První akční hrdina

Jan Haluza

Jan Haluza

Radim Střelka

• Marigold

Češi neumí udělat plnohodnotný akční film, ale dovedou vynalézavě polemizovat s jeho pravidly a měřítko nahradit humorem a podvratností. Škoda, že ani jedno, ani druhé Haluzovi moc nevyšlo.(25.8.2019)

• choze

Jak jsem na to byl zvědav, tak jsem zklamán. Podivná hříčka, která s gustem komentuje a převrací pravidla a klišé akčních filmů, jejíž logika mi ale unikla, humor mě minul (a soudě podle ticha v sále nejen mě) a z akčních scén trochu zaujala a pobavila jen závěrečná bitka v dlouhém zpomaleném záběru. To, že krev, výbuchy a triky rvaly oči svou počítačovostí, byl ten nejmenší problém. Od teď si budu dvakrát tolik vážit tupých a klišovitých akčňáků, které si na nic nehrají a jednoduše baví.(11.10.2019)

Bavil som sa 7/10(25.10.2020)

• Goldbeater

Pokud poselství Prvního akčního hrdiny mělo být o tom, že Češi dokážou taky natočit plnohodnotný akční film (když chtějí), rozhodně to nefunguje. Samo o sobě to shazuje celý žánr akčních filmů jako podřadný druh zábavy svázaný absurdními pravidly, která se zde tvůrci snaží napodobit, ale jak sami přiznávají, nedokáží se vymanit ze sevření parodického humoru, což má více méně za následek vyznění, že Češi seriózní akční film natočit opravdu neumí. Pokud ovšem diváci budou na tenhle kraťas nahlížet jako na nenáročnou blbinu bez jakéhokoliv poselství, která využívá právě žánrová pravidla jako zdroj humoru, budou všichni spokojeni - několik zajímavých nápadů, jak využívat (ne)realističnost akčních snímků pro okořenění zápletky, tam je. Vyšší ambice ovšem První akční hrdina v mých očích rozhodně nemá. Jsem docela zvědav, jak to bude s uvedením tohoto snímku do běžné kino-distribuce, protože se mi to zdá jako opravdu prapodivné rozhodnutí. [LFŠ 2019](5.8.2019)

• honajz

Mno, tak jako chápu, oč se tvůrci snažili, ale přece jen nutno říct, že se jim to moc nepovedlo, a jestli z akčních filmů viděli jen Rychle a zběsile, tak je to dost málo. Parodie to moc není, Rejža a Technik jsou spíš trapné, ale hodně trapné figurky, a pravidla žánru také moc dodržena nejsou, aby se dala parodovat - btw, třeba jsem to přeslechl, ale oč padouchům vlastně šlo a proč? Bez toho žádný akčňák moc nefunguje. Navíc ten deštník jako parodickou nadsázku jsem bral poprvé, ale aby s ním běhal celou dobu - to fakt jiné nápady nebyly? Kouknou na něco od Jackieho Chana, jak a co se dá vtipně využít, nebo na Johnnyho Englishe. Osobně jsem poprvé a jednou zasmál až v cca 20. minutě, celou linii s režisérem a technikem bych zrušil a nechal to na samotných postavách a skutečně domyšlenějším a promyšlenějším ději, a hlavně bych vybral jiné herce - Lenka se snaží tak moc kulit oči, až je to prostě trapné, Hádek mi akční moc nepřipadal nikdy a Mádlovi toho drsoně taky nevěřím a jeho hlaška: Jdu si pro vás, zní jako ze školní besídky. Jako jo, je fajn, že se někdo pokusil o parodii, ale takhle se to prostě nedělá. Viz Případ mrtvého nebožtíka, kde taky zvítězilo ego nad disciplinovaností a kreativitou.(5.11.2020)

• Marze

Školometská výkladová kratochvíle o mistrech české akční školy. Toto prý snad dokonce šlo v kinech na velkém plátně místo jako video na internetu. Útvar je to zvláštní. O komedii moc nejde, nebo se jí alespoň moc nedaří. Je zde zcizování, komentování a vysvětlování. Vždy se shrne děj každého filmu, zpravidla jazykem až snaživě lidovým – „Jak si na něj otvírá zobák, co?“, načež jeho akční prvky podrobí rozkladu naopak slovníkem badatelským – „Tematizuje střet dvou kultur“. Limonádový Joe, Cesta do pravěku, Kdo chce zabít Jessii?, Adéla ještě nevečeřela, Kuky se vrací, Akumulátor 1 – cožpak si skvosty komedie zaslouží být účelově pitvány na prvočinitele honiček?(8.9.2020)

Blbost, nepředvídatelná, zábavná a ke konci už trošku nudná. :-) Celkově, ale příjemná změna od většiny českých filmů. 6/10(18.10.2019)

• Sabrewulf

Ubohost okatě vykrádající Chatu v horách a Kingsmana. Češi prostě furt musí kopírovat a podlézat. Samo o sobě je to chatrné a trapné. A největší slabinou je ultrapíčus Mádl, který už mi leze krkem a který musel vykouřit nespočet kokotů, protože jak jinak by se něco tak nehereckého, nevzhledného a hlavně MUMLAJÍCÍHO dostalo k českému filmu?(2.1.2021)

