Nenasytná Tiffany

• angličtina The Greedy Tiffany

Pepa (Leoš Noha) tráví většinu času vysedáváním po hospodách. Aby si vydělal na skromné živobytí, vykrádá chaty a ukradené předměty prodává v zastavárně. Při jednom ze svých lupičských výpadů je málem chycen při činu a během následného útěku náhodou objeví starou videokameru. Ta skrývá záznam, který odhaluje cestu k netušenému pokladu. Pepa je ohromen a okamžitě po něm zatouží. Brzy však pochopí, že aby ho získal celý, nebude muset podstoupit jen dlouhé hodiny kopání. Cena bude mnohonásobně vyšší... (A-Company CZ)

3497299

Takový mravoučný příběh na způsob některé balady z Erbenovy Kytice s postmoderním nadhledem. Tiffany se snad odkazuje k tradici jedinečných masožravých rostlin, které se ve fikčním prostoru Čech vyskytují. Je tedy příbuzná Adéle. Líbí se mi, že to šlo bez pitvoření a křečovitosti – beru to jako znak talentu. ()

lamps

Příběh průměrného českého lempla aneb Jak se jde k penězům přes mrtvoly. Výborná premisa nedotažená k tíženému efektu hlavně vinou děravé produkční peněženky, jinak je to ale hodně sebejistě zmáknutá nezávislá blbna, která až překvapivě dobře zvládá spojení drtivé nadsázky s uvěřitelným zobrazením nižší společenské vrstvy a hamižné nátury Čecháčků. Herecky i režijně sympatické dílo, které samozřejmě trochu doplácí na formální slabiny, ale díky naturalistickému humoru a jasné vizi si zachovává po celou dobu docela silné aroma znepokojivosti a porozumění s postavami - a to není věru málo. 70% ()

Pepinec

Podle názvu péčko, zpracováním ale maximálně céčko. Zase mám jednou pocit, že jsem oproti vám místo na plátno čučel na vyúčtování telefonu, protože dát dokupy tolik hovadin zvládne snad jen T-Mobile... Víc než filmu samotnému ale nerozumím tomu, jak se dostal do multikina? Ono se na noc nezamyká nebo co? ()

Jhershaw

Lepší než jsem se obával, ale hororový klenot v tom nehledejte, to už spíše věrný pohled na dno společnosti. Jako severočech jsem si navíc užil poznávání známých míst a tváří. ()

pornogrind

Tiffany se možná zasytila, ale já zůstal stále hladovej a toužící po nějakým obstojným českým filmu. No tenhle to rozhodně není. Tvorbu Andyho Fehu neznám,ale jak jsem tak koukal tak pár kraťasů má už za sebou. Rozhodně se jich měl držet, protože ukočírovat celej film rozhodně nezvládl. Pro mě to bylo opravdu dlouhých 80 minut, který mě vůbec o nic neobohatily. Celý to na mě působí hodně amatérsky, neoriginálně a celkovej vizuál není taky moc povedenej. Nebýt Leoše Nohy a šteku Petra Čtvrtníčka,šel bych z hodnocením ještě níž. Protože jediný co se na tomhle 'filmu' povedlo bylo pár dobrejch hlášek a zachycení české povahy. Jinak 80 minut těžké nudy. Slabší 2 hvězdy. ()

Goldbeater

Je fajn vidět, že u nás jde natočit nějakou žánrovku za asi celkem málo peněz, o níž se dá říct, že má určité kvality, ačkoliv spíš jen jako satira. V principu to ale nepřináší vůbec nic nového. Vzpomněl jsem si hned na dva americké béčkové filmy z roků 1959 a 1960, které mají totožnou premisu. Češi prostě ve své nevyvinuté žánrové kinematografii dneska přichází s něčím, co frčelo v zahraničí před šesti dekádami. Možná to mohlo být daleko lepší - humoru je strašně málo, nějaké části filmu bych osekal a vynechal bych to audio „sexy našeptávání Tiffany“, které bylo fakt hrozně laciné a na facku. Nechci navyšovat hodnocení jen kvůli tomu, že je to z Česka a zároveň OK, takže za mě takových 50% (což je na současné české filmy ještě chvála). V rámci naší kinematografie je to zajímavý krok stranou, v rámci světové kinematografie je to „s křížkem po funuse“ a fungovat to může jen jako výpověď o nižších sociálních vrstvách společnosti. Mimochodem, proč Tiffany a ne třeba Taťána? Odehrává se to v Čechách a Audrey Hepburn jsem si v obsazení nevšiml. ()

