Nina

Nina je dvanáctiletá dívka, které se svět, jak ho doposud znala, otřásá v základech a začíná se rychle rozpadat. Ze vztahu jejích rodičů už zbyly pouze výčitky a nenávist. Máma a táta. Dosud byly tyhle dvě bytosti pro ni tou největší oporou a pevným společným bodem, teď jen Nina zoufale přihlíží jejich hádkám a vzájemným nadávkám. Oba prý chtějí to nejlepší právě pro ní, ale myslí hlavně na sebe, na své nové partnery. Zároveň se neštítí poštvat občas dceru proti sobě navzájem. Stejně jako ostatní děti, které se ocitly ve stejné situaci, Nina svým rodičům vůbec nerozumí, cítí se opuštěná, zrazená a najednou není nic, čemu by mohla věřit. Jedinou jistotou jejího života zůstalo závodní plavání. Ticho pod hladinou nabízí chvíle klidu a vysvobození a únik od všech problémů. Když se pak ukáže, že se pravděpodobně nebude moci zúčastnit plaveckých závodů, rozhodne se Nina k nečekanému radikálnímu kroku... (Bontonfilm)

borec999

Komorná, artová a ľahko depresívna dráma v hlavnej úlohe s deckom, ktoré sa snaží vysporiadať s rozvodom rodičov. Z dejového hľadiska veľmi strohé, ale celkovo uveriteľné a civilné. Pochváliť treba výbornú kameru. A hercov. Najmä Roba Rotha, ale ani hlavná detská herečka nebola zlá. Nepovedal by som, že ma podobný film zaujme, keďže artové pomalé filmy nemusím, ale stalo sa. Aj keď možno iba kvôli tomu, že má Nina iba hodinu dvadsať. Ktovie. Každopádne, na festivaloch(ak to na nejakých bolo) sa kritici museli roztekať. Ninu totiž nepochybne ocenia viac oni, než komerčné slovenské publikum. 60% ()

jakeer

Som milo prekvapený, pre mňa zatiaľ slovenský film roka (áno, videl som Únos, Piatu loď, Čiaru, dokonca aj tú sprostú evitovku). Edit: Po zhliadnutí filmu Špina je už pre mňa slovenským filmom roka práve on.Téma filmu pre mňa nebola zaujímavá, ani originálna, skôr to bolo typicky slovenské - my sa vyžívame v depresívnosti. Ale inak mi na snímke nič nevadilo. Citlivo zvolená stopáž, autenticky herci, uveriteľné dialógy. Po dlhšej dobe to nie je nejaký lowcosťák (ako napr. Stanko či Socialistický Zombi Mord), ktorý nemá čo stratiť. Konečne tu máme film, ktorý sa aj berie vážne, nie sú tam prefláknutí herci zo seriálov a dialógy nešuštia papierom. Záver bol dramatický, divák sa dokonca začal o hlavnú hrdinku báť. Na druhú stranu, pozadie vzťahov troch najdôležitejších postáv mohlo byť vysvetlené viac. Plné hodnotenie nedávam, ale inak som veľmi spokojný. ()

kolemjdouc

kam až může vygradovat krachující vztah dvou dospěláků kde se Nina ocitá jako mezi dvěma mlýnskými kameny.Jen jsou tam zbytečné prodlužované záběry.Vždy mi to připadá jakože se scénář vyhýbá dialogům ()

horovska

Mrazivě pravdivý film s výtečnými hereckými výkony včetně představitelky malé Niny. Příběh dítěte smýkaného nenávistí mezi rodiči se zařezává pod kůži. Film má skvělou atmosféru i díky krásné kameře, ale především díky minimalistické hudbě Aleše Březiny v citlivém podání Bennewitzova kvarteta. ()

