Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

verbal

Jediný opravdu poctivý, bezelstný a altruistický miliardář světa, úchvatný a dobrosrdečný filantrop Andy Babitch, sokol jasný, hlava pomazaná, je čiročiré maďarské dobro! Nic lepšího nás nemohlo potkat!!! Jde mu výhradně o blaho národa, aby nikdo nekradl, všichni bez rozdílu řádně a včas platili daně, hladce a spravedlivě čerpali evropské fondy a náš malý národ jen a jen vzkvétal ve světlých zítřcích pod laskavými křídly přátelského, soucitného, křišťálově průhledného a všemi milovaného korporátu, fertilního Agrofertu. Ten totiž, až po bolševicku za pomocí státních represí a nejúspěšnějších krizových nenažerů zatočí se všemi těmi zkurvenými zlodějskými a bezohledně vykořisťujícími malými a středními podnikateli, všechny je zruinuje, skoupí, zlikviduje a rozprodá na náhradní díly, tak každého z nás přivítá ve své hřejivé náruči a dá nám skvělou perspektivní práci za naprosto velkorysých 65 Kb (Korun babitchovských) na hodinu v některé ze svých zdravých BIO!!!kafilérií, životnímu prostředí nebývale prospívajících chemických provozech či ryze dietních nízkokalorických pekárnách. Tam budeme s pocitem zajištěné budoucnosti a úsměvem na tváři mlít zdravou a výživnou, posypovou solí dochucenou, ryze českou masokostní moučku z těch nejkvalitnějších produktů polských nucených výseků, šťastně a beze strachu míchat zcela netoxické pesticidky na ty zlé fuj fuj brouky, co nám ožírají biopaliva, nebo drtit z nutričně tolik hodnotných speciálních odrůd zakrslé kukuřice a chutně nedomrlého obilí mouku na koláče, co nikdy nejsou bez práce. Ne ne! Ti nejšťastnější z nás pak budou trávit dvanáctky na čerstvém vzduchu a pěstit naší žluťoučkou ekologickou spásu, královnu všech rostlin, jež zajistí našim dětem to nejčistší ovzduší, až coby božské aditivum zadře všechny ty zasrané znečišťující motory na fosilní paliva. Sláva ti, sláva ti, sláva ti!!! Endy, pomiluj ny! Tak rádi budeme pro tebe jen tupě přežvykovat a dvakrát ročně si necháme poklidně oholit vlnu na svetry. *** Jako Víťo, dobrý, vole, tohle ti závislé veřejnoprotiprávní médium s kradou, volenou většinovou Kalverovou bandou, jejíž předseda si pořídil novou firmu – Českou dementpubliku a.s. a tu dle svého nejlepšího vědomí a … po kouscích plundruje a likviduje, určitě do hlavního vysílacího času nezařadí. Nevím, jestli jsi to natočil Za orálek, nebo protože jsi stejně nasraný jako já, ale je trochu škoda, že sis jako tažného koně vybral ubohého nenažraného kulaka, kterého když Endy svým šarmantním způsobem ojebal a přivedl na mizinu, zbylo mu jen nuzných 10 000 hektarů, bioplynka za sto padesát míčů a oči pro pláč! Kdyby to náš maďarský parazit agent Bureš neudělal, sází teď spolu ruku v ruce řepku po celém Podyjí. Přitom je tolik lidí, které ta kunda zlikvidovala naprosto, a ještě zlikviduje, ať už svými obchodními praktikami, tak ekonomicky zcela nesmyslným daňovým terorem. Nebo taky ne a je to první vlaštovka s alespoň nějakou publicitou, kterou MAFRIE a Český žrout koncesionářských poplatků od každého, kdo jen umí vyslabikovat slovo televize, aniž by ji vlastnil, nestačily „zprodukovat“. Jít na lov sviní jen se selským rozumem není až tak úplně ono, ale nevadí. Dalo se to sice udělat mnohem chytřeji, s daleko věrohodnějšími oběťmi a neprůstřelnějšími argumenty, ale aspoň něco. Třeba teď přijdou další dílka a těch 70 procent lopat v našich lůzrech a hnojích pochopí, že zakřížkováním ANO volí cestu do prdele České korporátní republiky, na níž je bude s úlisným úsměvem provázet naprosto amorální hovado, které, až se to všechno v toxických dýmajících vyplundrovaných ruinách provalí naprudko, tak sorryjako, mámtovpiči a roztomilý tropický ostrůvek bez extradice na luxusně rajské dožití v Bakalově Polynézii. Takže nezbývá, než doufat, že pohádka skončí dobře a nějaké to dítě v davu už brzy nahlas bezelstně zakřičí, že císař je bezskrupulózní pokřivená hrabivá zlodějská zmrdská kurva, načež i solviny prozří a strhne se blahodárná vlna defenestrací a věšení na kandelábry. () (méně) (více)

