I tre volti della paura

• Francie

Les Trois visages de la peur

Black Sabbath

Horor / Povídkový

Itálie / Francie / USA, 1963, 99 min

Je několik verzí tohohle povídkového filmu. Různě seřazené povídky, různá hudba či zkrácené a prodloužené scény. Já viděl americkou verzi, kde hudba je Les Baxter a Karloff vlastním hlasem uvádí jako první duchařskou povídku, která nás varuje, že než mrtvému něco vezmeme, měli bychom si to pořádně rozmyslet. Druhá povídka Telefon byla nejslabší, pouze hlavní hrdinka má během jedné noci podivné telefonáty od mrtvého muže. Poslední skvělá povídka Wurdulak se točí kolem vampyrismu. Zde se Bava opravdu vyblbnul a navodil takovou atmosféru, že mu museli Kladiváři závidět. Škoda jen, že Telefon to trochu sráží dolů, ale jinak dvě zbývající povídky jsou povinností pro každého horrorového fandu.(2.12.2008)

Nikdy jsem nefandil povídkovým filmům a nikdy jim asi fandit nezačnu. Black Sabbath se skládá z jednoho průměrného psychothrilleru, jednoho docela zdařilého hammer-like gotického hororu (tomu ale taky nijak extra nefandím) a jedné průměrné duchařiny. Nic co by člověk musel vidět.(20.12.2010)

Tři příběhy, které spojuje vynikající Boris Karloff. První je překvapivě pouze průměrný thriller, zbylé dva jsou na to už mnohem lépe. Druhá povídka má skvělou gotickou atmosféru a překvapilo mě, co se myslelo pod pojmem Wurdulak, protože jsem čekal vlkodlaka :) Poslední je nejkratší, za to nejděsivější. Maska hraběnky se docela vyvedla, takovou dámu bych uprostřed noci potkat vážně nechtěl. Navíc se mi líbilo, že režisér na samém konci jasně ukázal, že má i smysl pro humor. Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že tenhle Bavův snímek je malinko slabší, než ty, co jsem v poslední době od něj viděl. 7/10(20.7.2010)

Po vizuální stránce snad ještě lepší než Hammer. Začínám propadat italské hororománii. :)(16.9.2009)

Tak nakonec se Bavovi, italsky afektovaný, povídkový snímek povedl. První kousek byl velmi průměrný po všech stránkách. Druhý příběh, "upírský" a nejdelší, i přes svou naivitu mnohé napravil a závěrečná scéna velmi povedená. Poslední povídka by si zasloužila samostatné hodnocení. Dokonalý horor. Divák přesně ví,co se stane, ale půlky jsou prostě stažené a funguje to výborně až do konce. Samotné jí dávám s chutí plný počet. Díky ní lepší čtyři, což je pro povídkový film velmi příznivé hodnocení.(14.9.2012)

Velmi nevyrovnaný film, což u povídkových snímků není vzácné. Povídka ,,Telefon" má sice zajímavý námět, leč v literatuře ( odkud čerpá) i filmu je pro dnešní dobu nijak výjimečný. Krásná M.Mercierová (Angelika) za podívání rozhodně stojí! Nejlepší je určitě ,,Kapka vody", která je po výtvarné stránce naprosto bezchybná - barokní obrazy interiérů, šerosvit a hra barev a tónů od zlaté přes okrovou, purpurovou, hnědou, bílou, šedou až k černé s tisíci (možná miliony) odstínů a přechodů. Kapka vody je tíživě dusivá, s minimálními prostředky vytváří slušnou atmosféru ( kapání vody, vytřeštěné oči, ruka, moucha...). Horror s monstry je zastoupen ,,Wurdulakem", povídkou typicky romantickou, kde den a noc, stíny a tma, rozvaliny a starý klášter hrají opět důležitou roli. Ostatně i interiér stavení je pln detailů a divák je v úvodních záběrech pomalé kamery nedokáže ani vstřebat. Boris Karloff je zde spíše ikonickým doplňkem, než výraznou hereckou hvězdou. Natočeno dle tria spisovatelů - A.P.Čechov, A.K.Tolstoj, G.de Maupassant. Celkově mezi 3-4*.(21.1.2012)

