The Alienist (TV seriál)

• Austrálie

• Nový Zéland

Krimi / Drama

USA, 2018, 7 h 47 min (Minutáž: 42–54 min)

Předloha:

Caleb Carr (kniha)

Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso, Ted Levine, Matt Lintz, Douglas Smith, Dan Bradford, Clare Calbraith, Brian Geraghty, Falk Hentschel, Michael Jibson, Q'orianka Kilcher, Aurélia Poirier, Philip Rosch, Matthew Shear, Robert Wisdom, Martin McCreadie, Aldo Maland, Morfydd Clark, Michael Ironside, Peter McRobbie, Daisy Bevan, Bálint Adorjáni, Virág Bárány, Richard Bremmer, Dorka Gáspárfalvi, Péter Kertész, Mary Stockley, Klári Tolnai, Grace Zabriskie, Sean Young, Josef Altin, Katie Brayben, Lily-Rose Aslandogdu, Nicolas Bro, Nicholas Asbury, Kristóf Ódor, Zsolt Páll, Kate Phillips, Sara Vickers, Kate Dickie, Béla Gados, Amanda Hadingue, Katherine Kingsley, Roland Miskey, Gábor Urmai, Dávid Miller, Stephen Louis Grush, William Gaminara, Dániel Kanalas, Ania Marson, Sean McGinley, David Warner, Bill Heck, Jackson Gann, Ed Birch, Ian Hughes, George Lenz, Tom Pilath, Vivien Rujder, Levente Törköly, Cassi Thomson, David Meunier, Sean Bridgers, Eric Johnson, Corey Johnson, Nicola Stephenson, Ágnes Bánfalvy, David Langham, Ronan Vibert, Tim Barlow, Ben Lamb, Kata Pálfi, Nino Surguladze, Brittany Marie Batchelder, Emanuela Postacchini, Marcus D'Amico, Jefferson White, Anson Boon

Žánrově tak čistá a poctivá dobová detektivka, že jsem víc dostat ani nemohl - a přesto zůstávám nepatrně zklamaný. Vynikající herecká sestava a pověst černého koně sezóny vyšponovaly moje očekávání tak vysoko, že jsem zbytečně dlouho doufal, že se z Alienisty (i kvůli nesourodému trojlístku hlavních hrdinů) vyklube nová Ripper Street. Atmosféra špinavého New Yorku s tolika nekalými živly, na které si jen divák vzpomene, dělá samozřejmě svoje, ale pocit, že všechny charakterové linky dospěly dost přesně tam, kde jsem je očekával, se mě ne a ne pustit. K větší spokojenosti by musela být vyškrtnuta postava zavilého příslušníka místních jednotek, který hrdinům kazí tak moc věcí a má v důsledku na svědomí tolik špatného, že mě časem iritoval až příliš a odtrhával tak pozornost od přesného vizuálu nebo v životní formě excelujícího Evanse. Paradoxně v těch epizodách, kde to poslední, na co si vzpomenu, je dumání nad identitou vraha, zůstává seriál nejsilnější.(3.9.2018)

Na seriál mě nalákal Daniel Brühl a opět tu podává vynikající výkon. Evans, kterého moc nemusím, taky nebyl špatný. Chvílema mi to připománalo historické CSI, ale seriál perfektně buduje atmosféru a krásně si hraje s divákem, že on sám neví, kdo je vrah. Seriál i dokáže překvapit několika nečekanými zvraty. Trošku sem si přál, aby některé postavy skončili jinak, ale takhle mě to aspoň dostalo. Po Ripper Street další povedená dobová kriminálka. Klidně bych dal i další sérii. 80%(21.4.2018)

Uspokojující americké drama, které vám nabídne nahlédnutí nejen do smetánky 19. století, tak i na jeho underground. Lehce si hraju s myšlenkou přirovnání k Sherlockovi namíchanému se Sběratelům kostí a Hannibalovi. Herci zde nemají chybu, do Luka Evanse jsem se okamžitě zamilovala a přestože ženské postavy nemám ráda, pro Dakotu vytvářím výjimku. Bohužel finále maličko zklamalo, čekala jsem daleko charismatičtějšího záporáka, který za mě zanechá větší dojem.(16.7.2018)

Temné, detektivní, zvrácené, někdo by řekl nechutné, psychologické, patologické x čekala jsem to lepší, až příliš depresivní. Knížka se mi strašně moc líbila. O to víc jsem možná zklamaná ze zfilmování. Celé to na mě působilo až příliš depresivně a bezútěšně. První díly vůbec neměly šmrnc, poslední tři to trochu dohnaly. Celé mi to přišlo hodně svázané a nemotorné, nějak jsem se nemohla zamilovat do hlavních postav. A že mám Daniela hodně ráda. Dakota mi celkem vadila, Sáru jsem si představovala trochu víc pozitivnější. Nicméně pokud zfilmují i druhou knížku, ráda se podívám. ..v té době musel být takový všudy přítomný smrad, jako když jedete v tramvaji plné bezďáků..(25.4.2018)

The Alienist má všetko, čo má mať moderný seriál. Uzavretý dej rozpráva o počiatkoch nových vyšetrovacích metódach, bez ktorých si už dnes nevieme vyšetrovanie predstaviť. Vynikajúci casting dodáva silnejší rozmer seriálu, nehovoriac o perfektne vykreslenom prostredí New Yorku konca 19. storočia. Psychotriler s hororovými prvkami je atmosferický, pútavý, temný a dokáže zaujať aj všadeprítomnou korupciou, s ktorou sa aktéri potýkajú.(23.7.2018)

• - V původním románu je postavička John Moore (Luke Evans) zpravodajem zločinu. V televizním seriálu je ilustrátor. V jedné epizodě Moore koupí psací stroj a řekne Sarah Howard (Dakota Fanning), že má zájem stát se spisovatelem. (em.redrum)

• - Sériový vrah v seriálu je založen na známém sériovém vrahovi Albertu Fishovi, známém také jako „Šedý muž“ – proto odkaz na stříbrný úsměv. Unesl, zavraždil a jedl desetiletou Grace Buddovou, a pak poslal dopis rodičům, který podrobně popisoval, jak ji jedl, ale nezneužil. Totéž se děje v této sérii. (em.redrum)

• - Komisař Roosevelt (Brian Geraghty) je stejný Theodor Roosevelt, který se později stal prezidentem Spojených států. (em.redrum)