Gemini

Selský Rozum dokonale ukazuje, jak široká je kategorie "dokument", a hlavně, že dokument je něco jiného (alespoň v tomto případě) než investigativní žurnalistika. Jak je patrné ze zdejších komentářů, leckdo si všímá, že další z prací Zuzany Piussi je lehce na štíru s objektivitou, či jinak řečeno, že je silně tendenční, a to způsobem, cílícím na první signální soustavu, a u tzv. "slušného člověka" pochopitelnou okamžitou pobouřenost tím promyšleným vykalkulovaným kapitalistickým zkorumpovaným zlem, které má představovat Andrej Babiš/Agrofert. Je možné, že ho skutečně představuje. Je jisté, že Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal. Ale tvůrci ve svém svatém nadšení nabíjejí ochráncům Svatého Andreje dost průraznou munici, protože kromě výsledků rozboru výrobků Kosteleckých uzenin jsou tu k vidění hlavně ti, kteří mají dobré subjektivní důvody Andreje Babiše nenávidět, a kromě jednoho staršího ukrajinského dělníka, hovořícího o drsných poměrech ve vodňanské drůbežárně, se všichni schovávají za rozmazané obličeje a zkreslené hlasy, přičemž dohromady říkají takové ty věci, které bez větší námahy můžete vyslechnout o komkoliv. Typicky "no jasně že ty testy byly uplacený, protože prostě Babiš". Na jednu stranu je dobře, že podobné záležitosti se točí (protože mediální divize Agrofertu je skutečná, velmi produktivní a velmi zdatná) - na druhou stranu se nedivím, když Česká Televize nechce něco takohéhoto pustit do vysílání, tím spíše před volbami. V tom bych nehledal politický tlak, ale opravdu snahu dodržet zákonné požadavky na status veřejnoprávního média. Závěrečný disclaimer: pojďte volit, nenechávejte se oblbnout sladkými řečičkami o tom, jak to s vámi kdo myslí dobře, používejte kritické myšlení, a hlavně selský rozum. Ten funguje na 100%. Jeho filmová, "dokumentární" podoba, bohužel jen tak na šedesát. ()

Rimsy

Selský rozum bohužel až příliš jednotvárně kopíruje koncept Matrixu AB, který mi už před těmi pár lety přišel přehnaně jednostranný. Investigativní práce novinářů přitom přinesla hned několik nových zjištění, které jsou však poskládané dohromady poměrně nenápaditě, suše a bez dostatečné režijní jistoty. Vyznění několikaminutových monologů Babišových "obětí" (mezi nimiž samozřejmě opět nechybí Bohumír Rada) vyšumí do prázdna, jelikož film bez silného vedení nechává všechny hejtry zdlouhavě vypovídat. Jsem možná zbytečně zlý, ale zmatenost a nekoncepčnost rychle vede k nudě, ve které zanikne jak široké spektrum probíraných témat, tak nezpochybnitelná práce, již sesbírání informací muselo dát. Takhle je z toho jen další šokované pozastavení nad tím, co se u nás děje. Ovšem s tím (jak správně píše xxmartinxx), že každého jen utvrdí v jeho počátečním postoji a nikam dál diskuzi neposune. ()

xxmartinxx

Ten dokument dal určitě kus poctivé práce - materiál pokrývá překvapivě velký okruh událostí. Bohužel je ale taky tragicky špatně sestříhaný, v důsledku nepřesvědčivě argumentovaný (pokud jste team Babiš, nemáte moc důvodů těm hlavám věřit) a proto bohužel zbytečný - rozhořčí se nad ním ti, kdo byli rozhořčení dávno, potenciál "otevřít oči" tu je nulový. Upřímně řečeno mě překvapilo, jak špatně ten film drží pohromadě - čekal jsem solidní řemeslo, které dojede na "neobjevnost". Opak je pravdou - je tu spoustu působivého materiálu, který je daný dohromady velmi nejistě a neefektivně. 50 % ()

Dragoni

Selský rozum je tzv. Anti-Babišovským dokumentem, který ukazuje na "nekalé praktiky podnikání i politických machinací" a jejich následných dopadů. Dokument klade mnoho otázek a je zde použito mnoho dokumentaristických stylů. Výsledný dojem ze zpracování dokumentu je ovšem horší. Co se týče obsahu, je divákovi podán dostatek informací, aby si vytvořil svůj názor či pohled na danou problematiku. V dokumentu jsou informace o Agrofertu, Vodňaském kuřeti, Kosteleckých uzeninách, mastně Kmotr, dotacích, záhadných politických "machinací", zaměstnávání non-CZ obyvatel a výpovědi očitých svědků i lidí, kteří přišli s p.Babišem a jeho podnikáním do přímého styku. ()