Slabší čtyřka. Druhý příběh "Semja vurdalaka", podle Alexeje Konstantinoviče Tolstého (nikoliv Lva Nikolajeviče, jak se domnívá gumli), je výtvarně velmi zdařilý.(3.12.2009)

Parádní povídkový film, má všechno co bych vyžadoval. Atmosféru, dobrý příběh a některý strašidelný pasáže. První povídka Telefon mi přišla jako nejslabší, byla taková obyčejná a přemýšlel jsem že to raději stopnu. Naneštěstí jsem to neudělal a dokoukal jsem to. První povídka je nuda s dobrýma hercema a zajímavou pointou 50%. Druhá povídka a zároven nejlepší je atmosférická pecka o jakýmsi Wurdulakovi. Karloff tady podává naprosto exelentní výkon a atmosféra v tomhle díle je naprosto parádní, navíc ta chatka a ten les dokáží nahnat husinu. A i celej příběh je parádní. Jen škoda že je to občas zbytečně natáhlý. 90%. No a poslední povídka je o prstenu a duchovy. Slabej příběh kterej si to na druhou stranu vynahradil kurevsky strašidelnou mrtvolou, je sice pravda že je tu zbytečné natahování ale ta mrtvola mě celkem děsila. 80% Strašně škoda první povídky, která zkazila dojem chtěl jsem dát 5*, ale bohužel první povídka je slabá.(9.7.2012)

Poviedkové horory síce nie sú moja priorita, no Black Sabbath patrí k tomu najlepšiemu, čo som mal v rámci tejto kategórie možnosť vidieť a určite stojí za pozornosť, rovnako ako zvyšok hororovej filmografie Maria Bavu, ktorý dokázal aj so skromným rozpočtom veľké veci a asi by sa neveriacky chytal za hlavu, keby videl, aké negatívne meno urobili talianskemu hororu najmä po roku 1980 niektorí jeho netalentovaní nasledovníci...(27.5.2010)

Povídkové horrory mám hodně rád a tenhle byl jeden z těch nejlepších, které jsem viděl, beru li v potaz celek. První povídka nadprůměr, znepokojivé, stísňující, ale žánrově tenhle styl co jde spíš do krimi thrilleru po Italsku úplně nevyhledávám, ale dobrý - 3/5. Druhá povídka masakr, takovou atmosféru jsem u horroru hodně dlouho nezažil - to prostředí, námět, kulisy, mlha, zborcenina hradu, Karloff, prostě úžasný a být to samostatný film roztažený do celovečerní stopáže bez hluchých míst, tak jde do mý TOP 50 - 5/5. Poslední povídka krátká, svižná, úderná a děsivá - 4/5. Díky druhé třetině Black Sabbathu bych sem hrozně rád dal 5*, ale jako celek jsou to "pouze" velmi silný čtyři. 8.5/10(31.12.2013)

na hororu black sabbath je nejzajimavejsi (krome toho, ze neni vubec strasidelny) to, ze se podle nej pojmenovala dnes uz ponekud vycichla, ale ve sve dobe zasadni metalova skupina black sabbath (prekvapive). pro divaky pochazejici ze stredni evropy (tzn. pro nas vsechny) je jeste docela zajimave videt michele mercier zcela vyjimecne v jine roli nez jako markyza angelika, ale to je tak asi vsechno. 3 povidky plne nechtene vtipnych scenek, urcene hlavne pro fanaticke fanousky hororu nebo black sabbath, nejlepe oboji. pro ostatni spis nuda. no i kdyz ta angelika...(4.6.2006)

Italové točí Rusy a Francouze a vznikne z toho žánrová klasika. Oduševnělá, se smyslem pro tajemno a strach. Naneštěstí ale jen lehounce nadprůměrná. Zápletky všech tří povídek jsou veskrze triviální, většinou předvídatelné a nijak originální (asi by se slušelo zdůraznit že dnes, v době vzniku literárních předloh - a možná i filmu samotného - pravděpodobně ne). Přesto dokáží vybudovat zajímavou a potřebnou atmosféru. Potěšilo mě řazení povídek, které je nakonec seřadilo od nejslabší po nejsilnější. První povídka je skoro k pousmání, třeba i proto, že zjistíte, kde asi (možná) brali inspiraci tvůrci Vřískotu. Ale zase tu můžete vidět představitelku Angeliky Michele Mercier. Druhá povídka mě potěšila studiovými kulisami (já tohle miluju), krásnými ženami (ach, Zdenko) a schopností z mála vytřískat poměrně dost (jak málo stačí, aby šel z Karloffa strach). Poslední povídka pak svou zasmrádlou neoriginalitu přehlušuje skvělou maskérskou prací a obrovským umem vyděsit takřka z ničeho (opravdu, když už nic, tenhle film a tahle povídka ukazují, že k tomu stačí opravdu málo). Nejvíce z celého filmu mě pak bavil Karloffův závěrečný proslov a titulky. Fakt zábavné. Ve své době na velkém plátně by to na mě asi působilo hodně, dneska už asi, coby zmlsanec konzumující hodiny a hodiny horrorového filmu, potřebuji trochu více. Je spousta věcí, kterými mě film zaujal, uspokojil a pobavil. Naneštěstí mezi nimi není to hlavní. Trochu jsem se nudil a nemůžu se zbavit pocitu neukojení. Podívám se na to někdy znovu? Asi jo.(5.4.2013)

• Seabeast

Tři povídky. První je něco na způsob gialla, kde se pohybujeme na pomezí thrilleru a detektivky. Následující je ze starších dob s upírskou tématikou a konečně závěrečná je duchařsky laděná, kde se hlavní postavě nevinná loupež prstenu nebohé stařenky pěkně vymstí. Ta poslední byla asi nejvíc groteskní, protože pohled na figurínu s grimasou, která jakoby měla v sobě anální kolík, ve mě vyvolávala plno veselých úsměvů. Vše se vleklo na vlně podprůměrnosti a atmosféra, kterou u těchto starších kousků obdivuji, byla nevalná, neřkuli ten nedotažený scénář a unylá režie. Kdepak, tento hororový guláš se moc nevyvedl, ale abych Black Sabbath nekřivdil, tak závěrečná tečka na koníčku, mě velmi potěšila.(13.4.2014)

Mistr Bava si ve snímku " Black Sabbath " bere na paškál tři povídky, který jsou volně založenz na příbězích od Čechov(a), Tolstoj(e) a Moupassant(a). Jako uvaděč nás přivítá B. Karloff, kterej si později zahraje i v druhé povídce samotného Wurdulaka. Nejslabší mi přišel první příběh. Nejsilnější byl ten druhý. Spokojenost.(12.4.2018)

První povídka = čtyři hvězdičky : skvělá atmosféra, trocha úchylnosti, ale k plné spokojenosti mi na ní přeci jen něco chybělo. Druhá povídka = tři hvězdičky : zbytečně natahované, romanticky tupé a to nemluvě o chování postav, nicméně vizuálně velmi podmanivé. Třetí povídka = za pět: napínavé, atmosférické, děsivé. Ukázková škola duchařského hororu.(8.2.2012)

