Psychiatr

• USA The Alienist (více)
USA, (2018–2020), 14 h 28 min (Minutáž: 42–56 min)

Předloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty (více)

Série(2) / Epizody(18)

New York, 1896: policejní komisař Theodore Roosevelt si k sobě povolá psychologa Laszlo Kreizlera, aby mu pomohl chytit zabijáka, který vyhledává chlapce bez domova. (Netflix)

ilemas

Nevtáhlo mě to do děje už od první minuty, hrozně ukecané a velice nudné. Vzdal jsem to hned začátkem třetí epizody. Má oblíbená dětská herečka ze Spielbergovy Války světů  Dakota Fanning o které jsem si myslel, že z bude jednou hvězda jako Leonarda di Capria mě zde vůbec nenadchla a jako by zkoprněla a neuměla hrát. Její role se mě vůbec nelíbila a dosti zpuchla. Děj se vleče velmi pomalu, mám rád svižnější tempo zvlášťě u seriálů. I nenáviděný seriál, ale nízký počet hvězdiček má jen proto, že ho mnozí osoudily a dávali odpad, aniž by viděli byť jednu epizodu „ Tisíc a jedna noc " dokázal vtáhnout do děje hned první epizodou a nenudil až do konce. ()

ledzepfan

První série má námět plný kulervoucího potenciálu, který ale v průběhu rozředí v nefunkčních vztahovkách, nepřesvědčivých scénáristických kličkách a absenci nějakého tahouna (či třeba jen přirozeného sympaťáka) .. Je to škoda, protože hledání podstaty zla v temných uličkách špinavého New Yorku prolezlého chudobou, korupcí a dětskou prostitucí, mělo z počátku opravdu něco do sebe.. ()

Flego

The Alienist má všetko, čo má mať moderný seriál. Uzavretý dej rozpráva o počiatkoch nových vyšetrovacích metódach, bez ktorých si už dnes nevieme vyšetrovanie predstaviť. Vynikajúci casting dodáva silnejší rozmer seriálu, nehovoriac o perfektne vykreslenom prostredí New Yorku konca 19. storočia. Psychotriler s hororovými prvkami je atmosferický, pútavý, temný a dokáže zaujať aj všadeprítomnou korupciou, s ktorou sa aktéri potýkajú. ()

erased

The Alienist by chtěl být dalším The Knick, místo toho bohužel padá na hubu podobně jako Penny Dreadful. Nechybí mu výborné obsazení, parádní prostředí a atmosféra, a především slibný námět, ten ale ždíme v desíti dílech tak křečovitě, že někdy kolem půlky série nadšení vyšumělo a zbylo jenom čekání na to, kdy tvůrci konečně přestanou děj natahovat a ukážou nám toho zatraceného vraha. Tím zevšední thrillerové napětí i vyštřování, zároveň se na tom obrovském prostoru ale ani trochu nedaří rozjet psychologický horor, který by Alienistovi beztak slušel nejvíce. Finále nepřekvapivě přímočaré a pro mě seriálu jen přidalo poslední hřebíček do rakve. ()

Ivoshek

Proč jen dvě hvězdičky? Inu, protože navrch huj, vespod fuj. Huj je vizuální stránka a kamera. K tomu nemám asi výhrad. Fuj je snaha modernizovat 19. století a vkládat tam postavy se současným pohledem na svět, pravidla a sexualitu, aby doktor a jeho crew vypadali cool. Fuj je příšerná roztahanost a pomalost, kdy se strašlivě dlouho nic neděje. Šel bych hodnocením výš, kdyby to byla dvouhodinová psycho-krimi z New Yorku předminulého století. ()

• Sériový vrah v seriálu je založen na známém sériovém vrahovi Albertu Fishovi, známém také jako „Šedý muž“ – proto odkaz na stříbrný úsměv. Unesl, zavraždil a jedl desetiletou Grace Buddovou, a pak poslal dopis rodičům, který podrobně popisoval, jak ji jedl, ale nezneužil. Totéž se děje v této sérii. (em.redrum)
  • V původním románu je postavička John Moore (Luke Evans) zpravodajem zločinu. V televizním seriálu je ilustrátor. V jedné epizodě Moore koupí psací stroj a řekne Sarah Howard (Dakota Fanning), že má zájem stát se spisovatelem. (em.redrum)