NinadeL

Zdánlivě ideální spojení Víta Janečka a Zuzany Piussi zavdalo důvod se na nový dokument těšit. Aktuální pichlavé téma také není problém. Takže proč to celé vypadá tak amatérsky? Netuším, jestli přepis na DVD ještě někdo sabotoval, ale vypadávající popisky, titulky a celé mluvící hlavy z obrazu ničemu neprospívají. Chybí důraz na fakta a přílišný prostor je daný pábitelským úvahám jako z těch nejslabších chvilek u Klusáka. Spousta vaty a nic z toho. ()

*CARNIFEX*

Konečne vecná, informatívna záležitosť bez zbytočného pátosu! Piussi vyzliekla Babiša do noha, pričom si viem živo predstaviť ten jeho jebnutý ksicht, keď sa o tomto počine dozvedel. Potom, ako tento dokument vyšiel na svetlo sveta, Piussi sa ocitla na zozname nepriateľov štátu. No a treba dodať, že absolútne zaslúžene :D Ja na záver len dodám. Toto je doposiaľ asi najlepší dokument od Piussi, ktorá nie malou, ale veľkou palicou zašpárala do toho najväčšieho hovna. Bože Ja to mám tak rád :D .. ()

troufalka

Dokument Selský rozum je třeba brát selským rozumem. Když někdo něco moc chválí, zapne se mi v hlavně kontrolka. Když se někdo do někoho (něčeho) moc naváží, zapne se mi v hlavě kontrolka. V dokumentu uvítám, když je oběma stranám dán stejný prostor. To tu nebylo a dokážu si představit proč. Ale i kdyby se Babiš natáčení účastnil, dokážu si představit, jak by to asi vypadalo. Je Babiš slušný podnikatel nebo zločinec? Kdo nám to poví ...? Informace, které čerpáme jsou ve většině případech z médií. Za komunistů jsme ovládali umění čtení mezi řádky. Dnes to potřebujeme ještě mnohem víc. ()

Big Bear

Tak jsem konečně viděl ten tajemný uniklý dokument ČT, který ČT ,,zakázala'' vysílat a který už koluje v četných kopiích na ytb a úložištích. Onen zákaz je vcelku jednoduchý. Není to na příkaz shůry (tedy z vlády) od mocných spolupracovníků z ANO, kteří stále pracují Babiše. ČT jako veřejnoprávní televize by tímto dokumentem mohla ovlivnit blízké volby a proto jej hodlá odvysílat až po volbách aby z tohoto nebyla nařčena. Otázkou zůstává zda veřejnoprávní Tv když už natočí pořad o zjevném darebáctví někoho - by jej neměla zveřejnit právě před volbami, aby si národ mohl udělat sám názor. Po zvolení dotyčného darebáka už totiž může být na takovéto ,,dokumenty'' pozdě. A pak mne napadá ještě jedna věc. Vzhledem k značně amatérské stránce dokumentu je jeho ,,únik'' zárukou jisté míry sledovanosti. --- Už jste viděli ten tajný dokument o Babišovi? Psali o něm i v Reflexu! To musíte vidět, to je hrůza co tam je! :-) . Ruku na srdce, každý se raději podívá na něco zakázaného než na nějaký dokumento tom si jak jeden z politiků hrabe a hrabe . ---- Sám dokument je značně amatérský a například reportážím Reportérů sahá sotva do pasu. Vše je to o tom jak jedna paní povídala, případně to slyšela od jiné paní, která to slyšela v pojízdné prodejně... Pokud se už v dokumentu objeví nějaký svědek, je mu zdeformován hlas či obličej ačkoliv tělo nechává kamera zcela odkryto. Sice to kvůli utajení dotyčných chápu, ale působilo to dost nedůvěryhodně. A upřímně, ty dvě obtloustlé madam v šatech s gepardím vzorem mohl štáb rozmazat cele i s jejich hlasy... Čeho se nám naopak dostává hojně je záběrů na novinářku Zuzanu Vlasatou se svým děckem, které v tomto dokumentu kameramana zajímalo víc než vodňanské kuře z Polska, protože jej poměrně často zabíral jak sedí, leze, brečí... Zvukově je nám pak přítomnosti tohoto herce dopřáno ještě více. Film zlehka a hodně amatérsky poodhaluje bez pádnějších důkazů skutečně mafiánské praktiky pana Hrabiše. A už jen to stojí za důkladnější přošetření čímž myslím nezávislé. Pokud si myslí, že tato zem je něco jako lom na kámen, který lze prostě jednoduše vytěžit až tam jednoho nebude nic, pak je třeba se s ním rychle rozloučit. Problém je, že řadu nákupů firem (včetně těch v nichž sedláci ,,uvěřili'' v Agrofert jako jediného partnera) udělal legálně. Jestli koupil drůbežárnu a jako majitel vybil slepice a teď nechává chátrat budovy mne může jako člově štvát, jako zemědělce srát, ale to je tak všechno co vůči jeho majetku můžeme dělat. Druhou věcí jsou úniky daní, dovoz polského masa, nedodržování předepsaných ingrediencí u výrobků, kde to garantuje zákon, ,,zaklekávání'' finanční správy na jemu nepohodlné firmy atd... Já tomuto pánovi nevěřím ani ň. Volit ho nehodlám i když je současný výběr konkurentů značně tragický. Dávám tedy za květ řepky olejky a pytel pesticidů a herbicidů. * * * ()

666teen

Tak jsem tady zaregistroval jakési hlášky o zbabělcích s rozmazanými ksichty a záhrobními hlasy. A to je právě to! Lidi už se zase bojí, že se jejich zasrané životy změní v ještě zasranější, nebo že je dokonce přejede Tatra s pískem. Takže nás má StBureš přesně tam, kde nás chce mít. Stádo s hubou od marmelády. ()

boshke

Bohužel je toto dílko strašně amatérské a tendenční. Popisuje v podstatě korporátní ničení malých podnikatelů. To se však děje napříč zeměmi a odvětvími. Zde je však do role ďábla dosazen pouze pan kolega AB. Ve finále je tento "dokument" zcela zbytečný. My víme svoje (OK, díky tomuto počinu možná o něco více) a Hrabišovy ovce to je utvrdí v tom, jaký je to chudáček a jak proti němu Kalousek vede účelovku... 60% ()

Kothy

Po zhlédnutí Matrixu AB jsem byl mírně zaražen, teď jsem ale přímo vyděšen. Za ty dva roky se situace ještě víc vyhrotila. Babiš dělá čím dál větší bordel a lidi mu to bohužel žerou. Opravdu nemám slov. Nemáme daleko k návratu do minulého režimu. Nedělám si už ani iluze, že se po volbách něco změní, lidi jsou prostě blbí... "Přísahám na život svých dětí a vnoučat, že nebudu ovlivňovat svá média." ()

Spinosaurus

Tento dokument jsem viděl krátce po shlédnutí filmu Všichni dobří rodáci. Myslím, že se jedná o důstojné pokračování. ()

Slarque

Některé postprodukční hrátky s obrazem výsledku spíš škodí, ale jinak velmi dobrý dokument o tom, jak to funguje v našem Babištánu. Základním problémem takovéhoto filmu je samozřejmě to, že prakticky žádný z volů, kteří volí ANO, film neuvidí. Takže se možnost změnit něčí názor blíží nule. A pak je tu ještě spojenectví s ČT, na jejíž „nezávislost“ bych si také nevsadil ani haléř. (Ale to už tvůrci filmu nejspíš zjistili také.) ()

Marze

Dnes se všichni bojí bavit o politice , aby se nerozhádali, ale toto dílko mě připadá jako okatá jednostranná propaganda.Také jsem pro malé rodinné farmy a pěknou krajinu, ale v procesu globalizace je to obtížné. Radši rozšiřme národní parky a na zbytku hospodařme efektivně.Další tématická linka - nízké ploty. V dokumentu není nijak komentováno proč jsou Ukrajinci ochotni pracovat 12-15 hodin za 72 korun na hodinu. Jestli se dostane do flow stavu a nevnímá čas, trpí workaholismem nebo jak se obával Masaryk, pokud se dělníkovi zkrátí 12 hodinová pracovní doba, může se upít v hospodě. Snižuje se tím výše mzdové nabídky na venkově. ()

lena60

Uff...Strašně amatérské a jednostranné. Kam šlápne Babišova noha, to lehne popelem. A oslava české zbabělosti a připosranosti (spousta anonymních respondentů, začerněné obličeje, zkreslené hlasy). Výsledek chvílemi působí až směšně. Pro jistotu ještě uvedu, že rozhodně nepatřím mezi Babišovy skalní fanynky... ()

Šandík

Filmu selský rozum samozřejmě lze vytýkat tendenčnost, brnkání na city či cokoli jiného, podstatné mi ovšem připadá něco naprosto jiného. Pokud by tvrzení ve filmu obsažená byla nepravdivá, nepochybně by se AB s tvůrci už dávno soudil. Ale ono ne. Ticho po pěšině. Daleko účinější je zařídit aby film neuvedla ČT, aby vyhodili Víta Janečka z práce, aby ho nemohla v předvolební kampani promítat Strana Zelených, aby se nedal stáhnout z internetu, a tak všelijak podobně... Můžete tvrzením ve filmu obsaženým nevěřit, byť mnoho z toho je dohledatelné i z jiných zdrojů, ovšem okolnosti jeho (ne)uvedení hovoří samy za sebe... Přicházíme o svobodu a vůbec nás to nezajímá. ()