• sator

hm...(17.8.2020)

• Henry007

Seženeme do filmu mistra českých brambůrků Mádla, uděláme digitální výbuchy, názvem odkážeme na slavný akční film, lidi to díky tomu bude zajímat a máme vyhráno. Obrovská škoda, že výhrou není scénář. Hrátky se stereotypy žánru, zejména toho akčního, nabízí obrovské hřiště, na kterém si tvůrci můžou bezmezně zařídit. Zvlášť, když to chtějí částečně parodovat. Jenže tady to působí, jakoby tvůrci snad žádnou láskou k akčnímu žánru neoplývali, vzali tři aspekty (deadliny, záchrana ženy a natvrdlí záporáci) a s tím v podstatě hrátky s žánrem ukončili. Zejména humor tím poté trpěl natolik, že raději vůbec nedorazil. SPOILERY: Ústřední myšlenka je téměř doslova vykradena z Chaty v horách. Ale Chata v horách fungovala jako horor, parodie na hororové klišé a i jako zvrácená komedie. A to proto, že opravdu vycházeli z jejich vybraného žánru a konkrétních filmů. Tento film se k ničemu konkrétnímu neodkazuje, paroduje jen nějaká 3 obecná klišé a odehrává se v nezajímavém prostředí kanceláří a poté v šedé garáži. Chápu, že to nemůžeme brát jako profesionální produkci, ale občas prostě musím vědět, na co mi síly stačí. Velký počet hodnocení tak dokazuje, že jediné co se tvůrcům bezchybně povedlo, je vzbudit o film zájem.(12.10.2019)

Češi umí udělat akční film. To je podle mě jediné poselství Prvního akčního hrdiny. Díky vtipu je to akční film po česku. Zdařilá věc.(27.7.2019)

• TomasRichtr

Vizuálně propracované, ale scenáristicky relativně slabé. Hlavní problém vidím v tom, že pro diváka není možné pochopit princip fungování tohoto "filmového světa", nebo možná je jen tento svět logicky nekoherentní. Mimo jiné i díky tomu je hrozně těžké se napojit na postavy filmu.(16.6.2020)

• Prubner

Pravidla fikčního světa mi byla poněkud nejasná (Do jaké míry ovládají režisér s operátorem děj filmu ? Jak mohou oba existovat ve stejném světě jako hrdinové jejich filmu ? apod.). Ironické komentování pravidel akčního žánru je fajn, ale film samotný postrádá vtipné nápady, resp. je jich tak málo, že nevystačí ani na tu půlhodinu. A když už tvůrci nějaký nápad mají, opakují ho do omrzení (deštník, tenisová raketa). Dovedu si představit, že jiní tvůrci by ze stejného příběhu upletli celovečerní komedii nabitou fóry. Jenže Haluzova invence nestačí ani na krátký film.(1.1.2021)

Nebylo to vůbec blbý. Na to, že jde o docela dost komorní dílo, mi přišel První akční hrdina jako fajnová zábava. Trošku jednodušší, ale se super námětem a fajn kamerou. Haluza dle mého docela zabodoval, snad se od tohoto nadšence ještě něčeho dočkáme. A nejlépe ve Studentském klubu Panská ;).(4.2.2020)

• Pecan206

Hrozná blbost 😂 leč zlehka pobavilo. Zajímavý nápad(23.9.2020)

• mad_dog01

Větší pičovinu jsem ještě neviděl.(24.9.2020)

Skvělá postmoderní akční podívaná, která pracuje s žánrovými prvky i na úrovni příběhu a na základě toho povyšuje kýč na rovnocennou uměleckou úroveň. Dobře natočená akce i originální příběh. Z mého pohledu bych jen v některých scénách změnil repliky (proto 4/5). Převážně pro filmové fajnšmekry a filmové tvůrce, ale svým stylem humoru cílí i na širší publikum.(30.5.2019)

• soukyd33

Někdo se asi zbláznil. 🤔 Češi neumí natočit akční film, za to umí o akčním filmu divákovi vykecet díru do hlavy. Komedie to je, ale spíše trapná. Nedoporučuji. Hvězdiček 2(24.9.2020)

• ssarka

chtěla jsem opravdu,aby to bylo dívatelný,chtěla..ale více méně není...Mádl, Vyorálek i Hádek nehráli - všichni to umí uplně jinak - životní láska byla dost škaredá na nějaké zachraňování a hudba v pozadí byla otřesná...bohužel nic mě tam nedokázalo udržet pozornost, pobavit nebo prostě nějak se zalíbit...(6.10.2020)

• PoprockCZ

Oceňuji nápad a snahu o kreativní přístup k žánru a naraci, ovšem musím bohužel také konstatovat, že výsledek moc nefunguje. Nijak mě to netáhlo, většina hereckých akcí působí trapně a vtipný moment jsem také nenalezla. Pozitivní dojem jsem měla snad jen z nečekaných zvratů (zabití hlavních postav atd.), ale ty samy o sobě příběh neutáhnou.(12.11.2020)

<< předchozí 1 2