Reklama

Reklama

Amerika

  • USA Amerika (festivalový název)
Trailer
Dokumentární / Road movie
Česko, 2015, 70 min

Bára je dcerou kanadských imigrantů a do Čech přijela, aby poznala zemi svých rodičů. Honza je z Prahy, zpívá a hraje na kytaru. Vždy toužil odjet do New Yorku a být tak trochu Bob Dylan. Bára a Honza se vydávají na vandr do tradičních míst trampů, starých bezmála sto let. Film sleduje jejich cestu do země svobody, kde kulisou je jen les, oheň a širé nebe. Sami na sobě zakoušejí únik do imaginární Ameriky, s každým dalším setkáním či zážitkem se jejich cesta proměňuje v univerzální příběh přátelství, hudby a snů o svobodě. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (26)

3497299 

všechny recenze uživatele

Falešný sentiment - film na něj poukazuje, ale nechává jej tak - nejde ani do hloubky ani do šířky. Forma na hraně mezi fikcí a autentickým dokumentem nefunguje - coby fikce by to bylo dosti slabé vyprávění o víkendových únicích do imaginárního světa před zlou realitou, která u kotlíkářů nabrala setrvačnost, díky níž zůstávají po celý svůj život "v lese", přičemž protagonisté jsou schopni pouze zamlženého pochopení - coby dokument jde o naivně manipulativní hru ve smyslu: jsme tady sami, nemáme hodinky ani mobil, a ta kamera támhle, to je omniprezentní oko Pána lesa... ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ameriku zničil především brutální střih. Jako přece nemůžeš nastoupit na vor někde na Sázavě (tipuju ) a skončit jízdu pod Slapskou přehradou . Jít Svatjanský proudy a spát xy km od svatojánských proudů. Potom ty dialogy mězi Bárou a Honzou to bylo prostě tak okatě papírový, ach jo. Oceňuju, téma , jo jo, tramping je mrtvej, dnešní národ to jsou tupý ovce závislý na svých telefonech a bez nich by ani nevěděli co ve volným časem dělat. Jo ted je moda cykloturistika, což znamená že kdejakej kreten skočí na kolo a jeden někam, kde má hovno co dělat, jako například ty Svatojánské proudy. Takže některé scény jako třeba promítání stré party trampů, podpal taboráku, to byl balzámek na duši. ()

Reklama

Djoker 

všechny recenze uživatele

Taky vás napadlo nechat si zaplatit výlet do přírody od HBO? Pokud ne, tak si vezměte příklad z Honzy Foukala, který se rozhodně nestyděl. Pseudointelektuál z Prahy měl sice dobrý nápad, že vyrazí trampovat, ale nebýt Barbary Adler, tak ze sebe nevymáčkne jedinou souvislou větu. Když tato parodie na kotlíkáře začne drancovat sámošku, tak se i maloměšťákům musí v kapse otevírat nůž z IKEA. ()

Jhershaw 

všechny recenze uživatele

Největší problém vidím v tom, že se film neumí rozhodnout, jestli bude čistokrevný dokument, nebo se raději uchýlí k fikci a plánování. Dokud jde o potkávání postav a dialogy, které působí zachyceně než zinscenovaně, je vše v pořádku, v druhém případě to začíná drhnout. Takže by se dalo říct, že Jan Foukal je dobrý režisér, ale hraní a psaní mu moc nejde. /Barbara je naproti tomu dobrá./ 7/10 ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Na Ameriku jsem se těšila. Dokumentů o trampingu zase tolik není. Ale ... Vzhledm k tomu že se na vandu navenek zdánlivě mnoho neděje (to hlavní se odehrává uvnitř a je to nepředatelné), vyznívá Amerika naplocho. I když je patrná snaha přiblížit různé formy tramského života (od poustevníků, vandrování ve dou až po výroční oheň), k hodnotnější výpovědi bohužel nedojede. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama