak to dělali i Němci. Zde se autoři snaží vytvořit vizi, že Německo do války bylo vtaženo jakoby omylem a stalo se obětí ostatních mocností. Hrůza. Pak mě naprosto vytáčeli výpovědi očitých svědků. To byl vyloženě amaterismus - jako autor se napsalo třeba slovo "americký seržant, uprchlík", samozřejmě nikdo konkrétní s fotkou obličeje nebo autentickým videem a jejich "autentický" citát čte srdceryvně nějaký dabér. Do toho spousta sestřihů z válečných nebo jiných filmů. Hrůza, hrůza, hrůza. Nedávno v TV běžel dokument o historii bombardování, který hodnotím velice kladně a který krásně z úhlu obou pohledů ukázal, jaká je válka svinstvo, nebral si servítky s nikým, s Němci, Američany ani Brity a přitom divák viděl, že se stále jedná o objektivní podívanou. Německá armáda byla jednou z nejdisciplinovanějších v Evropě, byla v ní spousta vynikajících vojáků, slušných lidí, chudáků, kteří neměli na výběr nebo do víru války byli vtaženi, nešlo jen o zločince, stejně jako na druhé straně, ale tohle bohužel bude muset ukázat ve svém dokumentu někdo inteligentní, s podloženými údaji a uměním objektivně vyprávět. Hellstorm je naprostá agitační sračka, která totálně pohřbila svůj původní potenciál. ()