kingik

Cinema verité po česku a v českém (sociálně laděném) hororu. Od éry Formana s Papouškem nikdo důstojně nenavázal na jejich zdatnou práci s autentičností. Mám na mysli nenásilné začlenění a provázání profesionality s amatérstvím. Andy Fehu přišel ve svém filmovém debutu s tím nejlepším, co naformátoval do svých studentských a amatérských krátkometrážních počinů. Natočil horor, v němž je hororová zápletka úžasně vpravena do současné reality. Sledujeme příběh váguse Pepy, zlodějíčka bez příjmů, před nímž se třese každá opuštěná chata, z níž přemístí věci do zastavárny, kde je mu vyplaceno pár mizerných stovek, aby nějakým způsobem přežil den. Na jedné ze svých zlodějských výprav nalezne v trávě zapomenutou ruční kameru se záznamem zachycujícím párek hledačů vzácných kovů v ohrožení života. Muže uvízlého ve vykopané jámě cosi zaživa požírá. Pepa s vidinou zbohatnutí neváhá ani minutu a vydává se do oblasti, kde bylo video pořízeno. Není zdaleka sám, kdo o senzačním nalezišti ví. Sexy ženský hlas láká mamonu chtivé na vzácné mince, ale jejich vykopání je životu nebezpečné. Koumák Pepa ale ví, jak nad záludným žravým monstrem vyzrát. Na "kopáčské" práce začne posílat místní bezdomovce, jejichž zmizení nikomu nepřijde nápadné. Pepova životní úroveň náhle vzroste, neboť za mince dostane v zastavárně pokaždé solidně zaplaceno. Ale tak dlouho se chodí pro mince, až se Pepa přetrhne. Fehu si do hlavní role vyhlédl Leoše Nohu (podílel se i na scénáři a hudbě). A ten je ve své kreaci naprosto brilantní a každého odrovná. Uvěříte mu úplně všechno, co udělá. Ve filmu není moc scén, kdy by měl dobrou náladu. Většinou je podmračený, smrdí alkoholem i cigárami, nadává, nasírá se, ale hltal jsem ho. Nemá kolem sebe sbor profesionálních herců. Vlastně jen Petra Čtvrtníčka (jeho porno režisér byl rovněž autenticky excelentní), s ním je v jedné z počátečních sekvencí, druhým profesionálním hercem je zatím málo známý Jiří Panzner (Edy ze seriálu Ulice), který je v roli kámoše z ulice rovněž velmi uvěřitelný. Pepovy návštěvy restaurací a objednané prostitutky z eskortu, to jsou také dost realisticky zobrazené scény. Dohromady film úplně horor nepřipomíná, ale jde v něm i o jakýsi sociální náhled. Muž na okraji společnosti najde rizikový zdroj příjmů, to by bylo výstižnější. A je mu šumák, jestli při jeho možnosti zisku a konfrontaci s potvorou v zemi zařve pes, bezdomovec, nebo jeho nejlepší kámoš. Hlavně že on bude mít "krupici" na děvky a chlast. Se zobrazením drastických scén to není žhavé. Bezdomovci jsou zabíjeni mimo obraz, ale pocit, kdy místa, kde dřív pravidelně stávali, zejí prázdnotou, byl nepříjemný. Film si dal práci, aby atmosféra byla patřičně neutěšená a znepokojivá, i když se divák drastických scén dočká jen v malém zlomku. To nejlepší gore si schová až ve vypjatém finále u jámy. Žravá potvora připomíná i něco ze Švankmajerových výtvorů, je taková poctivě česká. Nebudu prozrazovat, co to bylo zač. Originální námět, mnohovrstevná režie, která zdaleka nedává jen průchod hororovým choutkám, vynikající Leoš Noha a spol., ojedinělá režijní práce s autentickým detailem a atmosférou, to vše je zárukou dílka, které při svém uvedení v kině působilo velmi nenápadným a skromným dojmem. Tenhle film na své objevení divákem teprve čeká. 80% () (méně) (více)

InJo

Český nízkorozpočtový moralistický white-trash horor, který není nudný, ani (nechtěně) směšný. Dokonce i těch pár trikových a brutálních scén zde působí docela kvalitně a profesionálně. Vzhledem ke skromným ambicím se tomu vlastně opravdu nedá skoro nic vyčíst (snad jen to, že první polovina mohla mít trochu větší tah na bránu). Osobitý malý projekt, který je až překvapivě dotažený. Vůbec bych se nezlobil, kdyby se z Andyho Fehu vyklubal český Peter Jackson nebo Sam Raimi... 70 % ()