• Othello

Ebertův idiot plot (jakýkoli rozvoj zápletky by vůbec nevznikl, kdyby se postavy nechovaly jako idioti) dotažený prakticky k dokonalosti ve všech povídkách. Nicméně z poslední povídky (Drop of Water) nečekaně vytane vskutku strašidelná záležitost, dokonce i s náznaky režijní invence (dům mrtvé ženy posetý kočkami a panenkami), kde za pomoci klasických žánrových propriet (zhasínající světlo, kapající voda, houpající se křeslo a jedna dost hnusná mrtvola) se daří vyvolat ten nejklasičtější pocit strachu, za který jsem Bavovi vděčný. Jo a sebeshazující poslední záběr též dost potěšil(26.10.2012)

Tu sú tri príbehy-z toho jeden je slabučký thriller,druhý veľmi silno atmosferický gotický horor a tretí slabo nadpriemerný duchársky film. Telefón je o žene ktorej vy voláva neznáma osoba,že ju zabije. Prepracovaný príbeh to bol ale mňa atmosférou ani napatím neohromil.Wurdulak-cudzinec príde do dediny a tam riady upír a nájde tam mŕtvolu chlapa a v tej dedine vládne strach,lebo jedna rodina čaká otca,ktorý zabil toho upíra a on sám sa stal ním,ktorý sa živý na blízkych a rodine.Druhý príbeh sa odohráva v temnom prostredí a je to dosť ponuré.Krásny vizuál a čoraz viac fandím gotickým hororom,ktorý tiež do tej kategórie patrí.Tento diel disponuje mrazivými kulisami,ktoré dotvárajú dosť silnú atmosféru.S B.Karloffa išiel strach a bol naozaj výborný.Táto časť bola najdlhšia ale aj najlepšia.Kvapka vody-Je to o žene ktorá ide obliecť ženu,ktorá zomrela a zoberie jej prsteň a od tej chvíle sa začnú diať divné veci,a tej žene dochádza že to nemala robiť.Jeden so silnejších duchárskych príbehov,ktorý mal aj silnejšiu atmosféru.Ale keby nebolo vynikajúceho druhého príbehu,tak také hodnotenie určite nedám.(15.5.2014)

Tři luxusní povídky. První spíš připomíná film When stranger calls. Druhá, bezkonkurečně nejlepší, má atmosféru hustou tak, že by se dala krájet a třetí o pomstychtivém duchovi je taky dost dobrá. Musím Bavovi dát plný počet, protože jsem se královsky bavil.(6.11.2009)

Škoda len, že tie tri poviedky nemali svižnejšie scenáre, pretože s vizuálne dokonalou réžiou Maria Bavu by dávali dohromady majstrovský kúsok. Tak sa to len trochu zdĺhavejšie vlečie a výborne vystavaná atmosféra tak vyjde naprázdno.(25.2.2012)

Mario Bava je je v hororovém žánru velmistr. Příkladem budiž tento opus, složený ze tří povídek podle námětů L.N.Tolstoje, A.P.Čechova a G.de Maupassanta. Výsledkem je dokonalé souznění textu s nádherným uhrančivým barevným vizuálem a také hudbou. V úvodu nám pár slov řekne nestor hrůzy Boris Karloff. V první povídce "Telefon" vyhrožuje smrtí neznámý muž krásné "Angelice" Michele Mercier. Kdyby tam tak měla svého "Žofrého", který by ji ochránil! Na začátek dobrý rozjezd, který film pěkně připraví na pořádný děs! Druhý příběh se jmenuje "Wurdulak" a je o upírech, kteří vysávají krev z obětí, které nejvíc ve svém normálním životě milovali. Exceluje Boris Karloff v roli starého dědy, jeho nasvícená bledá tvář a pohledy, nahánějí mráz po celém těle. Gotická atmosféra číhá v každém záběru. Třetí povídka nese název "Kapka vody" a vypráví o jedné pečovatelce, která uloupí prsten mrtvé hraběnce, která se zabývala spiritismem a její duch to nehodlá akceptovat. Horor se vším všudy v té nejopravdovější podobě!! Pro metalovou společnost určitě jedna zajímavost, na kterou jsem přišel až teprve nedávno. Už od roku 1991 mě straší obal "Luck of the corpse" americké death metalové bandy" Deceased" . Ten vytřeštěný hrozivý výraz mrtvoly na obalu není nikdo jiný, než hraběnka z této povídky! Na závěr se s námi rozloučí opět Boris Karloff a co předvedou tvůrci na úplný konec ukazuje, že i v takovém žánru oplývají zdravým nadhledem a humorem. Parádní prácička a klobouček dolů. Snímek by se mohl klidně směle zařadit po boku "Hammerovek", svou atmosférou se dokonale vyrovná a nebýt "Telefonu", tak je to vyloženě gotický flick. Existují dvě verze, které mají jinší seřazení povídek, delší záběry a jiné uvádění Borisem Karloffem, čert aby se v tom vyznal, já mám verzi evropskou (ostřejší obraz), druhá je americká (rozšířené záběry). Každopádně perfektní strašidelnej zážitek! Nejen tedy kapela "Deceased" se nechala tímto hororem inspirovat, podle jeho názvu vznikla i světoznámá hudební legenda v čele s frontmanem Ozzy Osbournem.(25.10.2018)

