Rakka

Lorne Balfe

Tony Dean Smith

Scénografie:

Bobby Cardoso

Neill Blomkamp a jeho výtvor District 9 je u mě zařazen mezi srdcové záležitosti, tudíž doufám, že se od něj dočkám podobně v budoucnuúspěšného filmu. Nechci tím pádem říct, že Chappie a Elysium nejsou dobré filmy, ale na kvalitu Districtu prostě nedosahují. Rakka je zajímavým nápadem pro mě neznámého studia, kde jde ve filmu o to, že lidstvo je postupně vyhubováno mimozemskými kolonizátory. Zpracování filmečku se mi velmi líbilo (za takové efekty by se nemusel stydět ani ten nejlepší hollywoodský biják), i příběh by nemusel být tak špatný. Uvidíme, jestli se vybere dostatečně velké množství peněz na plnohodnotný celovečerák. Potenciál to rozhodně má. Za mě dávám 81 %(20.6.2017)

Blomkamp a vetřelci po x-té a zase jinak. Podle páně Scotta je jeho vysněná verze přímé návaznosti na Camerona mrtvá, ale i víra Sigourney Weaver v jeho talent mě nutí doufat, že tohle prostě jednou, na rozdíl od Half-Life 3, opravdu klapne. Kompromis je pro Blomkampa zapovězené slovo a tak hledá skuliny v systému, jak protlačit svoje vize k širokému publiku jinak. Digitální platformy jsou mocné, a i když bych tuhle neučesanou, špinavou a technicky velmi umně maskující chabý rozpočet podívanou nejraději viděl na velkém plátně, furt budu rád za to, že to vznikne někdy, než nikdy.(18.6.2017)

• novoten

Úvod dává naději, že tentokrát jde konečně o funkční sci-fi svět, ve kterém se ústřednímu nápadu bude dařit. Zbylé dvě části ale podle očekávání dokazují, že o postavách nebo vývoji zápletky to ani tentokrát nebude a půjde zas a znovu o pár působivých obrázků pospojovaných tak povrchně, že budu posílat Ridleymu Scottovi desítky děkovných dopisů za to, že (minimálně prozatím) zrušil plány na Aliena 5 se Sigourney Weaver. Blomkamp totiž hlavní hvězdu zoufale nevyužívá, potisící zastává mantru "špína, krev, vetřelci" a potisící selhává. Dvanáct let točí pořád to samé bez toho, že by se snažil kamkoli pohnout. Fascinující, ale mnohem víc frustrující.(20.6.2017)

• tron

Škoda, že Blomkamp po Districte 9 nenakrútil toto a namiesto toho sa vrhol na priemerné Elysium a príšerného Chappieho. Rakka po vizuálnej stránke neberie dych. Na to si Neil naložil na plecia až príliš veľkolepý námet, na ktorý by fakt potreboval seriózny rozpočet. Ale je dosť dobrá na to, aby ste si ju pozreli. A hrá v nej Sigourney Weaver. Kraťas Rakka je tak trocha votrelecký (a terminátorský) klon a ako celovečerák sa mohol za istých okolností rovnocenne postaviť po bok Districtu 9. Kritici by vraveli, že je to čosi podobné, ale zároveň iné a že Blomkamp sa behom dvoch filmov stal zárukou kvality a expertom na „originálne, špinavé sci-fi“. Ale chýba mu práve vyšší rozpočet, takže po výtvarnej stránke je to miestami bieda. Ďalším mínusom je krátka minutáž, vinou ktorej je predstavené univerzum nepochopiteľné, nelogické, čudné a WTF. A otvorený koniec.(29.7.2017)

Typický Blomkamp. Sled chatrne prepojených špinavých industriálnych záberov, ktorými sa režisér snaží maskovať, že nevie vytvoriť plnohodnotné postavy a už vôbec nevie rozprávať príbeh. Technicky rozhodne na úrovni a niekomu zjavne striekajúca krv a vydarené efekty stačia na dokonalé navodenie atmosféry. Mne však určite nie.(22.6.2017)