PEZ

Pomalé, pochmúrne, no konečne aktuálne, realistické, uveriteľné. Škoda, že to kazí výkon Petry Fornayovej, u ktorej bolo vidieť, že je neherečka. Inak kvalitná práca, Bibiana Nováková úžasná. Až na niektoré wannabe scény (dlhá jazda v aute v závere filmu s pomalou a opakujúcou sa hudbou) dobrý film európskej kvality. Skvelé, že ho premietali nielen vo Varoch, ale aj v Toronte. Nelyubov od Zjaginceva, ktorý pojednáva o takmer rovnakej téme je úplne inde, na to Lehotský nemá, no i tak sa jedná o dobrú prácu a bude zaujímavé sledovať, s čím ďaľším tento talentovaný režisér príde. 7/10 ()

sehe

Film nekomercny,ale reálny.Depresia ostáva po vzhliadnuti.V podstate su vsetci traja nešťastnými,nikto neťaží zo situácie.Na záver nam mohlo byt ponúknuté riešenie .Kamera a hudba a civilne herecké výkony sa mi páčili.zeriavnik a pumparka velmi dobre spolu sadli. ()

GTS_PUNK

Príbeh o Nine (Bibiana Nováková) a jej rozvádzajúcich sa rodičoch (Robert Roth a Petra Fornayová) predstavuje nielen súdobú (2017) drámu režiséra Juraja Lehotského, ale zároveň drámu, odzrkadľujúcu tisícky podobných skutočných príbehov, ktoré sa na Slovensku denno-denne odohrávajú. Rozbrojmi medzi rodičmi v konečnom dôsledku najviac trpí práve Nina. Tá, nevediac čo iné možno urobiť, sa pokúsi rodičov vrátiť k sebe radikálnym rozhodnutím. Lehotského drámu možno ľahko zaradiť do kategórie slovenských sociálnych drám, ktoré svojimi námetmi reflektujú vybrané problémy tejto krajiny. V tomto prípade divák vidí príbeh, zaoberajúci sa problematikou rozvodov a detskou postavou v centre diania, ktorá ešte nutne nemusí chápať všetky súvislosti. Dielo v konečnom dôsledku ako celok nepredstavuje nič výnimočné - ide skôr o priemer -, ale zároveň sú jeho súčasťou viaceré prvky, ktoré stoja za divácke povšimnutie. Z príbehu cítiť dávku autenticity, keďže čosi podobné sa deje prakticky všade okolo, aj keď o tom človek vôbec nemusí vedieť. Hodnovernosť ešte povyšuje aj dobre hrajúca predstaviteľka hlavnej postavy Bibiana Nováková, ktorá do vzniku filmu podľa všetkého nemala žiadne skúsenosti s hraním pred kamerou. Do svojich replík neraz pretláča aj autentický bratislavský prízvuk. Keď už je reč o kamere aj Bratislave, plusmi filmu sú práve aj kamera a výprava. Kamera Norberta Hudeca vyniká nielen, ale predovšetkým v snových sekvenciách hlavnej postavy. Obzvlášť dobre zvládnutá je scéna s pohybujúcimi sa žeriavmi v nákladnom prístave. Čo sa výpravy týka, divák sa má možnosť pozrieť do viacerých bratislavských lokácií, pričom zaujímavý je pohľad napríklad do spomenutého prístavu. Nina nachádza inšpiráciu v skutočnosti. Nielen tento, ale slovenský film vo všeobecnosti - hoci výsledky väčšinou predstavujú kvalitatívny priemer - čerpá námety predovšetkým zo životov bežných ľudí, keďže osobných, ale aj iných problémov tu všetci majú dostatok. Snímka Juraja Lehotského ani zďaleka nie je vrcholom kinematografického umenia. Aj napriek (alebo vďaka?) svojej priemernosti však dokáže divák aspoň čiastočne zaujať. ()

