poster

Šest žen pro vraha (festivalový název)

 • Itálie

  Sei donne per l'assassino

 • Francie

  6 Femmes pour l'assassin

 • anglický

  Six Women for the Murderer

  (neoficiální název)
 • USA

  Blood and Black Lace

 • Velká Británie

  Blood and Black Lace

Horor / Mysteriózní / Thriller

Itálie / Francie / Západní Německo, 1964, 88 min

Režie:

Mario Bava

Scénář:

Mario Bava

Kamera:

Mario Bava
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Paldini
  ****

  Ano, v tomto filmu našel Dario Argento inspiraci pro svá stěžejní díla, jak co se týče formování příběhu, vizualizace násilí a v neposlední řadě, a to hlavně, využití obrazu a barev k vytvoření patřičně tíživé atmosféry. Nevím nakolik se jen učil nebo Bavu bohapustě vykrádá. To ať posoudí jiní. Tento film je v některých scénách opravdové umělecké dílo.(4.3.2006)

 • darkrobyk
  *****

  Noc, tma, cesta alejí, žena v červeném kabátku, světla zhasnou, stín za stromem, světla-stíny, strach, útěk, dopadení, brutální zardoušení.... Skvostné giallo si nese všechny znaky italské mysteriozní a horrorové školy. Maskovaný vrah, kožené rukavice, rozličné vražedné nástroje mezi kterými nachybí břitva. Skvělá práce kamery - kdyby film neměl nádech gotického horroru, napsal bych, že bohatě využívá barokní šerosvit. Barvy - červená, žlutá, modrá. Červená kraluje - deník, telefon, figuriny, závěsy, oblečení, světlo, krev. Smysl pro detail a patřičné vytvoření atmosféry - někdy stačí málo: noc, vichr, fontána a utržený vývěsní štít. Propracované obrazové kompozice - červená nasvícená figurina, příšeří, za ní matné sklo se siluetou muže volajícího telefonem. Bizarní interiéry bytů a skladišť. Krásné ženy. Permanentní napětí a řemeslo připomínající D.Argenta. Mario Bava byl mistrem ve svém oboru a tenhle snímek je radost sledovat.(17.12.2013)

 • Matty
  ****

  Možná nejvlivnější Bavův kousek, základní kámen giallo filmů i prvního cyklu amerických slasherů. Nejenže barevností připomíná Minnelliho muzikály, muzikálová je také jeho vyprávěcí struktura. Nejde o oběti, k nimž se kdykoli může přidat prakticky kdokoli, takže by identifikace s libovolnou postavou neměla valného smyslu. Nejde ani o detektivy, kteří nic moc neodhalují, takže nás nečeká žádná velká potěcha z odtajňování nových souvislostí. Jde o vraždy a jejich okamžitý emociální účinek. Jednotlivé mordy jsou inscenované jako opulentní, pro vývoj vyprávění vcelku nepotřebná muzikálová čísla (kromě barevné symboliky v nich hraje významnou úlohu také hudba), ve kterých je esteticky uspokojivého dojmu docilováno kombinací nezvyklých pozic kamery (záběr z krbu), mnohoznačné mizanscény (děsivé figuríny) a extrémního násilí (které by bylo extrémní ještě dnes, jenom bychom toho více viděli). Mezi tím muži propadají frustraci, ženy kují pikle a paranoia stoupá. Barokní psychosexuální thriller se vším všudy. Amare o lasciare. 75% Zajímavé komentáře: obitus, Kangax(6.9.2015)

 • tahit
  ***

  Oproti dnešním takzvaným gore hororům brutálních výjevů je tento film hodně mírný. Nechci vám prozradit příliš, ale ponurá atmosféra s mysteriózními prvky je působivá. Na druhou stranu mě kostra příběhu přišla poněkud slabší. Což u podobných filmů není neobvyklé. Jak už bylo řečeno, film hloupý není, nicméně u těch detektivních prvků mám raději promyšlenější pikle. Rozhodně nemůžu říct, že bych se nudil. Protože i zde je na co se dívat. Prostě takový výlet do starých časů francouzského gialla. Na jedno zhlédnutí úplně stačí.(22.11.2014)

 • topi
  ****

  Vynikající giallo, kde neskutečně krásně dominují všelijaké barvy!!! Mario Bava na to měl prostě talent, stejně jako Dario Argento. I jeho další film Prokletí smrti se vyznačoval těmito krásně do očí bijícími barvami. Perfektní vrah v masce a černém kabátu, tajemství mezi jednotlivými postavami, nemáte potuchy, kdo by mohl bý vrahem. Konečné rozuzlení je výborně vygradované, hudba hraje pěkně na nervy, svělé temné pasáže se střídají s trubkami, opět úžasné! Zkrátka giallo, jak má být!(20.12.2011)

 • - Další název filmu byl Fashion House of Death. (Chatterer)

 • - Natočeno za šest týdnů, tedy od 22.listopadu 1963 do 8.ledna 1964. (Chatterer)

 • - V Německu film vyšel pod názvy 'Bloody Silk' a 'The Masked Strangler'. (Chatterer)