Island of Lost Souls

Dobrodružný / Horor / Sci-Fi / Romantický

USA, 1932, 67 min

Jednoznačně nejlepší verze filmu Ostrov Dr. Moreau. Černobílá kamera dodává snímku na atmosféře a působivosti, masky jsou ze všech tří verzí nejpovedenější (což je trošku zarážející vzhledem k době vzniku obou remakeů) a i když zde není tak slovutný záporák jakým byli Lancester či Brando - je Ostrov ztracených duší nesmírně zábavným filmem a dnes již obrovskou klasikou, která kdysi ležela hodně dlouho v trezoru (a to i v některých státech v USA).(26.12.2014)

Po poměrně doslovném začátku se z Island of Lost Souls stává spíše volná adaptace která se drží předlohy jen v několika nejzákladnějšch bodech. Na této kostře už si žije vlastním příběhem. To rozhodně není na škodu, ba naopak, některé inovace jsou velmi zajímavé. Jen původní vyznění Wellesovy novely se naprosto vytratilo a film je spíše povrchní dobrodružnou podívanou s mysteriozním nádechem. Za velké mínus považuji především ztvárnění Dr. Moreaua. Ač příběh není doslovným zfilmováním knihy, i tak by se sem více hodil tajemný, podivínský a především důstojně vypadající gentleman s bílým vousem a prošedivělou kšticí, nezájmem o všednosti a žijící jen vědou. Charles Laughton se však se svým kulatým úsměvěm, umaštěnými vousky a kulišáckou jiskrou v oku tváří jako cirkusák, který k bádání o životě nikdy ani nepřičichnul a více než o stvořní lidské bytosti má zájem dostat se Edwardu Parkerovi do kalhot.(30.6.2011)

Island Of Lost Souls má nádhernú vizuálnu stránku (napr. ako King Kong) so skvelými maskami. Zahrané solídne (Panther Woman a nekompromisný Charles Laughton), kvalitne napísané a navyše je to ako umelecké dielo i pekne nasnímané, teda to som už hovoril. Akurát škoda, že z tak zaujímavej témy sa dali vyžmýkať aj posledné gate, ale v celku splnil moje očakávania. Laboratórne praktiky za cieľom vládnuť, obchodovať a mať moc, to sme tu už mali. Ale v drvivej väčšine až po Island of lost souls (jeden z dôvodov, prečo má také neopísateľné kúzlo) a väčšinou horšie.(26.5.2013)

Polozapomenutá klasika žánru, která zaujme především skvělými hereckými výkony Charlese Laughtona a Beli Lugosiho a na svou dobu vynikajícími maskami. Wellsův příběh sám je dostatečně známý a Island of Lost Souls je bezpochyby jeho nejlepším zpracováním. Povinnost pro historiky žánru a fandy starých dobrých kusů.(4.11.2007)

Horor z 30. let s dávkou sci-fi, dobrodružství a romantiky podle díla H. G. Wellse. Díky ideální stopáži není prostor pro nudu, solidní hudba umí dotvořit brilantní atmosféru, jíž napomáhá tajuplné prostředí a hra se stíny, stejně tak poetika černobílého obrazu dodává příběhu ty správné grády a zvrácenost pokusů dr. Moreaua je pikantním kořením. Divákovi utkví v hlavě nejen "výtvory" vědce, ale také každodenní rituál "domorodců" na ostrově a dům bolesti. P. S. Jsem zvědavý na nové zpracování v roce 2016.(23.1.2014)

• - Joe Bonomo, který hrál jednoho z opů, se během natáčení málem utopil. Spadl do nádrže s vodou a jeho kostým vyrobený z pěny se nasákl vodou. (Dreadd)

• - Snímek byl po dokončení zakázán jak ve Velké Británii, tak i v některých státech USA a více než čtvrt století odpočíval v trezoru. Odpověď manželky Charlese Laughtona Elsy Lanchester cenzorům, kteří film zakázali ve Velké Británii, zněla takto: „Samozřejmě, že je to proti přírodě. Stejně tak jako Mickey Mouse.“ (Goldbeater)

• - První filmová adaptace Wellsovy sci-fi „Ostrov doktora Moreaua“ (1896). Následovali verze Dona Taylora (1977) a Johna Frankenheimera (1996) realizované pod titulem literární předlohy. (Goldbeater)