Parralel

Animovaný / Drama / Fantasy

Slovensko / Česko, 2018, 82 min

Matyas Brych

Ono je to objektívne skôr na tri hivezdy, ale v tomto prípade, na základe umierneného patriotizmu, som ochotný hodnotiť pozitívnejšie. Ani nie tak kvôli tomu, že ide o dlhometrážny animovaný film, ktorých tu na Slovensku nemôžeme zrovna hrablami prehrabovať, ale pretože ide o veľmi atmosférický kúsok, ťažiaci pri nedostatku financií z fantázie tvorcov. Silná vizuálna štylizácia by ale nestačila, ak by nefungovali emócie a dovolím si tvrdiť, že tu fungujú dostatočne. Všetko by to mohlo byť ešte lepšie, ešte emotívnejšie a ešte katarznejšie (posledná kapitola sa volá kataria), ale asi by bolo nespravodlivé hneď porovnávať s Myiazakim alebo Pixarom, že.(31.5.2018)

• Fajolo

Keď sa pubertiak prvý krát zaľúbi, je z toho množstva nových silných emócií taký zmätený, že nevie čo skôr robiť. Napíše báseň, alebo začne rapovať alebo stvorí iné trápne veľdielo, ktoré by svetu odhalilo tú búrku v jeho duši, čo sa musí dostať von. Nuž a podobný pocit mám z tohto filmu. Čo veta, to nejaká z tých večných právd: "Všetko so všetkým súvisí" alebo "Dôležité veci vidíme len srdcom" a k tomu patrične patetická hudba. To všetko sa opakuje dookola vyše hodiny. Strašné. Zatiaľ som žiaden film neohodnotil ako odpad, ale tu som na prvý krát neváhal. Až dodatočne som pridal hviezdičku.(2.6.2018)

Ak si odmyslím technické nedokonalosti, niektoré strnulé animácie a nepresný lipsync, a naopak zoberiem do úvahy, že ide prakticky o projekt jedného človeka, je to nadpriemer. Dobre "zahrané", skvelo ozvučené, zaujímavo a poeticky napísané, trefne vypointované a krásne nakreslené. Na druhej strane na môj vkus trochu moc dojemné, príbehovo rozbité a v závere príliš doslovné. Ale ako slovenský film u mňa Parralel obstál. A som veľmi zvedavý, s čím príde autor po ňom.(28.7.2018)

• Hamaradža

Typicky slovenský počin, malomeštiacke hranie sa na Ameriku či Japonsko s velkolepo rockovým soundtrackom, plné pseudohlbokých úvah ako "niekedy musí byť človek slepý aby skutočne videl, pretože pravda sa dá vidieť iba srdcom." a so scenárom ktorý by bol gýčový snáď aj pred pol storočím. Zaujímavá farebná štylizácia, avšak príšerná animácia a možno by som sa aj zľutoval (keďže slovenskému filmu fandím), keby som tento do veľkej miery amatérsky film nevidel v kine. Ako sa tam dostal? Roztomilý trapas. Napriek tomu som rád že tu vznikol, kvantita časom nevyhnutne produkuje kvalitu.(6.6.2018)

4 z 5 se možná muže zdát pro někoho příliš pozitivní hodnocení, pokud hodnotíte tenhle snímek jako profesionální film, pro mě se spíše kloní k nezávislé tvorbě. Pokud máte nějaké informace jak tenhle film vznikal jistě budete souhlasit. Velký obdiv tvůrcům kteří tohle dotáhli do konce protože je to pěkně udělaný film s nízkým budgetem. Dabing je příjemný (taky slovensky jazyk) ale zasloužil by ještě trochu času balancování na muj vkus. Příběh se mi líbil byl dobře odvyprávěný a sestříhaný jen by to chtělo ukradnout těch pár animových triků z Japonska. Kresby jsou bohužel málo detailní. Dokážu si představit kolik hodin je za tím a tvorba by mohla taky zabrat i o několik let déle kvůli detailnějším kresbám a na co právě možná už zmíněný budget nebyl. Rozhodně se jedná o skvělý film z nezávislé scény, autorům obdiva, hodně štěstí do další tvorby a doufejme že příště zase o level hore.(10.8.2018)

• - Celý film nakreslil jeden jediný grafik/animátor Matyas Brych. Jedna minuta filmu trvala nakreslit 2 týdny. Dva roky mu pak trvalo nakreslit 13.347 jednotlivých frame-ů v 1.238mi záběrech. (Zdroj: Matyas Brych)

• - Předpremiéra filmu proběhla v Bratislavě 30. 5. 2018. (Zdroj: Matyas Brych)

• - Počas VIP predstavenia sa tvorcovia vyjadrili, že film bol ručne kreslený podľa fantázie, bez predlohy. (Obycajny)