Příběh letiště Praha

Režie:

Petr Slavík

Scénář:

Jitka Škápíková

Marcela Augustová (vypravěč), Marek Holý (vypravěč)

Od travnaté louky k supermoderní letecké křižovatce. Proměny pražského letiště během osmi desítek let jeho existence v dokumentu, který je zároveň sondou do zákulisí fungování současného letištního provozu. Jako největší a nejmodernější vzdušný přístav republiky oslavoval dobový tisk v roce 1937 nově otevřené letiště v pražské Ruzyni. Tato slova zůstala pravdivá i po osmdesáti letech, letiště ale mezitím muselo projít razantní proměnou. Travnatá plocha s odbavovací halou a nezbytným zázemím označovaná jako letecké nádraží se s rozvojem letecké dopravy postupně měnila ve složitý komplex. Odmrazování letadel, údržba drah, nákladní provoz, opravy letadel... Řada činností zůstává očím běžného cestujícího skryta. Dokument nahlíží do zákulisí současného letištního provozu a zároveň ukazuje, jak rostoucí nároky letecké dopravy ovlivňovaly podobu pražského letiště během osmdesáti let jeho existence. (Česká televize)

Marze

Zrovna před měsícem jsem byl na dvouhodinové exkurzy po Letišti Praha a mohu srovnávat s dokumentem. Na exkurzy zaznělo více zajímavých detailů, příklad ukradnout zavazadlo cestujícímu zaměstnanci je na pražském letišti téměř nemožné . Personál by se musel dohodnout s uklízečkou která by zavazadlo schovala mimo kamery. Na zahraničních letištích jsou krádeže častější, protože zaměstnávají brigádníky. Dokument je pojatý široce historicky. Informace o největším letadle je aktuálně letadlo emirátské letecké společnosti. Ochrana letiště před ptáky je pojata příjemně důkladně. Nevěděl jsem, že odmrazování letadel je pro letecké společnosti tak drahé. U hasičů zaznělo vše podstatné. jedno speciální auto stojí přes dvacet milionů korun. ()

Krastom

Dokumentární pořad o letišti Václava Havla. Některé informace pro mě byly zajímavé, většinou se ale jednalo o nudná fakta. Za mě 40%. ()