Selský rozum

• angličtina Common Sense (festivalový název) (více)

Téměř tříletý sběr materiálu na českém venkově, zkoumání toho, jakými tématy žijí zemědělci a podnikatelé v této oblasti, jak a proč fungují dotace, proč se pěstují některé plodiny více a jiné méně a proč v posledních letech ubylo chovů zvěře a jaké to má důsledky na produkci potravin, vedl ve výsledném střihu autory k zaměření se na roli Andreje Babiše, styl a důsledky jeho podnikání a následně i politických aktivit, které se stávají jedním z nejvíce určujících faktorů pro českou krajinu, podnikatelské prostředí a brzy nejspíš také pro celý stát. Film také využívá dlouhodobé práce řady novinářů v této oblasti a několik jeho scén přímo sleduje autory nedávno vydané knihy „Žlutý baron“ Zuzanu Vlasatou a Jakuba Patočku při investigativní práci. Jedním z hlavních protagonistů filmu je moravský sedlák Bohumír Rada, který spoluzasvětil Andreje Babiše do zemědělského podnikání a pak se jejich cesty zásadně rozešly. (D1film)

Tamten

Na první pohled to vypadá hrozně jednostranně, bez názorů opozice. Když si ale člověk poslechne nějaký rozhovor o tom, jak film vznikal, zjistí, že názory druhé strany se do filmu snažili dostat, ale oni odmítali. Poté už v tom takový problém nevidím. ()

mirra66

"Dokument" falešných a křivých hráčů o falešných a křivých hráčích. Za aktuálnost a závažnost tématu nehodnotím jako odpad. 20% ()

Zevon

Nechápu, co pan Janeček tímto sledoval, dokument na první pohled rozkrývá temnou stranu stbáckého ušopleska, když se ale nenaserete a shlédnete záměr až do konce, máte dojem, že vše je jinak. Klidně bych se nechal přesvědčit, že cílem bylo upustit trochu páry našemu venkovu, něco málo jim předhodit způsobem, aby výsledek nenechal nikoho na pochybách, že on ten Andrejko je sice pekný kokotko, no ale taky "človek" a kdo není bez chyby, hoďte po něm něco, že jo. Nebudu opakovat naprosto skvělý, vyčerpávající Verbalův výkon, ale opravdu co víc říct k faktu, že po této republice chodí de facto tisíce lidí, kteří ať přímo, nebo jinak na kvality tohoto bezpáteřního hajzla dojeli způsobem, že přišli o vše, nejen o nějaké mrzké chechtáky. Takto pan Janeček udělal z našeho stbáckého, udavačského a bezcharakterního zmetka vlastně jen podnikatele s ostrými lokty, což ty tisíce lidí ví, že není, jen o tom nevíme my, díky panu Janečkovi. Vůbec bych se nedivil, kdyby ten dokument financoval někdo v pozadí a peníze šly hádejte odkud. Takto 1 milion lopat, kterým jsou argumenty uvedené v dokumentu šumák, neboť je chápou tak, že se poškubali akorát nenasytní neplatiči daní a vyšel z toho vítězně ten, který je daně platit donutí...tedy kromě sebe, samozřejmě, ty si velkoryse odpouští a má na to už díky lopatám glejt. ()

BuchtiCZ

rozporuplný dokument; na jednu stranu tleskám za odvahu natočit a zveřejnit proti těm mstivým sviním, na druhou stranu je tam spousta takových výkřiků do tmy bez zdrojů, že to působí jako pamflet, a vyloženě špatná je volba toho Rady, který s Babišem podnikal a nechal se o*ebat a teď brečí, chtělo by to lepší popis těch nepřátelských převzetí s nějakým právním hodnocením a případným popisem, jak to bylo ututláno u soudu či jinde, nevadil by ani nějaký exaktnější rozhovor s odborníky na potravinářství, ekologii, politology atd. k podpoře těch tvrzení, takhle to antibureše neobohatí a probureše neodradí, 55% ()

markyzgero

protibabišovská agitka, chovající se přesně v intencích toho, co mu vyčítá.? ok. zeleně lifestylovej dokument, kdy jedna ze spolutvůrkyň cpe svý uřvaný děcko do záběrů, protože přeci děti a tak to má bejt..? proboha ne! ()

hekla

Super, že se do toho někdo pustil, protože to muselo stát dost odvahy! Na to, že je Selský rozum dokument, mi tam ale chybělo trochu více podkladů, anylýz, srovnání,... protože pár výpovědí lidí není úplně nestačí. Vyjádření Agrofertu na začátku je top ;DDD. A z čeho mi fakt vstávaly hrůzou nebyla ani tak daná odhalení, ale velmi nevhodný "soundtrack" - to bylo fak masakroidní!!! Potenciál tento film má, ale provedení už tak skvělé není. Doufám, že to někoho nakopne a pustí se do pořádného dokumentu. ()

pestak

Potřebný dokument, který ukazuje, že nejen biopaliva z řepky jsou výnosným produktem při devastaci krajiny Agrofertem. Je vidět ještě strach lidí, kteří vypovídají na kameru, protože se této mstivé estebácké zrůdy bojí. Andrej Babiš devastuje nejen krajinu, ale podnikatelské prostředí a lidské duše a dokument o tom přesvědčivě vypovídá. ()

kiros179

Ano je to celkově hodně jednostranné, místy na úrovní amatérského projektu nějakého středoškoláka. Ale co nejde Selskému rozumu vytknout je to, že se zabývá tématy, které budou možná brzy z běžného newspeaku v Babišstánu úplně vytlačeny. Za to budiž tvůrci pochváleni. 70% ()

Meeryan

Dokument je skvělý, ale mohl být lepší... i tak moc doporučuji vidět. Uvítala bych více podrobnějších informací... Je to tak, že Babišův Agrofert ničí podzemní vody řepkou, vzácnou úrodnou zeminu postříkají umělými hnojivy a tím naprosto ničí vše... (pořad A dost). My snad fšecí Babišovi patříme! Je to směšné, že český národ je proti migrantům, proti rozdělování kvót, ale vlastní půdu si nechávají před očima zamořovat jedy... Babiš voličům imponuje, protože se chová jako oni sami, je to většinou generace narozená po válce a velmi škodí! Čest vyjímkám. Když jsem poprvé Babiše viděla, tak mě intuice nezklamala! Je to velmi jednoduché, lehké - poznat, že Babiš normální není. Mnoho lidí se nechá takovým člověkem zmanipulovat, nevidí, neslyší, slepě přitakávají, jsou jen stádem ovcí bez vlastního názoru... Stačí vidět Babiše jak mluví, jak se reprezentuje, jak reaguje, jak se vyhýbá odpovědím, jeho divně uhýbající oči, jak povýšeně mrká, jaké má svraštělé obočí, když se mu něco nelíbí a ten jeho hlas... ()

George8

Když vidím dnešní dobu, zvláště tu politickou, tak jsem hrozně rád za tyhle dokumenty. Je to hrozně cenné! ()

Spilif

Pět hvězd za odvahu, doufám že si tohle zhlédne maximum lidí a možná někteří i otevřou oči i když pro mě nic co by rozumě přemýšlející člověk nevěděl... Myslím že vlivná společnost AnoFert to má pěkně rozjeté a mohla by trochu přibrzdit nebo lépe zastavit ale víme jak.... a pro někoho jako callix ty "lopato" nejsem žádnej agresor, ale soudil bych tě za vlasti zradu a daroval kulku... ;) mír s námi... ;) ()