Hlubiny času

• Česko Pradávná historie (více)

Historik Jonathan Markley seznamuje diváky s historií Země od nejdávnějších časů po vznik prvních čtyř velkých civilizací, věk objevů a průmyslovou revoluci... Seriál Hlubiny času odhaluje překvapivé souvislosti. Prozrazuje, že naše rozhodnutí a vítězství na bitevním poli nejsou tím jediným, co pohání civilizaci a pokrok dopředu. Stejně důležité jsou také fyzika, geologie, biologie a chemie. Jde o tak dávné síly, že všechno, o čem jsme si mysleli, že známe, ve skutečnosti ve skrytu určil už samotný vznik naší planety. Události z hlubin času – stvoření vesmíru, exploze hvězd, srážky kontinentů a evoluce, napomohly klíčovým momentům v historii lidstva. Tento jedinečný seriál vyšperkovaný špičkovými digitálními efekty a animacemi nečekaným způsobem odpovídá na otázky, jak a proč vznikla civilizace, kterou známe. (TV Prima)

Teachman

Tento televizní dokument je vhodný nejen do hodin dějepisu. Žáci se při něm mohou zopakovat významné dějinné mezníky v lidské civilizaci. Vhodnější je ale pustit pouze kratší vybrané pasáže, protože při zařazení celé epizody budou mít problém s udržením pozornosti. Doporučuji až pro devátý ročník v rámci opakování. ()

Arsenal83

Je to síce ako z rýchlika, ale dozvieme sa aj zaujímavé veci, napríklad, prečo bolo čierne korenie (pepř) na konci 15. storočia najžiadanejšou komoditou na svete a nebolo to kvôli dochucovaniu jedla. Seriál by si zaslúžil aspoň desať podrobnejších častí. ()

SeanLSD

Pozoruhodný holistický koncept vysvetľuje históriu globálnych civilizačných procesov za pomoci prepojenia poznatkov z fyziky, chémie, biológie a geografie. Veľmi presvedčivá a lákavá ilustrácia toho, ako všetko so všetkým súvisí, ktorá človeku bez základných encyklopedických vedomostí a schopnosti uvažovať v súvislostiach musí pripadať ako šialený chaos a tým všeobecne vzdelaným zasa ako príliš skratkovitý výcuc, ale každý si v nej určite nájde aspoň pár fascinujúcich detailov z dejín vesmíru, Zeme a človeka, ktoré ho zanechajú v úžase z poznania. Faktom zostáva, že je to extrémne zrýchlený prehľad a takýto prístup, perfektne zodpovedajúci súčasnej pozícií človeka vo svete, by si zaslúžil podstatne dlhší seriál. ()

Zeck

Komplexní pohled na historii Země a lidstva, který ale trpí díky své zkratkovitosti. Představit během tří dílů alespoň zlomek všech podstatných momentů od Velkého třesku k novověku, to je neproveditelné jinak než na nejzákladnější úrovni pro úplné ignoranty. Člověk s elementárním přehledem se nic nového nedoví, tudiž je samotný dokument vhodný tak pro základní školy jako doplňkový materiál k výuce, nebo pro lidi, kteří ještě v dospělosti netuší, že obilí je vyšlechtěná tráva a srážky tektonických desek vytvořily hory. 60 % ()

ostravak30

Dokument je rozhodně zajímavě zpracován ohledně vyprávění. Problém ale je co vypráví. Připadá mi to jako mix všeho, co už se mohli lidé dozvědět z jiných dokumentů. Jako by autoři vzali všechno, co už někde zaznělo a nacpali to sem. Opravdu se nic nového nedozvíte. Plusem snad je jen to, že to vše se dává do souvislostí s věcmi, s kterými bychom znázorněné události dohromady nikdy nedali. Jinak se ale divák nedozví nic nového a většinu informací už běžný člověk musel pochytit kdekoli, pokud má alespoň nějaký elementární všeobecný přehled. ()