poster

První akční hrdina

 • anglický

  First Action Hero

Krátkometrážní / Akční / Komedie

Česko, 2019, 30 min

Režie:

Jan Haluza

Scénář:

Jan Haluza

Kamera:

Radim Střelka

Producenti:

Radim Procházka

Střih:

Marek Opatrný
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (5)

 • Marigold
  **

  Češi neumí udělat plnohodnotný akční film, ale dovedou vynalézavě polemizovat s jeho pravidly a měřítko nahradit humorem a podvratností. Škoda, že ani jedno, ani druhé Haluzovi moc nevyšlo.(25.8.2019)

 • Goldbeater
  **

  Pokud poselství Prvního akčního hrdiny mělo být o tom, že Češi dokážou taky natočit plnohodnotný akční film, když chtějí, rozhodně to nefunguje. Samo o sobě to shazuje celý žánr akčních filmů jako podřadný druh zábavy svázaný absurdními pravidly, která se zde tvůrci snaží napodobit, ale jak sami přiznávají, nedokáží se vymanit ze sevření parodického humoru, což má více méně za následek vyznění, že Češi seriózní akční film natočit opravdu neumí. Pokud ovšem diváci budou na tenhle kraťas nahlížet jako na nenáročnou blbinu bez jakéhokoliv poselství, která využívá právě žánrová pravidla jako zdroj humoru, budou všichni spokojeni - několik zajímavých nápadů, jak využívat (ne)realističnost akčních snímků pro okořenění zápletky, tam je. Vyšší ambice ovšem První akční hrdina v mých očích rozhodně nemá. Jsem docela zvědav, jak to bude s uvedením tohoto snímku do běžné kino-distribuce, protože se mi to zdá jako opravdu prapodivné rozhodnutí. [LFŠ 2019](5.8.2019)

 • klukluka
  ****

  Češi umí udělat akční film. To je podle mě jediné poselství Prvního akčního hrdiny. Díky vtipu je to akční film po česku. Zdařilá věc.(27.7.2019)

 • st4nford
  ****

  Skvělá postmoderní akční podívaná, která pracuje s žánrovými prvky i na úrovni příběhu a na základě toho povyšuje kýč na rovnocennou uměleckou úroveň. Dobře natočená akce i originální příběh. Z mého pohledu bych jen v některých scénách změnil repliky (proto 4/5). Převážně pro filmové fajnšmekry a filmové tvůrce, ale svým stylem humoru cílí i na širší publikum.(30.5.2019)

 • Pedro72
  ****

  Tahle roztomilá hříčka mě skvěle pobavila, takhle jsem se u filmu už dlouho nezasmál. A to přesto, že žánr akčního filmu nevyhledávám a akční scény ocením jedině jako integrální součást dobrého (obvykle sci-fi) příběhu. Beru film jako poctu klasikům, ale vnímám, že dnes je všechno jinak. Lipský a Vorlíček parodovali něco, co většina díváků prakticky neznala, zatímco Haluza musí počítat s tím, že kancelářská budova, podzemní parkoviště, společná akce dvou hrdinů atd. každému asociuje nějaké to béčko (mně Smrtonosnou past, Highlandera, Charlieho andílky atd.). A jako u každého poctyvzdání je i tady zajímavé sledovat nejen to, co ve filmu je, ale i to, co tam není. Tady třeba není sex (srdce opravdu není pod klíční kostí!). A víc zatím spoilovat nebudu.(9.8.2019)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace