The Alienist (TV seriál)

Krimi / Drama

USA, 2018, 7 h 47 min (Minutáž: 43–54 min)

Předloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty, Falk Hentschel, Michael Jibson, Q'Orianka Kilcher, Aurélia Poirier, Philip Rosch, Matthew Shear, Robert Wisdom, Martin McCreadie, Aldo Maland, Morfydd Clark, Michael Ironside, Peter McRobbie, Daisy Bevan, Bálint Adorjáni, Virág Bárány, Richard Bremmer, Dorka Gáspárfalvi, Péter Kertész, Mary Stockley, Klári Tolnai, Grace Zabriskie, Sean Young, Josef Altin, Katie Brayben, Lily-Rose Aslandogdu, Nicolas Bro, Nicholas Asbury, Kristóf Ódor, Zsolt Páll, Kate Phillips, Sara Vickers, Kate Dickie, Béla Gados, Amanda Hadingue, Katherine Kingsley, Roland Miskey, Gábor Urmai, David Z. Miller, Stephen Louis Grush, William Gaminara, Dániel Kanalas, Ania Marson, Sean McGinley, David Warner, Bill Heck, Jackson Gann, Ed Birch, Ian Hughes, George Lenz, Tom Pilath, Vivien Rujder, Levente Törköly, Cassi Thomson, David Meunier, Sean Bridgers, Eric Johnson, Corey Johnson, Nicola Stephenson, Ágnes Bánfalvy, David Langham, Ronan Vibert, Tim Barlow, Ben Lamb, Kata Pálfi, Nino Surguladze, Brittany Marie Batchelder, Emanuela Postacchini, Marcus D'Amico, Jefferson White

The Alienist by chtěl být dalším The Knick, místo toho bohužel padá na hubu podobně jako Penny Dreadful. Nechybí mu výborné obsazení, parádní prostředí a atmosféra, a především slibný námět, ten ale ždíme v desíti dílech tak křečovitě, že někdy kolem půlky série nadšení vyšumělo a zbylo jenom čekání na to, kdy tvůrci konečně přestanou děj natahovat a ukážou nám toho zatraceného vraha. Tím zevšední thrillerové napětí i vyštřování, zároveň se na tom obrovském prostoru ale ani trochu nedaří rozjet psychologický horor, který by Alienistovi beztak slušel nejvíce. Finále nepřekvapivě přímočaré a pro mě seriálu jen přidalo poslední hřebíček do rakve.(29.3.2018)

Výborný seriál o pátraní po vrahovi, ktorý traumatizoval celé mesto (veľmi dobre vykreslené) v podobe nezvyčajne brutálneho zabíjania mladých chlapcov (prostitútov). Je pravda, že nie každý diel ma zaujal rovnako, pričom od finálneho rozuzlenia som čakal trošku viac, no to samotné krimi pátranie a skladanie jednotlivých dielikov do výslednej skladačky bolo mimoriadne zaujímavé a bavilo ma po celý čas. A hlavne si dali autori záležať na výprave, ktorá sa odrazila na výbornej atmosfére, rovnako vydarenej a možno i ešte o čosi temnejšej ako bola napríklad v seriály Knick (2014), ktorý sa tiež odohráva v rovnakej dobe a v rovnakom meste (NY). Slušný nadpriemer. 80/100(26.4.2018)

Uspokojující americké drama, které vám nabídne nahlédnutí nejen do smetánky 19. století, tak i na jeho underground. Lehce si hraju s myšlenkou přirovnání k Sherlockovi namíchanému se Sběratelům kostí a Hannibalovi. Herci zde nemají chybu, do Luka Evanse jsem se okamžitě zamilovala a přestože ženské postavy nemám ráda, pro Dakotu vytvářím výjimku. Bohužel finále maličko zklamalo, čekala jsem daleko charismatičtějšího záporáka, který za mě zanechá větší dojem.(16.7.2018)

Takový Mindhunter z 19. století. Funguje to na poli kriminálního kousku, který má své gradace, postavy, které se vyvíjejí a pokračuje to směle dále. Má to i momenty, které prostě nezaujmou, má to i momenty, které nějak jdou a dokáží zabavit, ale někdy, aby vás to chytilo, tak to trvá velmi dlouho. Nicméně jsem dospěl i do fáze, kdy jsem se na další díly těšil podívat. Druhou sérii bych asi klidně rád uvítal. Uvidíme, co přinesou zítřky.(9.7.2018)

Žánrově tak čistá a poctivá dobová detektivka, že jsem víc dostat ani nemohl - a přesto zůstávám nepatrně zklamaný. Vynikající herecká sestava a pověst černého koně sezóny vyšponovaly moje očekávání tak vysoko, že jsem zbytečně dlouho doufal, že se z Alienisty (i kvůli nesourodému trojlístku hlavních hrdinů) vyklube nová Ripper Street. Atmosféra špinavého New Yorku s tolika nekalými živly, na které si jen divák vzpomene, dělá samozřejmě svoje, ale pocit, že všechny charakterové linky dospěly dost přesně tam, kde jsem je očekával, se mě ne a ne pustit. K větší spokojenosti by musela být vyškrtnuta postava zavilého příslušníka místních jednotek, který hrdinům kazí tak moc věcí a má v důsledku na svědomí tolik špatného, že mě časem iritoval až příliš a odtrhával tak pozornost od přesného vizuálu nebo v životní formě excelujícího Evanse. Paradoxně v těch epizodách, kde to poslední, na co si vzpomenu, je dumání nad identitou vraha, zůstává seriál nejsilnější.(3.9.2018)

• - Sériový vrah v seriálu je založen na známém sériovém vrahovi Albertu Fishovi, známém také jako „Šedý muž“ – proto odkaz na stříbrný úsměv. Unesl, zavraždil a jedl desetiletou Grace Buddovou, a pak poslal dopis rodičům, který podrobně popisoval, jak ji jedl, ale nezneužil. Totéž se děje v této sérii. (em.redrum)

• - V původním románu je postavička John Moore (Luke Evans) zpravodajem zločinu. V televizním seriálu je ilustrátor. V jedné epizodě Moore koupí psací stroj a řekne Sarah Howard (Dakota Fanning), že má zájem stát se spisovatelem. (em.redrum)

• - Komisař Roosevelt (Brian Geraghty) je stejný Theodor Roosevelt, který se později stal prezidentem Spojených států. (em.redrum)