Z lásky nenávist (TV film)

When Love Turns to Hatred

(festivalový název)

Dokumentární

Česko, 2017, 47 min

Martin Šec

Alena Müllerová

Petr Kozák

"Třetí znásilnění jsem už ani necítila...". "Naštěstí jsme bydleli v přízemí, takže jsem vystrčila děti v pyžamkách ven, aby neviděly, co bude následovat.... Průměrná výpovědní hodnota i zpracování pěti extrémních případů domácího násilí s relativně šťastnými konci. Dokument, který čeká na slzy, aby je poté zbrklé a detailně zabíral. Osobně mi rozhodně chyběla větší osvěta, jež by se vryla do paměti diváků daleko více a nezmizela by po přepnutí programu či opuštění projekce a zamáčknutí slzičky. Rozhodně souhlasím i s názorem, že samotným základem kvalit jsou samy protagonistky.(21.6.2017)

• Nellie Lovett

Těžko hodnotit dokument, který je intimní zpovědí pěti psychicky i fyzicky týraných žen. V komentářích se občas ozývá, že by pořad mohl být přehlednější či osvětovější, podle mě však bylo ve výpovědích obsaženo vše. Informace o tom, jak snadno člověk sklouzne do sebeobviňování a nekonečného kolotoče týrání, jak těžké je z podobného vztahu odejít, jak dobře dokážou násilníci s okolím manipulovat a že klíčové pro záchranu jsou dvě věci – rozhodnout se pro odchod a říci si o pomoc. Ani rozhovory s deseti odborníky by nebyly tak působivé a názorné.(12.10.2019)

Silný dokument na šílené téma týrání žen toho nejbrutálnějšího zrna ( mlácení hlavy o zeď, když tatínek kopal do maminky tak ji kopal i tříletý syn, znásilnění... ) Celý dokument je jen mozaika výpovědí obětí ale je to emocionální destrukce diváka od první minuty do poslední. Škoda, že na konci při těch souhrnech osudů není napsáno kolik let dostal ten jedinej který byl odsouzený nepodmíněně.(25.6.2017)

....to snad ani nenííííí možný... bulím jak želva...proč to ty ženy snášely ....to je šílený... neumím se do toho vžít nesoudím, ale je to brutální 😢 ...MUSELA JSEM TO CHVÍLEMI PAUZOVAT BO TO SE FAKT NEDALO :( , ***** VŠEM TĚM ŽENÁM, ŽE O TOM DOKÁZALY MLUVIT NA KAMERU A TŘEBA TÍM POMOC JINÝM ŽENÁM, KTERÉ JEŠTĚ NEDOSPĚLY DO STÁDIA TAKOVÉHO MEGA TÝRÁNÍ OD "MUŽE"(4.10.2017)

Doplním další statistiku uvedenou v závěru filmu - domácí násilí ženy na muži oznámí jen 4 procenta mužů, protože je to pro ně ostuda. Jeden z protagonistů v dokumentu uvedl, že byla jeho manželka opakovaně policií za domácí násilí vyvedena z bytu. Objeví se také programování partnera proti druhému partnerovi. Škoda, že se ve filmu neobjevila žádná jejich partnerka, aby se mužská část publika mohla poučit z chyb. Žena jednoho trýzněného muže dokázala vypít 12 piv, mizela beze stopy na několik dní, házela po mužích lahví. Další pracovala v řeznictví, takže se oháněla sekerou. Útoky nožem jsou v dokumentu časté, opakují se jako časté hrubé nadávky. Vidíme pořezaného těžce zraněného muže proraženým sklem dveří, shození ze schodů ránu vysavačem do čela, kopy do rozkroku, lži před policií a manipulaci s dětmi.. !Když se ženská rozhodne, chlap nemá šanci" říká jedna oběť. Jede spal radši v mrazech na zahradě. Rodina si ulevila, když se matka nevrátila vůbec. Největší zbraň týrajících žen je obvinění z pokusu o znásilnění.(12.6.2018)

• - Kateřina, která v závěru snímku hovoří o tom, jak jsou s novým partnerem konečně rodina, od něj musela po skončení natáčení ze stejných důvodů odejít. (puchal)