První akční hrdina

Jan Haluza

Jan Haluza

Radim Střelka
  • choze

Jak jsem na to byl zvědav, tak jsem zklamán. Podivná hříčka, která s gustem komentuje a převrací pravidla a klišé akčních filmů, jejíž logika mi ale unikla, humor mě minul (a soudě podle ticha v sále nejen mě) a z akčních scén trochu zaujala a pobavila jen bitka v dlouhém zpomaleném záběru. To, že krev, výbuchy a triky rvaly oči svou počítačovostí, byl ten nejmenší problém. Od teď si budu dvakrát tolik vážit tupých a klišovitých akčňáků, které si na nic nehrají a jednoduše baví.(11.10.2019)

Tahle roztomilá hříčka mě skvěle pobavila, takhle jsem se u filmu už dlouho nezasmál. A to přesto, že žánr akčního filmu nevyhledávám a akční scény ocením jedině jako integrální součást dobrého (obvykle sci-fi) příběhu. Beru film jako poctu klasikům, ale vnímám, že dnes je všechno jinak. Lipský a Vorlíček parodovali něco, co většina díváků prakticky neznala, zatímco Haluza musí počítat s tím, že kancelářská budova, podzemní parkoviště, společná akce dvou hrdinů atd. každému asociuje nějaké to béčko (mně Smrtonosnou past, Highlandera, Charlieho andílky atd.). A jako u každého poctyvzdání je i tady zajímavé sledovat nejen to, co ve filmu je, ale i to, co tam není. Tady třeba není sex (srdce opravdu není pod klíční kostí!). A víc zatím spoilovat nebudu.(9.8.2019)

• Henry007

Seženeme do filmu mistra českých brambůrků Mádla, uděláme digitální výbuchy, názvem odkážeme na slavný akční film, lidi to díky tomu bude zajímat a máme vyhráno. Obrovská škoda, že výhrou není scénář. Hrátky se stereotypy žánru, zejména toho akčního, nabízí obrovské hřiště, na kterém si tvůrci můžou bezmezně zařídit. Zvlášť, když to chtějí částečně parodovat. Jenže tady to působí, jakoby tvůrci snad žádnou láskou k akčnímu žánru neoplývali, vzali tři aspekty (deadliny, záchrana ženy a natvrdlí záporáci) a s tím v podstatě hrátky s žánrem ukončili. Zejména humor tím poté trpěl natolik, že raději vůbec nedorazil. SPOILERY: Ústřední myšlenka je téměř doslova vykradena z Chaty v horách. Ale Chata v horách fungovala jako horor, parodie na hororové klišé a i jako zvrácená komedie. A to proto, že opravdu vycházeli z jejich vybraného žánru a konkrétních filmů. Tento film se k ničemu konkrétnímu neodkazuje, paroduje jen nějaká 3 obecná klišé a odehrává se v nezajímavém prostředí kanceláří a poté v šedé garáži. Chápu, že to nemůžeme brát jako profesionální produkci, ale občas prostě musím vědět, na co mi síly stačí. Velký počet hodnocení tak dokazuje, že jediné co se tvůrcům bezchybně povedlo, je vzbudit o film zájem.(12.10.2019)

Skvělá postmoderní akční podívaná, která pracuje s žánrovými prvky i na úrovni příběhu a na základě toho povyšuje kýč na rovnocennou uměleckou úroveň. Dobře natočená akce i originální příběh. Z mého pohledu bych jen v některých scénách změnil repliky (proto 4/5). Převážně pro filmové fajnšmekry a filmové tvůrce, ale svým stylem humoru cílí i na širší publikum.(30.5.2019)

• Goldbeater

Pokud poselství Prvního akčního hrdiny mělo být o tom, že Češi dokážou taky natočit plnohodnotný akční film, když chtějí, rozhodně to nefunguje. Samo o sobě to shazuje celý žánr akčních filmů jako podřadný druh zábavy svázaný absurdními pravidly, která se zde tvůrci snaží napodobit, ale jak sami přiznávají, nedokáží se vymanit ze sevření parodického humoru, což má více méně za následek vyznění, že Češi seriózní akční film natočit opravdu neumí. Pokud ovšem diváci budou na tenhle kraťas nahlížet jako na nenáročnou blbinu bez jakéhokoliv poselství, která využívá právě žánrová pravidla jako zdroj humoru, budou všichni spokojeni - několik zajímavých nápadů, jak využívat (ne)realističnost akčních snímků pro okořenění zápletky, tam je. Vyšší ambice ovšem První akční hrdina v mých očích rozhodně nemá. Jsem docela zvědav, jak to bude s uvedením tohoto snímku do běžné kino-distribuce, protože se mi to zdá jako opravdu prapodivné rozhodnutí. [LFŠ 2019](5.8.2019)