Estetiku obrazu si Mario Bava užíva poriadnymi dúškami. Je to jeden s prvých farebných filmov ktoré Bava natočil a vďaka dômyselnému osvetleniu a kamere to vo výsledku vyzerá nesmierne umelecky, na to že ide o horor ktorý má vystrašiť ľudí. To že ide o taký film nás presvedčí hneď v úvode samotný Boris Karloff ktorý sa svojim monológom snaží vystrašiť diváka. V tých rokoch to bol geniálny ťah avšak keď to sleduje človek sám pri PC, ako ja, nevyznie to tak hrôzostrašne ako to mal tvorca naplánované, hovoril veci ako: usaďte sa do kresiel aj vedľa vás môžu sedieť upíri a tak ďalej. Film je rozdelený na tri poviedky. V prvej The Telephone ma prekvapil fakt, že ide o scenáristicky dômyselne skomponované Giallo, prezrádzať dej pri tejto poviedke by zabilo pointu ktorá je vyšperkovaná do morku kosti ale poviem iba toľko "kto druhému jamu kope, sám do nej spadne". 5* Druhá poviedka The Wurdalak Je klasický gotický horor. Ide o temný príbeh v ktorom sa rodina žijúca na samote dostane do konfliktu s jedným Tureckým vrahom. Hlava rodiny ho pôjde zabiť, čo sa aj podarí. Problém je ten, že zo sebou si donesie aj prekvapenie a to bozk od upíra. Kým sa rodina spamätá už bude neskoro 4.5*. Tretí príbeh je čisto duchársky. The Drop of Water. Stará spiritualistka po poslednom médiu zomrela a tak ju ide prehliadnuť jedna zdravotná sestra. Po príchode si všimne že má mŕtva starena na prste prsteň s drahokamom. Jej myseľ zaleje lakomosť a on jej prsteň ukradne. Jej chamtivosť sa však vyplatí tým že ju duch mŕtvoly navštívi a bude chcieť prsteň naspäť. Obrovská škoda že tvár mŕtvoly bola iba pevná maska. Aj keď bola urobená dobre, dalo sa jasne vidieť že to bola maska a to dosť zrážalo s atmosféry 4*. Po poviedke prišlo OUTRO. Seba reflexia tvorcov ma v týchto záverečných minútach úplne dostala. Po záverečnom monológu Karloffa sa kamera vzdiali od jeho postavy a ukáže že vlastne B.Karloff sedel na umelom koni, že s vetvička smrekovcového dreva pohybovali nejaký brigádnici a prišlo aj na kameramana ktorý nahrával.. Geniálne.(7.8.2014)

<< předchozí 1 2