Rakka

Lorne Balfe

Tony Dean Smith

Scénografie:

Bobby Cardoso

Docela drsná vize postapokalyptické budoucnosti po invazi mimozemšťanů od Neilla Blomkampa. Měla by to být součást dlouhodobějšího projektu od studia Oats. S těmihle mimozemšťany není žádná sranda. Lidský odpor vede neohrožená Sigourney Weaver. Snad budou příští díly stejně dobré. "Uřízněte mu hlavu!"(21.6.2017)

Blomkampova špinavá variace na post-apo část Terminátora kde roboty nahradily obří ještěrky a kde se s lidma zachází jako s dobytkem včetně porcování na kusy. Úvod do toho světa je super, Blomkamp vždycky uměl vymyslet funkční hierarchii pro svůj film a tady to neni jinak, obří mimozemský elektrárny pumpující metan do ovzduší, ničení přírody atd. Efekty na rozpočet špičkový. Co se mi však nezdálo byla poslední část filmu neboť to vyznívalo trochu jako klišé "kdo je tu vlastně monstrum" a v případným celovečeráku bych od toho radši upustil.(14.7.2017)

• tron

Škoda, že Blomkamp po Districte 9 nenakrútil toto a namiesto toho sa vrhol na priemerné Elysium a príšerného Chappieho. Rakka po vizuálnej stránke neberie dych. Na to si Neil naložil na plecia až príliš veľkolepý námet, na ktorý by fakt potreboval seriózny rozpočet. Ale je dosť dobrá na to, aby ste si ju pozreli. A hrá v nej Sigourney Weaver. Kraťas Rakka je tak trocha votrelecký (a terminátorský) klon a ako celovečerák sa mohol za istých okolností rovnocenne postaviť po bok Districtu 9. Kritici by vraveli, že je to čosi podobné, ale zároveň iné a že Blomkamp sa behom dvoch filmov stal zárukou kvality a expertom na „originálne, špinavé sci-fi“. Ale chýba mu práve vyšší rozpočet, takže po výtvarnej stránke je to miestami bieda. Ďalším mínusom je krátka minutáž, vinou ktorej je predstavené univerzum nepochopiteľné, nelogické, čudné a WTF. A otvorený koniec.(29.7.2017)

• novoten

Úvod dává naději, že tentokrát jde konečně o funkční sci-fi svět, ve kterém se ústřednímu nápadu bude dařit. Zbylé dvě části ale podle očekávání dokazují, že o postavách nebo vývoji zápletky to ani tentokrát nebude a půjde zas a znovu o pár působivých obrázků pospojovaných tak povrchně, že budu posílat Ridleymu Scottovi desítky děkovných dopisů za to, že (minimálně prozatím) zrušil plány na Aliena 5 se Sigourney Weaver. Blomkamp totiž hlavní hvězdu zoufale nevyužívá, potisící zastává mantru "špína, krev, vetřelci" a potisící selhává. Dvanáct let točí pořád to samé bez toho, že by se snažil kamkoli pohnout. Fascinující, ale mnohem víc frustrující.(20.6.2017)

Neill Blomkamp a jeho výtvor District 9 je u mě zařazen mezi srdcové záležitosti, tudíž doufám, že se od něj dočkám podobně v budoucnuúspěšného filmu. Nechci tím pádem říct, že Chappie a Elysium nejsou dobré filmy, ale na kvalitu Districtu prostě nedosahují. Rakka je zajímavým nápadem pro mě neznámého studia, kde jde ve filmu o to, že lidstvo je postupně vyhubováno mimozemskými kolonizátory. Zpracování filmečku se mi velmi líbilo (za takové efekty by se nemusel stydět ani ten nejlepší hollywoodský biják), i příběh by nemusel být tak špatný. Uvidíme, jestli se vybere dostatečně velké množství peněz na plnohodnotný celovečerák. Potenciál to rozhodně má. Za mě dávám 81 %(20.6.2017)