Brexitannia (festivalový název)

Dokumentární

Velká Británie / Rusko, 2017, 80 min

Noam Chomsky

Timothy George Kelly

Možná ani nevíte, pro co volíte, ale přece je důležité mít vlastní názor. Jo, to mluví za vše.(16.9.2018)

Vox populi, vox Dei. Pro každého, kdo touží po vhledu do motivů britských voličů resp. voličů obecně poučná až fascinující podívaná. Australský dokumentarista Timothy George Kelly prezentuje výpovědi leave a remain voters skoro nezaujatě. Ani ty nejdětinštější úvahy nejsou zesměšněny nikým jiným, než samotnými mluvčími a manipulační práce ryze filmovými prostředky (střih, scéna, řazení názorů) není skoro znát. Zdánlivě tendenční je výběr mluvících hlav v druhé, bohužel stručnější části the Experts, ale nabízí se vysvětlení proč tomu tak je; optimisty mezi poučenými těžko hledat. Od Nohama Chomskyho neslyšíme povzbudivá slova v žádném případě a hrozivými, ale výstižnými vsuvkami prosvětlí téma Saskia Sassen a další, jejichž texty nejsou v českém jazyce bohužel k dostání. Experti dle očekávání nevynáší verdikt, nýbrž různě nyznačují, že problém leží trochu jinde, než kde jej identifikují ať tak či onak zglajchšaltovaní voliči, tedy my - my, na jejichž adresu Churchill drze poznamenal: The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter. Zatímco se mnozí zabývají kravinami, jiní získávají klid na práci, která by pro dobro 99ti procentní většiny měla zůstat nevykonána. Výsledný obrázek může navodit zádumčivost z časů, které se předbíhají a nejsou s to sebe samé uchopit, přestože se o to heroicky snaží.(28.10.2018)