MaxForValue

Rok 2017 sa v slovenskom filme nesie v znamení príbehov so silnými a kontemplatívnymi témami. Po Piatej lodi a Špine prichádza do tuzemských kín tretí film Nina, ktorý s predchádzajúcimi dvomi spája jednak tabuizovaná a spoločensky nepríjemná téma a tiež fakt, že i tentoraz sa na problematiku pozeráme optikou mladého dievčaťa. -------- Z pomyselného súboja Piata loď – Špina a Nina vychádza práve posledný menovaný film víťazne, no nielen to. Nina sa zaraďuje medzi najlepšie hrané (naratívne) snímky, ktoré sa u nás v poslednom desaťročí natočili. O to viac zamrzí, že práve filmu Juraja Lehotského sa nedostalo tej cti zabojovať o Oscara za najlepší zahraničný film. -------- Hoci Nina opisuje zdanlivo všednú tému toho, ako dieťa vníma rozpad manželstva rodičov, filmári po nej siahajú len veľmi vzácne. Svedčí o tom i skutočnosť, že za posledných päť rokov bolo celosvetovo natočených menej než päť celovečerných filmov, ktoré by sa zaoberali podobnou témou. Tým azda najznámejším je What Maisie Knew s Julianne Moore a Alexanderom Skarsgårdom. -------- Nina je na slovenské pomery výnimočným a ojedinelým počinom, poctivou „filmárčinou“ v najumeleckejšom zmysle slova. Je dôkazom, že i v tuzemských častokrát náročných časových a finančných podmienkach sa dá vytvoriť film, ktorý sa svojimi kvalitami môže rovnať produkcii z filmárskych rozvinutejších krajín ako sú susedné Rakúsko a Maďarsko. -------- Režisér a spoluautor scenára Juraj Lehotský sa pri svojom len druhom celovečernom hranom filme obklopil správnymi ľuďmi ochotnými zdieľať jeho víziu a preto je od počiatku filmu až do jeho konca zreteľné, že vedel, čo a ako chce natočiť. Mal šťastnú ruku pri výbere hlavnej predstaviteľky (Bibiana Nováková), ako aj predstaviteľov rodičov, medzi ktorými vyniká nenapodobniteľný Robert Roth. -------- Lehotského film prináša na plátno mimoriadne silné sugestívne spracovanie ťažkej témy podtrhnuté jedinečnou atmosférou bratislavského sídliska predstaveného v temných farbách, ktoré viac ako depresiu vyvoláva v divákoch rôzne protichodné emócie. Zasadením deja do známeho prostredia film dáva na zreteľ, že príbehy ako vidíme na plátne sa odohrávajú častejšie, než sme si možno ochotní sami priznať. -------- Nina však nie je jednoduchým filmom. Vyžaduje citlivého, empatického až priam erudovaného a pozorného diváka, ktorému nerobí problém čítať z detailov a polodetailov a dešifrovať znaky ukryté v tvárach postáv a v prostredí, v ktorom tieto postavy existujú. Nie je náhodou, že veľká časť filmu sa odohráva v zamračenom počasí alebo v tme, prípadne je tak post-produkčne dotvorená. -------- Výborný dojem z celovečerného filmu umocňuje hudba Juraja Březinu, ktorá je snáď tým najlepším, čo sa na našom území v oblasti filmovej hudby za dlhé obdobie urodilo. Je nezámernou reminiscenciou hudby Mihályho Viga z Tarrovho Turínskeho koňa, rovnako evokuje bezútešnosť a beznádej, ktorú v tomto prípade pociťuje i mladé dievča uväznené medzi rozhádanými rodičmi. -------- Filmu k úplnej dokonalosti chýba o niečo istejší scenár s menej kostrbatými dialógmi, ktoré niekedy vyvolávajú dojem nadbytočnosti. Miestami rušivo a neprehľadne pôsobia aj zábery natočené bez steadicamu, čo sú však skôr len drobné technické chyby. V tom najdôležitejšom – vo výpovedi, film obstál, čo potvrdil aj mimoriadne silný záver. -------- Nina nie je sériovým výrobkom v slovenskej kinematografii, na ktorý si už po roku nikto nespomenie. Nie je to ťažký artový titul so zábermi bez strihu. Nina má predpoklady na to, aby sa zaradila medzi najlepšie tuzemské počiny poslednej dekády. Ako vždy však i teraz definitívny verdikt Lehotskému filmu vystavia diváci. -------- Hodnotenie: 80% () (méně) (více)

