Než skončí léto

(festivalový název)
  • Švýcarsko Avant la fin de l'été (více)
Švýcarsko / Francie, 2017, 80 min

Ani po pěti letech studií si Arash na život ve Francii úplně nezvykl, a rozhodl se proto k návratu do domovského Íránu. Kamarádi Hossein a Ashkan se ale se ztrátou parťáka nehodlají smířit. Dokumentární komedie o rozlučkovém roadtripu napříč Francií vypráví o hltání piva, francouzských holkách, kulturních rozdílech či přirozené potřebě najít a udržet si v cizí zemi spřízněnou duši. (MFF Karlovy Vary)

kajas

Dva relativně sympatičtí Íránci žijící ve Francii se na letním tripu (bez drog) snaží přesvědčit třetího z nich, aby se nevracel do rodné země. Tento obézní knírač mě bohužel přiváděl k šílenství a já jsem se těšila na každou scénu, ve které bude chybět. Docela problém. Ani zábavná debata o třech typech prdů to nezachránila. ()

sanikope

Ak očakávate bláznivú prihlúplu komédiu o 3 iránskych buranoch na tripe po južnom francúzku, tak to bude asi strata času. Ak vas zaujíma život diaspory vo všeobecnosti a nielen tej iránskej a pocity s tým spojené- tak hor sa na to. Keďže tiež už vyše desaťročia žijem v uk, veľmi ľahko sa mi stotožnilo s pocitmi hlavných hrdinov. Film má prinútil sa pozrieť na môj nekonečný love/hate relationship voči slovensku. V tomto smere mi prišiel iránsky či slovenský problém takmer identický. Veľmi bolestivý pohľad na nekonečnú tému migrácie. I keď hrdinovia riešia hlboké traumy-režisérka netlačí až tak na pílu a podáva nám to s jemnou ľahkosťou. ()