Živitel (festivalový název)

Nora Twomey

Anita Doron

Saara Chaudry

Anthony Leo

Opravdu jsem netušila, že se mi dostane tak silného a drsného příběhu. Ze strany Cartoon Saloon jde po nevinném a roztomilém filmu Song of the Sea o pořádný obrat. The Breadwinner totiž není žádná pohádka, která by sklopila zrak před smutným a nespravedlivým světem - film mu jde přímo naproti a nebojí se ukázat hrůzu náboženského fundamentalismu, misogynie, dětských sňatků, války a násilí. Ty jsou ve filmu zobrazeny nesmlouvavě ve vší své zrůdné ohavnosti. Jenže je tu i něco jiného, protiváha v podobě lásky, přátelství, obětavosti a soucitu, bez kterých by lidé žijící na tak strašných místech v tak strašných dobách brzo zešíleli. Ve výsledku je z toho hluboký příběh rodiny, která navzdory všem okolnostem drží pohromadě hlavně díky odvaze dívenky, které život naložil na ramena víc, než by mělo dítě snášet. Při sledování mi bylo těžko a cítila jsem strach, byla jsem ale také okouzlena vším dobrým, co nám film dost nedisnyovským způsobem ukázal. Musím vyzdvihnout posledních deset minut filmu a především dramatickou scénu, která zobrazuje konfrontaci zoufalé matky s jejím bratrancem. To byl moment, kdy už jsem to nevydržela a slzela jako dítě. Je skvělé vidět, že i animované filmy mohou předvést něco tak výjimečného.(2.11.2018)

V žánru animované drama jsem nováček, jenž má na kontě zatím jen pár filmů z oboru (pozn. red. a povětšinou vlajkových lodí) (pozn. red. 2.0 nicméně se nejspíš krystalizuje můj nový oblíbený druh filmu na dlouhé večery a noci). V této nepříliš komplikované situaci měl být The Breadwinner dalším v pořadí, který umocní mou nově nabytou zálibu v animácích, jež nejsou ani tak pro děti, jako spíše pro nás, odrostlejší děti. Nedostalo se mi však toho, co bylo slibováno. Příběh sám o sobě sice silný, animace ucházející, soucit s hlavní hrdinkou u všech diváků téměř jistý. Ale něco tomu chybělo. Takové to TO, které vás pohltí a nepustí. Kdy hltáte každou vteřinu filmu, zapomínáte ujídat brambůrky a jiné pochutiny (pozn. red. 3.0 mít dietologa, nebyl by šťastný), nevíte, kdo reálně jste a kde jste, nevíte nic, kromě toho, že musíte dosledovat film, ať se děje, co se děje. Ať už je venku přílet mimozemšťanů nebo třeba předčasné volby. A právě výše uvedené mi v příběhu o Parvaně chybělo. TO, které by v podstatě dobré, ale samostatné komponenty filmu, proměnilo v jeden fungující celek, který by vyvolal již výše uvedené pocity.(4.3.2018)

Technickým prevedením prostý, no obsahom veľmi silný animovaný film, ktorý by si nepochybne zaslúžil omnoho väčšiu pozornosť verejnosti. Prinajmenšom by si tento emotívny príbeh vykresľujúci ťažké postavenie žien v afgánskej spoločnosti mali pozrieť niektoré dnešné "feministky", ktorých najväčším problém je, že ženy obdržali menej nominácií na filmové ocenenia ako ich mužskí kolegovia. (80%)(29.3.2018)

Silný příběh o životě žen v Afghanistánu uprostřed války, který funguje jako dost temná pohádka pro děti (včetně pohádkového příběhu uvnitř příběhu), ale větší dopad bude tentokrát nejspíš mít na jejich rodiče. Za mě jedno z největších překvapení letošních Oscarových nominací. Doufám, že se nominaci za nejlepší animovaný film tomuto snímku podaří proměnit a díky tomu se snad dostane k více divákům.(27.2.2018)

Zajímavý animovaný film, který je velmi aktuální z dnešního světa. Myslela jsem, že se budu nudit, nenudila jsem se, ale něco mi tam stejně chybělo. Také bych řekla, že tam bylo pár zbytečných scén na víc, které film vůbec nepotřeboval. Nicméně s hlavní postavou jsem soucítila a film mě zaujal, ale nebavil.(2.3.2018)

• - Výkonným producentem filmu byla herečka Angelina Jolie. (Fjera)

• - Celosvětová premiéra proběhla 8. září 2017 na filmovém festivalu v Torontu. (Stoka)

• - Jedná se o první celovečerní filmový projekt studia Guru. (Stoka)