Anderton

Celkom slušný mix sociálnej drámy, easternu a hororu. Z Nenásytnej Tiffany nadobudnete pocit, že bola nakrútená v deväťdesiatkách a že sa aj v tejto dobe odohráva. Ono je to ale skôr dané tým, že dejiskom je skôr prostredie, kde sa zastavil čas. Postavy sú vyslovene nesympatické a ide o typických českých chcípákov, na čom je ale na druhej strane zase niečo sympatické. K hororu sa dostaneme v podstate až v závere, nejde ale o nič skutočne strašidelné, nikomu tu ani o niečo podobné nešlo. K vyššiemu hodnoteniu mi niečo málo chýbalo, každopádne ide skôr o silné tri hviezdy. ()

giallo

Tleskám. Konečně novodobý český horor, který není trapný, funguje a může obstát i mimo české publikum. Leoš Noha je výborný a ten sociální přesah místy fakt vtipnej. Myslel jsem si, že se toho ani nedočkám, díky Andy Fehu. 3,5* ()

Kudly4

Něco jako Ruiny (USA 2008) Nééé sranda ... nóóó čekal jsem upřímně nějakou ptákovinu, ale nakonec příjemné překvapení. Jediný český Horor, který mě opravdu dost bavil, včetně parádní bezďácké atmosféry, která mi už v hlavě zůstane. Leoš zahrál perfektně. Hodně silné 4*, doporučuji. ()

Filmmaniak

Reflexe sociální současnosti a života společenské spodiny na maloměstě a zároveň důvtipná satyra na čecháčkovství, zabalená do béčkové hororové komedie o masožravé díře v zemi... Nenasytná Tiffany je multižánrovým mixem, jehož všechny složky jsou v dokonalé proporční souhře – děs, napětí, humor i společensko-sociální kritika jsou přítomny ve správných poměrech a fungují pospolu nade všechna očekávání. Mouchy by se sice našly, nicméně i tak jde o snímek nesmírně zdařilý, na němž je potřeba ocenit především to, že se vůbec někdo odvážil adaptovat do českého prostředí skutečně netradiční filmařské a žánrové prvky, povedlo se mu to, a vznikl film, který nejenže baví, ale i má co říct. Opravdu velké a příjemné překvapení. Delší recenze ZDE. ()

Slarque

Je to velmi dobře natočený levný horor, je v něm dost humoru, aby byl zábavný, a přitom je celé prostředí ve filmové zkratce vykresleno plastičtěji než ve většině vážně myšlených dramat. Andy Fehu zřejmě měl všechno velmi dobře promyšlené a ani realizaci se v kategorii „za pár šupů“ nedá moc vytknout. Leoš Noha byl ideální volbou pro hlavní roli a já ze sympatií k vydařenému domácímu žánrovému filmu přimhouřím oko (70%). ()

Bachy

"Našel plechovku, debil." Noha je tak krásně trefenej. Asi to miluju. Vzpomněl jsem si na Raimiho a smál se. ()

Arsenal83 odpad!

O kvalite hororu (?) svedčí už len fakt, že v hlavnej úlohe je nejaká noha z ústí, vraj herec. Jediné strašidelné tu bolo keď mrdal hnusnú 300 kilovú velerybu. To som sa tak vyľakal, že mi na monitore vyskočila reklama na vasektómiu. ()

Chrustyn

V rámci české filmografie, neskutečně svěží a zábavný kousek, který se pohybuje někde mezi hororem a podivnou buranskou komedií. Díky skvěle vybraným hercům a nápadité režii, překvapivě zábavný filmeček. ()

heyda

Na české poměry sympatické dílko, ať už režijně herecky či nápadem, škoda jen, že po hororové stránce by nemohl konkurovat ani béčkovým hororům z 90. let. Ale díky krátké stopáži se to dá vydržet a člověk je docela zvědavý jak zevlující Leoš Noha (známý z Okresní pjeboju) dopadne. Zda zbohatne nebo ne... 60% ()

poz3n

Tiffany je takový podivně sympatický pokus na pomezí nezávislého filmu hraničícího až s filmem amatérským. Jeho forma je ale funkční a díky vhodné délce v podstatě nenudí. Příběh je pak kapitolou úplně samostatnou. Solidní magořina. 6/10 ()

Pítrs85

Když Big Lebowski potkal Adélu (co ještě nevečeřela). Mohla by to být docela dobrá prdel, jenže tomu chybí jedna jaksi dost podstatná věc- kdyby se to aspoň zdálky potkalo se scénářem... Jako deseti patnácti minutovej kraťas by to snad i mohlo fungovat, ale v celovečerní stopáži to prostě kulhá na obě nohy. Možná to chtělo víc Čtvrtníčka, víc "životních mouder" nad pivem a, když už je to teda ten horor, víc hororovejch scén (i když scéna, kde se na zdi objevil... wait for it... plakát FC Liverpool, cype, to byl teprv horor :-o :-). ()

Polednice vchází do dveří

Polednice vchází do dveří

10.08.2015

V červenci řadu lidí potěšil český horor Nenasytná Tiffany a už tu máme další nadějnou domácí žánrovku. Tentokrát nás vyděsí Polednice, film debutujícího režiséra Jiřího Sádka, který se inspiroval… (více)