Vábenie výšok

Dokumentární

Slovensko, 2017, 105 min

Zvuk:

Martin Merc

Videné ako celovečerák v Kine SNP. Vábenie výšok je viac dokumentom o Ivanovi Gálfym ako o našich horolezcoch v Himalájach. Ale to nemyslím, ako výčitku, skôr ako konštatovanie. V každom prípade je to aj krásny dokument o fascinujúcich výkonoch horolezcov (nielen) v najvyšších horách sveta. Výpovede jednotlivých aktérov sú dychberúce a tých 100 minút ubehne ani neviete ako.(25.10.2017)

Nádherný dokument o slovenskom výškovom horolezectve. Aj keď je to prezentované vo všeobecnosti, tak je jasne vidno, že je to skôr ako pocta pre Ivana Gálfyho. Čo je dobre, kedže ten človek dokázal niečo neskutočné a je veľká škoda, že sa o ňom už dnes moc nevie a mladý o ňom nevedia vôbec. Je smutné, že takýto výborný slovenský dokument je tak málo docenený. Bol som na tom v kine, kedže rád podporím slovenských tvorcov a bolo veľmi smutné, že som tam bol jediný s kamarátom a ešte jedným starším pánom. Takéto filmy majú málo pozornosti v kine a práveže na takéto filmy by mali chodiť mladý a podľa mňa by na to mali chodiť aj zo školy, aby sa o tom viac dozvedeli, kedže takéto veci sa ani NEVYUČUJÚ! Je to veľká škoda. Každopádne je to film výborný a výpovede horolezcov sú dychberúce a neuveriteľné. Taktiež aj zábery sú parádne. Odporúčam film všetkými desiatimi!(29.10.2017)

Ďalší spomedzi Barabášových vydarených vysokohorských dokumentov, tentoraz so zameraním na československé horolezectvo v rámci minulého režimu, sledujúc jeho vývoj od počiatočných fáz cez prvé zahraničné výpravy a s tým spojené príkoria až po najväčšie úspechy/zdolané vrcholy. Gró dokumentu je venované osobnosti Ivana Gálfyho a teda nazeraniu na tématiku skrz jeho činnosť, ktorú bezpochyby možno považovať v rámci onoho horolezectva daných rokov za najzásadnejšiu. Páčilo sa mi zakomponovanie pomerne slušnej porcie dobových záberov/fotiek, svedectvá zúčastnených a taktiež občasné vsunutia dobových novinových útržkov. Rozhodne prínosný a pekný dokument, ktorý odporúčam jednak zanieteným/rekreačným horolezcom resp. ľuďom ktorých daná tématika zaujíma, ale takisto laickej verejnosti, ktorej - podobne ako mne - skrátka vyhovuje Barabášov pohodový dokumentaristický štýl. Poznámka - videné v celovečernej kino verzii. 80%(2.12.2017)

uzasny Barabasov dokument o tom akých sme mali kedysi vybornych horolezcov. odporucam a urcite si ho znovu niekedy pozriem.(2.1.2018)

• - V roku 1965 pridelili československým horolezcom preskúmať Vachánsku oblasť – jednu z najmenej prebádaných častí Hindukúša. Čakal tu na nich rad panenských štítov nad 6000 metrov, na ktorých nestála ľudská noha. Medzi ne patril aj legendárny vrchol, ktorému mu domáci hovoria Hora kam nedoletí vták. (Zdroj: K2 studio)

• - V roku 1967 vyliezli na Tirič Mir novou cestou a boli československí horolezci druhou expedíciou, čo stála na vrchole najvyššieho štítu pohoria Hindukúša. (Zdroj: K2 studio)

• - Jarýk Stejskal: "Prvovýstup na Dhaulagiri expedičným štýlom a prvovýstup na Lhotse expedičným štýlom – to boli prvovýstupy obrovskými, neprelezenými stenami. To bola rarita, doteraz tieto obrovské steny neboli prelezené. Ale bolo to expedičným štýlom, čo nám už začalo vtedy vadiť. Mali sme predstavu, že sa v Himalájach dá liezť aj inak." (Zdroj: K2 studio)