SAINTS

Namet filmu nie je zase ničim orginalny,a mohli by sme Ninu porovnavat s filmom Nemilovany od Zvjaginceva.Ktory sa venuje podobnej teme akou je rozvod rodičov nasledkom ktoreho najviac trpy ich dieta.Treba povedat že Lehockeho film ani zdaleka nema taku kvalitu ako tento rusky film,ale na sučastne pomery slovenskeho filmu je Nina kvalitny autenticky pôsobiaci film.Rozvod je velmi bolestiva zaležitost a Nina nam to dava bolestivo zakusit.Film pôsoby značne depresivne ako depresivny je aj Ninin svet.Spracovanie mohlo byt aj lepšie,pochvalit však treba hudbu a vykon hercov. ()

ostravak30

Nina je vlastně ničím nevybočujícím filmem o klasickém rodinném dramatu. Rodiče se rozešli a přes dítě si vyřizují hádky a bolesti z rozchodů. Ovšem Ninu nikdo neposlouchá. Nikdo se jí nezeptá, co by chtěla a překvapivě rodiče nevolí ani citlivější přístup k ní. Pouze cestu zákazů, příkazů a neexistuje ani náznak, že by měli snahu se domluvit. A to samozřejmě nefunguje, protože Nina brzy neví čí je a na koho se obrátit. Rodiče se jí vůbec nesnaží pochopit a neexistuje nikdo takový a ani nechápou, že plavání je pro ni únik do jiného světa. I to jí zakážou a tak není divu, že se stane, co se stane. Herecké výkony možná nejsou tak špatné, ale v čem film jednoznačně prohrává je scénář. Dialogy jsou pak napsány minimálně nevěrohodně. Z filmu nevychází žádné jasné poselství. Díky svému konci tak není jasné, zda vůbec mělo nějaké vzniknout. A tudíž se Nina stává čistě zapomenutelným filmem bez jasného směřování. ()

Prubner

Dobrá, Lehotského dokumentaristická metoda a přesvědčiví (ne)herci zdařile budují dojem autentičnosti. Na druhé straně příběh o tom, že znesváření rozvedení rodiče se usmíří až v momentu, kdy se dítě ocitne v nebezpečí, to je ta nejotřepanější zápletka, co znám. Jinými slovy: forma je v pořádku, ale scénář měl být originálnější a neměl využívat ohraná klišé. ()

honzic

Hodně utahaný děj a nevýrazní herci kazí jinak zajímavý námět a ztvárnění, hudba je úplně odrazující a uspí spolehlivě. Hodnocení: 55 % ()

heger

Majú mi byť sympatickí dvaja otravní ľudia, ktorí sa vlastne o nič nesnažia a ponúkajú len hysterické výstupy a vulgárne nadávky? Nie, nezaujiímajú ma. Mám ľutovať ich dcéru preto, že má rada húsenice a sníva o žeriave alebo preto, že má debilných rodičov? Nie. Budem jej držať palce, lebo deťom (a zvieratám) sa nemá ubližovať. Ale to je naozaj príliš málo... A čo si budem z filmu pamätať? "Ty si k…., ty si p…" a monumentálny žeriav. ()

PTuranyi

Nina je dieťa trpiaca rozvodom svojich rodičov. Matka už má nového priateľa a nové plány. Otec je robotník žijúci z ruky do úst. Nina má problémy v škole a jediné čo ju baví je plávanie. O to však kvôli kríze medzi rodičmi a problémom v škole prichádza. Kamera a strih sa snažia dlhými zábermi navodzovať smutnú stiesnenú atmosféru, čo sa celkom darí. Napriek tomu je to zbytočne zdĺhavé. 70% ()

Palko_Palko

12. MFF Cinematik Piešťany - Sociálna dráma vykresľujúca nezdravý vzťah medzi rodičmi po rozpade manzelstva a o tom ako má nezvládnutie tejto situácie vplyv na dieťa. Alebo, slovami režiséra filmu: "zamyslenie sa nad láskou, nenávisťou a schopnosťou odpúšťať". Veľmi slušný výkon hlavných predstaviteľov vrátane Bibiany Novákovej, ktora stvárnila 12-ročnú Ninu, spievajúci Robo Roth a úžasná hudba Aleša Březinu. ()

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína

Rickon Stark z Hry o trůny míří do Zlína