Dokumentárny film, ktorý mapuje súhrnný, pravdivý pohľad na život a dielo herca, choreografa, režiséra Martina Ťapáka. Martin Ťapák je výraznou osobnosťou kultúrneho a spoločenského života na Slovensku. Je označovaný za jedného z najlepších slovenských režisérov 60. až 80 rokov. Avšak jeho tvorivé obdobie je oveľa širšie a zahŕňa roky 1945 až 2000. Vytvoril okolo100 filmov, pri väčšine ktorých bol okrem režiséra aj autorom námetu a scenára. Film, ako relatívne najmladšie umenie, je rovnako najzložitejšie ako najmasovejšie. Veľmi dôležitým a tiež neobyčajne silným prvkom je jeho ideový a umelecký vplyv pri tvorbe názorov, estetického vkusu i duchovnej kultúry miliónov ľudí. Pre tvorbu Martina Ťapáka je charakteristický invenčný, prepracovaný prístup, ktorý so sebou nesie výraznú umeleckú hodnotu, ale dokáže zároveň osloviť široké spektrum divákov. A v tomto bol Martin Ťapák jedinečným majstrom. Niektoré jeho diela sú nielen cenené kritikou, ale zároveň obdarené neutíchajúcim diváckym záujmom, o ktorom svedčia pravidelné, každoročne sa opakujúce reprízy jeho diel v televízii. Najmä počas vianočných sviatkov zabáva a rozosmieva stále nové a nové generácie divákov. Jeho filmy zobrazujú to, ako naši predkovia žili, pracovali, radovali sa, oslavovali i smútili. Máme možnosť poznávať zvyky, folklór, tance a ľudí z už skoro zmiznutého sveta našej dediny, život jednoduchého slovenského ľudu, ktorý je neoddeliteľne spätý s prírodou a so svojimi dávnymi, dnes už takmer zabudnutými obyčajmi. (STV)

Arsenal83

Dnes už spomienka syna na veľkého otca. Dobre a plynule zobrazuje jeho bohatú tvorbu a nevyhýba sa ani otázkam o politických tlakoch. Podľa mňa rýchle a prehľadné predstavenie osobnosti. ()

Flego

Jedinečný dokument, ktorý natočil jeho syn Marek, rozpráva o Ťapákovom živote a kariére. Bez okolkov sa snaží priblížiť divákovi aj "spolitizovanú" časť jeho tvorby v 70-tych rokoch. V každom prípade ide o rovnovážne natočené dielo významného filmového a televízneho tvorcu. Tretí komentár. ()

zette

Minimalne takhle by mel vypadat kazdy dokument o nekom pojednavajici. Ostatne me tento film zaujal vice nez cela rezijni tvorba Martina Tapaka. ()

Autogram

Cítiť tam to hlavné, teda lásku k otcovi a lásku k folklóru, ale u mňa len priemer. Zdá sa, že je toho vo filme príliš veľa, aby sa to dalo zvládnuť. Možno aj ukážky z filmov mohli byť označené, niektoré sú známe, ale iné menej. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "Oni to tí...: "Poďme, poďme." Veď to nemôžeš na koňa."     Nádherná pocta veľkému filmovému umelcovi, ktorá miestami až vháňa slzy do očí (najmä v tom emotívnom závere). Martina Ťapáka považujem za hádam najlepšieho slovenského režiséra vôbec, určite však za jedného z mojej veľkej štvorky (spolu s Jakubiskom, Kadárom a Solanom). Jeho prínos je neoceniteľný predovšetkým v podrobnom a úžasne farbistom vykreslení už zaniknutého sveta slovenskej dediny (veľmi vzdialeného súčasnému modernému svetu), s rozmanitými obyčajmi a nádhernou ľudovou hudbou. Dokument je hlavne oslavou jeho osobnosti (celkom logicky, veď autorom je jeho syn), no nezakrýva ani tienisté stránky jeho kariéry, akou bol napríklad začiatok 70. rokov, kedy sa začal bratríčkovať s komunistickým vedením (škoda tejto malej škvrny na jeho inak skvelom obraze). Vcelku zaujímavo sa tu opisuje jeho život a pomerne obsažne je zmapovaná i jeho tvorba (z najvýznamnejších diel z môjho pohľadu mi tam chýba len skvelý Rok na dedine (1967)). Za malé mínus považujem občas chýbajúce informácie, z ktorého filmu je daná ukážka, ktorý je práve rok, či kto to je na obrazovke, kvôli čomu sa dokument miestami trošku ťažšie sleduje (a pôsobí kvôli tomu aj trochu rozhárane).     "To, že akceptoval rolu oficiálneho štátneho režiséra, bolo čosi, čo ho ako umelca potopilo." ()