Island of Lost Souls

Dobrodružný / Horor / Sci-Fi / Romantický

USA, 1932, 67 min

Víceméně zapomenutý hororový klenot, který se stal milníkem v historii žánru. Ostrov ztracených duší je vlastně první adaptací H. G. Wellsova Ostrova Dr. Moreaua a dle mého názoru asi i nejlepší. Charles Laughton se v roli Dr. Moreaua překonává a je to opravdu prvotřídní záporák. Jedna z nejvíce podceňovaných postav hororu třicátých let. Také stojí za zmínku Bela Lugosi, který je ve své roli člena bandy monster nenápadný ale důležitý, a Kathleen Burke je velice krásná panteří žena. Příjemné dílo pro fandy žánru. Určitě by si zasloužilo víc pozornosti.(4.5.2011)

Horor z 30. let s dávkou sci-fi, dobrodružství a romantiky podle díla H. G. Wellse. Díky ideální stopáži není prostor pro nudu, solidní hudba umí dotvořit brilantní atmosféru, jíž napomáhá tajuplné prostředí a hra se stíny, stejně tak poetika černobílého obrazu dodává příběhu ty správné grády a zvrácenost pokusů dr. Moreaua je pikantním kořením. Divákovi utkví v hlavě nejen "výtvory" vědce, ale také každodenní rituál "domorodců" na ostrově a dům bolesti. P. S. Jsem zvědavý na nové zpracování v roce 2016.(23.1.2014)

Kvalitní starší horor a první filmové zpracování Ostrova Moreaua. Nejdříve bych začal s pozitivama a to jsou jednoznačně masky které musí potěšit každého. Možná nejsou co do detailu extra propracované ale celkem mě učarovaly, další pozitivem je kvalitní herecké osazenstvo když nepočítám klasika Lugosiho tak ostatní herci se mi líbily a hrály přsvědčivě. Atmosféra některých scén neměla chybu. Co mě ale už moc neučarovalo byla strašně nekvalitní hudba která se mi do dané scény nehodila a i celkem to že občas se scéna zbytečně protáhla. Stejně tak jako mě nebavilo koukat na některé scény kde se odehrává jakási láska. Přišly mi zbytečné ale film to vyžadoval. Pro mělehce nadprůměrnej film kterej si snad v budoucnosti někdy pustím.(31.3.2012)

Po poměrně doslovném začátku se z Island of Lost Souls stává spíše volná adaptace která se drží předlohy jen v několika nejzákladnějšch bodech. Na této kostře už si žije vlastním příběhem. To rozhodně není na škodu, ba naopak, některé inovace jsou velmi zajímavé. Jen původní vyznění Wellesovy novely se naprosto vytratilo a film je spíše povrchní dobrodružnou podívanou s mysteriozním nádechem. Za velké mínus považuji především ztvárnění Dr. Moreaua. Ač příběh není doslovným zfilmováním knihy, i tak by se sem více hodil tajemný, podivínský a především důstojně vypadající gentleman s bílým vousem a prošedivělou kšticí, nezájmem o všednosti a žijící jen vědou. Charles Laughton se však se svým kulatým úsměvěm, umaštěnými vousky a kulišáckou jiskrou v oku tváří jako cirkusák, který k bádání o životě nikdy ani nepřičichnul a více než o stvořní lidské bytosti má zájem dostat se Edwardu Parkerovi do kalhot.(30.6.2011)

Jednoznačně nejlepší verze filmu Ostrov Dr. Moreau. Černobílá kamera dodává snímku na atmosféře a působivosti, masky jsou ze všech tří verzí nejpovedenější (což je trošku zarážející vzhledem k době vzniku obou remakeů) a i když zde není tak slovutný záporák jakým byli Lancester či Brando - je Ostrov ztracených duší nesmírně zábavným filmem a dnes již obrovskou klasikou, která kdysi ležela hodně dlouho v trezoru (a to i v některých státech v USA).(26.12.2014)

• - Snímku předcházela masivní reklamní kampaň „Hledáme panteří ženu Ameriky“. Roli dostala Kathleen Burke, která do té doby pracovala jako asistentka u zubaře. (Goldbeater)

• - Herbert G. Wells s pojetím filmu nesouhlasil a ohrazoval se proti záměně svého dobromyslného vědce za režisérova sadistického despotu. (Goldbeater)

• - První filmová adaptace Wellsovy sci-fi „Ostrov doktora Moreaua“ (1896). Následovali verze Dona Taylora (1977) a Johna Frankenheimera (1996) realizované pod titulem literární předlohy. (Goldbeater)