Parralel

Animovaný / Drama / Fantasy

Slovensko / Česko, 2018, 82 min

Matyas Brych

Tak toto som od slovenskeho filmu ani vo sne neocakaval! Obrovske prekvapenie. Ked sa zacinal film, bol som mierne v rozpakoch, dlhe scenerie, zivot cloveka ukazovany v stereotypnej slucke a aj ked velmi zaujimave a pekne dialogy, na moj vkus pomaly nabeh. Potom sa vsetko zacne lamat, je tu dychberuca akcia (na to,ked si budete hovorit,ze stále pozerate na dielo jedineho animatora) a vela twistov a pribehovych zvratov,ktore sa na konci pripoja do emocnej burky. Velmi zriedka sa podari v nasej krajine nieco, nad cim budem este dlho premyslat. Nezvyknem komentovat filmy,ale toto je vynimocny film,ktory si ziada vynimocne uznanie a aj ked ma vela nedokonalosti,neda mi to inak,5 hviezd (80%) a nabuduce vatsi rozpocet na este lepsie dielo(2.6.2018)

• Fajolo

Keď sa pubertiak prvý krát zaľúbi, je z toho množstva nových silných emócií taký zmätený, že nevie čo skôr robiť. Napíše báseň, alebo začne rapovať alebo stvorí iné trápne veľdielo, ktoré by svetu odhalilo tú búrku v jeho duši, čo sa musí dostať von. Nuž a podobný pocit mám z tohto filmu. Čo veta, to nejaká z tých večných právd: "Všetko so všetkým súvisí" alebo "Dôležité veci vidíme len srdcom" a k tomu patrične patetická hudba. To všetko sa opakuje dookola vyše hodiny. Strašné. Zatiaľ som žiaden film neohodnotil ako odpad, ale tu som na prvý krát neváhal. Až dodatočne som pridal hviezdičku.(2.6.2018)

4 z 5 se možná muže zdát pro někoho příliš pozitivní hodnocení, pokud hodnotíte tenhle snímek jako profesionální film, pro mě se spíše kloní k nezávislé tvorbě. Pokud máte nějaké informace jak tenhle film vznikal jistě budete souhlasit. Velký obdiv tvůrcům kteří tohle dotáhli do konce protože je to pěkně udělaný film s nízkým budgetem. Dabing je příjemný (taky slovensky jazyk) ale zasloužil by ještě trochu času balancování na muj vkus. Příběh se mi líbil byl dobře odvyprávěný a sestříhaný jen by to chtělo ukradnout těch pár animových triků z Japonska. Kresby jsou bohužel málo detailní. Dokážu si představit kolik hodin je za tím a tvorba by mohla taky zabrat i o několik let déle kvůli detailnějším kresbám a na co právě možná už zmíněný budget nebyl. Rozhodně se jedná o skvělý film z nezávislé scény, autorům obdiva, hodně štěstí do další tvorby a doufejme že příště zase o level hore.(10.8.2018)

Ono je to objektívne skôr na tri hivezdy, ale v tomto prípade, na základe umierneného patriotizmu, som ochotný hodnotiť pozitívnejšie. Ani nie tak kvôli tomu, že ide o dlhometrážny animovaný film, ktorých tu na Slovensku nemôžeme zrovna hrablami prehrabovať, ale pretože ide o veľmi atmosférický kúsok, ťažiaci pri nedostatku financií z fantázie tvorcov. Silná vizuálna štylizácia by ale nestačila, ak by nefungovali emócie a dovolím si tvrdiť, že tu fungujú dostatočne. Všetko by to mohlo byť ešte lepšie, ešte emotívnejšie a ešte katarznejšie (posledná kapitola sa volá kataria), ale asi by bolo nespravodlivé hneď porovnávať s Myiazakim alebo Pixarom, že.(31.5.2018)

Ak si odmyslím technické nedokonalosti, niektoré strnulé animácie a nepresný lipsync, a naopak zoberiem do úvahy, že ide prakticky o projekt jedného človeka, je to nadpriemer. Dobre "zahrané", skvelo ozvučené, zaujímavo a poeticky napísané, trefne vypointované a krásne nakreslené. Na druhej strane na môj vkus trochu moc dojemné, príbehovo rozbité a v závere príliš doslovné. Ale ako slovenský film u mňa Parralel obstál. A som veľmi zvedavý, s čím príde autor po ňom.(28.7.2018)

• - Předpremiéra filmu proběhla v Bratislavě 30. 5. 2018. (Zdroj: Matyas Brych)

• - Část příběhu filmu, konkrétně horolezecká pasáž, je inspirovaná skutečnými událostmi z Peruánských And roku 1985, kdy se dvěma horolezcům (Simon Yates, Joe Simpson) stala nehoda při slézání hory, po které se jeden zraněný lezec plazil celé 4 dny do základního tábora bez jídla a vody. (Zdroj: Matyas Brych)

• - Ve filmu se často objevuje číslo 8. V dialozích i v obrazu. Dcerka hlavního hrdiny má 8 roků, její hračkou je chobotnička (octopus). Samotný film je rozdělený do 8 kapitol. Ležatá osma je symbolem nekonečna. (Zdroj: Matyas Brych)