V2: Nacistická raketa

(TV film)
  • Česko Nacistická raketa V2 (více)
Dokumentární / Drama / Historický
Německo, 2015, 51 min

Sny Wernhera von Brauna o létání do vesmíru přinesly nejprve Hitlerovu moderní zbraň. Když byly použity první rakety V2 proti spojeneckým cílům, protnuly se osudy tří mužů různých národností. Brit Reginald Victor Jones byl analytikem MI6 a zabýval se informacemi o nových německých zbraních. Tajné služby hledaly způsob, jak bojovat proti raketám, které mohly srovnat města daleko za linií fronty se zemí. Německý vědec Wernher von Braun propůjčil svůj geniální mozek Hitlerovi a místo snu o létání ke hvězdám pracoval na ničivých zbraních. Jeho kariéra po skončení války zdaleka neskončila, jelikož se s mnohými dalšími výzkumníky z Německa díky Jamesi Hamillovi dostal do Spojených států a dál pracoval na rozvíjení svých vizí. Tentokrát pod vlajkou s hvězdami a pruhy, ovšem se stejným nepřítelem – Sovětským svazem. (Česká televize)

PAVLIS

Slušný dokument, který by se ale měl spíš jmenovat Wernher von Braun - (nejen) tvůrce V2. Je mu věnována možná polovina času. Ta zbylá se věnuje hlavně historickým souvislostem spojeným s V2. Chybí ale úplně pohled z ruské strany, když už se zmiňuje vliv V2 na studenou válku, a to u dokumentu z r.2015 zarazí. Koho by zajímaly i tech. detaily V2, má víceméně smůlu. ()

Shakers

Už V1 bola pecka, ale to čo s čím prišli Nemci neskôr bola ešte väčšia. Dokonca taká, že Amíci po skončení vojny "ukradli" nemeckých vedcov a tí rozvinuli svoju raketu do takých rozmerov, že neskôr sa s ňou dostali Aldrin a Armostrng na mesiac. Dobové zábery nič moc, aj keď chápem, že s prísne tajných zbraní tohto veľa na kamere nebude. V rámci obsahu je to ale fajn. 85% - 4* ()

mira007

Nejvíc mne pobavilo, že na konci války, kde se bojovalo, byl hlad, všechno rozbombardované tak geniální konstruktér Werner von Braun čekal se svojí partou v luxusním bavorském hotýlku, aby se vzdali Američanům a vydealoval s nimi svůj osud za x-tun skryté dokumentace k raketovému programu, o kterém Eisenhower napsal, že byl 25 let vývoje před Američany. Když dlouho nešli, tak poslal svého mladšího bratra, aby šel za první americkou hlídkou a přivedl je. Prostě když někdo něco umí a má v hlavě, tak i takovou šílenost jako je druhá světová válka se dá přežít s elegancí a lehkostí bez ohledu na členství v SS a využívání otrocké práce, při které umírali tisíce. ()