The Defiant Ones (TV seriál)

Dokumentární / Životopisný / Hudební

USA, 2017, 4x60 min

Allen Hughes

Ambiciózní a hodně hajpovaný dokument, na který jsem se těšil a měl i možnost zajít na úvodní díl do kina. Je to příběh dvou velikánů hudebního byznysu, potažmo řady bossů a interpretů, kteří byli hodně vidět v době kdy jsem vyrůstal. Důkladná mapa života dvou legend a jejich přátelství, od newyorské Record Plant s Johnem Lennonem, přes boom gangster rapu až po zásadní přechod muziky v digitál a bilionový obchod s Apple, je tady toho hodně zajímavýho a k obdivu. A Dre je Dre (toho už si podal STRAIGHT OUTTA COMPTON atd.), ale konečně jsem se mohl pořádně seznámit i s tak prominentním jménem v zákulisí - Jimmy Iovine je slušně fascinující týpek. Mozek, koule, zápal, intuice, pracovitost... Za mě jediný "bohužel" (snad krom absence exkluzivní účasti Mansona) jsou o něco slabší prostřední dva díly, ten první a poslední ale rozesmívá a nemá chybu. Kdo se rád hrabete v populární muzice, doporučuju snímky SOUND CITY a ALL THINGS MUST PASS. (a ukořistil jsem tričko)(15.7.2017)

"STRAIGHT OFF THE STREETS OF MOTHAFUCKIN' COMPTON" -------------- Keď vo filme Man on Fire počas remeselne zručne natočených scén často zaznievala skladba 'The Mark Has Been Made', bolo to pre mňa absolútne nebo. Pustil som si tento dokument... Ten sa začal scénami zo Scorseseho opusu Goodfellas. Počas nich začala hrať práve táto skladba, ktorá pokračovala až k tomu, ako Jimmy Iovine imitoval telefonát nahnevaného Puffyho, kde je to všetko zavŕšené videom, v ktorom Tyrese pod vplyvom alkoholu povzbudzuje pravdepodobne nápodobne intoxikovaného Doktora Dreho. A práve vtedy mi bolo jasné, ako veľmi spokojný vlastne budem. Týchto úvodných 6 minút som si pozrel snáď už po 10x a rozhodne nie naposledy. Zvyšok dokumentu sa nesie v podobnom duchu – z predmetných vystupujúcich sa nerobia za každých okolností dobré osoby, ako tomu bolo v prípade Straight Outta Compton, padajú aj drsné otázky a počas štyroch hodín vzniká portrét dvoch velikánov hudobného priemyslu, o ktorých sa ale na druhú stranu zas tak veľa nevie. Z technickej stránky sa jedná o čistý skvost a po obsahovej taktiež nezaostáva. Jediným väčším nedostatkom môže byť to, že autobiografickému snímku skupiny N.W.A sa doku venuje sotva 5 minút a o ďalšom dôležitom míľniku Andreho života – pravdepodobne jeho poslednom štúdiovom albume s príznačným názvom 'Compton' – ešte menej. Odhliadnuc od toho sa nedá nič viac vytknúť, The Defiant Ones zrejme nebude novým kráľom hudobných dokumentov, no v medziach svojej témy je azda tým najlepším. Silne uvažujem nad 5 hviezdami, pretože niečo takéto tu už asi nebude.(14.3.2019)

Jimmy Iovine a Dr Dre aneb od vinylu po sluchatka. Vytecne sestrihany dokument mapuje cestu dvou legendarnich producentu pekne od prvnich krucku az k odkoupeni Beats jablecnym gigantem. Skvely doplnek k Straight Outta Compton a zaroven prehlidka zasadnich ikon svetoveho rapu, rocku a popu - pro kazdeho, kdo ma rad hudbu, imho jednoznacna povinnost. Jakozte zdejsi expert na Psychora davam plnou palbu.(28.7.2017)

Jasně, jsem si vědomý toho, že jde hlavně o marketingový tah (ty sluchátka jsem si po posledním díle málem utíkal taky koupit), ale co už, když je to ve výsledku asi nejdůslednější rekonstrukce všeho toho dění kolem Dreho, NWA,Death Row Records, Interscope Records atd.. Řemeslně je to špička. Chlapi se nevyhýbají ani těm nejožehavějším momentům své minulosti (narozdíl od např. Straight outta Compton ze kterého Dre vyšel jako Mirek Dušín).. Prostě klobouk dolů. Luxusní 4 hodinky které i nerappery pravděpodobně přesvědčí, že v těch rýmovačkách přecejenom něco je. Pro hudbofily povinnost.(10.12.2017)

Jsem ohromnej fanoušek hudebních dokumentárních filmů či sérií. A pokud jsou dobře natočený, mají jasnou představu co a jak chtějí sdělit, tak je mi vlastně téměř jedno, jakýho hudebního žánru se týkají a pravděpodobně už z principu nadhodnocuju. Tady to byl přesně ten případ a pro mě všechno hezky secvaklo a po nedávné projekci Straight Outta Compton jsem to sluplul jako malinu a to nejsem člověk, který by se dal nazvat nějakým velkým fanouškem hiphopu. Zajímavější pro mne v tomhle dokumentu byly v zásadě ostatní umělci... Leč se mi líbila právě ona nezvyklá kombinace a provázanost oněch dvou hlavních postav a dalších aktérů. No a pak v poslední části přišel ten product placement a plácání se po zádech a školy a to na mě bylo už trošku moc. Nicméně jsem si to i tak užil!(16.1.2019)

• Eminem