Deset let lásky

Adam Hanuljak

Adam Hanuljak

Peter Kotrha

Karol Mikloš

„Mama musí byť silná.“ Mám veľmi rád časozberné dokumenty, ale na Třeštíkovú sa len tak niekto nechytá. Bohužiaľ, ani toto. Nie je to zlé a má to správnu časozbernú poetiku, ale niečo tomu chýba. Miestami je to až jemne nudné. Chcelo to niečo viac. Ale neviem čo.(2.12.2017)

Neplánované rodičovstvo, to je možno to najlepšie rodičovstvo na svete. Deti vyrastú a pomerne mladý 35-ročný človek má voľno pre seba s partnerom. Teda pokiaľ sa s ním nerozíde, alebo si nepořídí detí toľko, že je to na trvalý plný úväzok, prípadne celých 10 rokov filmu dokončuje jeden dom. Rôzne krajiny, podobné problémy. Film krásne ukazuje, ako sa (ne)naplnia sny ľudí z mladosti, a tak to vlastne v živote chodí a môže to potvrdiť skoro každý v strednom veku. Ako to vidia starší ľudia, to napíšem o pár desaťročí, a s nadšením o nejaké desaťročie očakávam pokračovanie tohto filmu. Som rád, že česká dokumentaristka Třeštíková má zdatného nasledovníka. –––– Asi to klesá na intenzite trošku. V zásade. A možno stúpa na kvalite. Klesá na intenzite, a stúpa na kvalite, ja mám dosť. – Sakra, som ešte mladá na to, aby som mala raz mesačne. Mala sex. –––– Ja nechcem byť v puberte, chcem byť ešte dieťa. No v tom veku sa veľa vecí zmení, všetci sú z toho vystresovaní.(1.12.2017)

Dokument pro mě začat být opravdu zajímavý až v poslední čtvrtině. Jak se mohli ty lidi po deseti letech změnit fyzicky k nepoznání? Ze začátku u párů převažovaly přitažlivé síly , bylo vidět kdo má jako psychickou vzdálenost od druhého.Kdy se dotyční cítí dobře a špatně kvůli vzájemné vzdálenosti, touhy nebo odporu. Také jsem odhadoval, kdo z páru je tzv. deflekor. Ten cítí k partnerovi agresi, při odloučení úlevu, žárlí málo nebo vůbec, ukončuje nebo zkracuje telefonáty. Zdá se mu, že kvůli vztahu o něco přichází. O tomto doporučují výbornou knížku psychologa Jeronýma Klimeše Partneři a rozchody v níž popisuje šest fází rozchodu, z nichž viditelné jsou jen poslední dvě fáze. Popisuje také rozchody "blesk z čistého nebe", "ještě před pěti hodinami mě objímala". V tomto dokumentu je dost velký střih, takže jednotlivé fáze nejsou tolik vidět, ale něco přece. A celkově to na působilo jako vysvětlení, proč je v Evropě tak nízká porodnost a obyvatelstvo je postupně nenápadně vyměňováno za africkou a arabskou kulturu.(8.7.2019)