Jsou mezi námi cestovatelé časem?

(TV film)
  • USA Time Beings: Extreme Time Travel Conspiracies
všechny plakáty

Nejmoudřejší hlavy v historii lidstva shodně poukázaly na teoretickou možnost cestování časem. Je možné, že jsme jen slepí a hluší ke zřetelným signálům, které mohou být důkazem, že lidstvo nebo alespoň někteří z lidí už časem cestovali a část těchto cestovatelů dnes žije mezi námi? Někdo tomu věří... S pomocí údajných důkazů, teorií spiknutí, výpovědí očitých svědků a interpretací jistých znamení si uděláme představu o tom, nakolik je teorie cestování časem ve světě rozšířená. (TV Spektrum)

skeptic

Pôvodný, teda anglický názov je určite výstižnejší, ako ten český... Toto je dokument s nulovou výslednou hodnotou. Vlastne by som povedal, že až so zápornou. Spomína sa tu (samozrejme nekriticky, bez suchých (čítaj: skutočných) faktov) už stokrát omletý Filadelfský experiment. Mimo iného sa dozvieme, že aj Leonardo da Vinci prevdepodobne cestoval v čase!, čo je samozrejme v dokumente "geniálne" "vyargumentované". Ďalej, ako by už nebolo dosť "Ufo konšpirácií" okolo mesta Roswell, tento dokument nám ponúka ďalšiu... a dokonca "originálnu"! Neboli to mimozemštania! boli sme to "my"! - ľudia z budúcnosti! a to je samozrejme opäť v dokumente " geniálne vyargumentované"! Najhoršie na tomto dokumente je však to, že sa neuspokojí so svojou konšpiračnou pózou, ale snaží sa aj o dojem vedeckej validity, tým, že v súvislosti s cestovaním v čase často spomína mená slávnych vedcov, snaží sa nám podsúvať, že možno mali niečo s napr. aj spomínaným Filadelfským experimentom a pod. Takisto sa často na začiatku fantastických tvrdení objavuje: "niektorý vedci veria...". Čiže neskúsený divák, ktorý napr. počuje o možnostiach cestovania v čase, alebo všelijakých vážne sa tváriacich konšpiráciach po prvý raz, može nadobudnúť dojmu, že záverečné " zhrnutie" dokumentu niečo v zmysle: "je pravdepodobné, že ľudia už cestujú v čase celé veky", je vlastne plne zodpovedajúce realite a vedeckému konsenzu. To samozrejme nie je pravda. ()